Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması

http://www.gumuslukfestival.org

 

Eren Levendoğlu ve Ahmed Adnan Saygun Yarışmasına katılan gençler/10.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali web sitesi tarafından evetbenim.com'a gönderilmiştir.
Eren Levendoğlu ve Ahmed Adnan Saygun Yarışması'na katılan genç yarışmacılar

Gülsin Onay:
"Yarışmamız devam ediyor..

Harika piyanistler dinliyoruz.. Jüri üyeleri "Türkiye'de müthiş yetenekler var" diyorlar…

 

Jüri üyeleri ve ilk elemeyi kazananlar…
Saat: 13:25
"Hepsi harikaydi..
İkinci elemeye geçen piyanistlerin:
Kenan Tatlıcı
Cem Babacan
Tutu Aydınoğlu
Mert Bakır
Deniz İrem Gür
Sinan Çayır
Basarılar , yarın devamı..
Öğleden sonra ise küçüklerin ikinci elemeleri saat 15.30'da"


18 yaş altı Finalistler

Saat: 18:34

Gülsin Onay:
Küçük yarışmacılarımızın (18 yaş altı) finalistlerini kutluyoruz, yarın akşam hem konserleri hem finalleri Taşocağı'nda..
Işık Soyluer
Beste Tanagardigil
Kerem Ernur
Ceren Eskici
Başarılar diliyoruz..

20.07.2013 Cumartesi, saat: 17.15

Gulsin Onay
Finalistlerimiz belli oldu, 
( Büyükler .. 
Kenan Tatlıcı
Cem Babacan
Deniz İrem Gür
Sinan Çayır 
yarın akşam 4 müthiş piyanistin finaline bekleriz.. Sizler de Birinci'yi seçeceksiniz.. Bu akşam ise 4 finalist 18 yaş altı. 

 


1-Beste Tanagardigil – 2.Kerem Ernur – 3.Ceren Eskici ve Işık Soyluer
Saygun Ödülü ve Halk Ödülü de Beste'nin

20.07.2013 Cumartesi, saat: 23:55
Gülsin Onay
Çok güzel bir finaldi, gençlerimiz yine harikaydi..
Hepsini candan kutluyoruz, hocalarını da..
1. Beste Tanagardigil
2. Kerem Ernur
3. Ceren Eskici ve Işık Soyluer
Ayrıca Saygun ödülü ve halk ödülü de Beste'nin…

21.07.2013 Pazar, saat: 15:00
Gülsin Onay
Bu akşam A.a.Saygun yarışması büyüklerin finaliyle sona eriyor..
4 Müthiş genç piyanistin konserinde aynı zamanda dereceleri belli olacak, yine halk oylaması da var..
Heyecanla bekliyoruz harika piyanistleri:
Çalma sırasına göre:
Kenan Tatlıcı 
Cem Babacan 
Deniz Gür
Sinan Çayır

Genç yetenekler Saygun için yarıştı
 
Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Uluslararası Piyano Yarışmasında dereceye giren genç piyanistler final gecesinde verdikleri konserin ardından ödüllerini aldı.
 
Cumhuriyet tarihimiz e
n büyük bestecilerinden biri olan ve yetiştirdiği yeteneklerle bilinen Ahmed Adnan Saygun anısına düzenlenen piyano yarışmasıyla, halen genç yeteneklerimizin keşfine vesile oluyor. 18 Temmuz Perşembe günü başlayan iki ayrı yaş kategorisinde düzenlenen yarışmada 12 yetenek hünerlerini sergiledi. 20 ve 21 Temmuz akşamı yapılan finallerle dereceye girenlere ödüllerini jüri başkanı Piyanist Gülsin Onay verdi.
 
İki kategoride yarıştılar
1983 – 95 doğumlu yetenekler A sınıfında yarışırken; 1995 sonrası doğumlu genç piyanistler, B sınıfında yarıştı. Yarışma Gümüşlük sahilindeki festival ve GMA merkezinde düzenlenirken, finaller ve final konserleri Antik Taş Ocağında yapıldı. Yarışma klasik müzik tutkunları ve yarışmacıların aileleri tarafından ilgiyle izlendi. 
 
Ödüller sahiplerini buldu
18 yaş altı B sınıfında yarışan genç piyanistler, 20 Temmuz akşamı jüri önünde sınavlarını verdi. Genç yeteneklerin birer performans sergiledikleri yarışmada jüri kararıyla dereceye girenler şu şekilde açıklandı: İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi, 17 yaşındaki Beste Tanağardıgil, birinci seçilirken; ikinciliği, Özel Uğur Akademik Anadolu Lisesi’nden 15 yaşındaki Kerem Ernur aldı. Üçüncülük ödülü ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi, 15 yaşındaki Işık Soyluer ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğrenim gören 16 yaşındaki Ceren Eskici arasında paylaştırıldı.
 
21 Temmuz akşamı ise 18 yaş üstü yarışmacılar yetenekleri sergiledi. Yarışmada, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi 25 yaşındaki Cem Babacan birinci seçilirken, ikincilik ödülü Moskova Konservatuarından 23 yaşındaki Kenan Tatlıcı ve Minsk Müzik Akademisi öğrencisi 20 yaşındaki Sinan Çayır arasında paylaştırıldı. Üçüncülük ise Konservatorium Wien’de öğrenim gören 19 yaşındaki Deniz İrem Gür’ün oldu.
 
Yarışmaya katılan izleyiciler arasında yapılan halk oylamasında ise Deniz İrem Gür en yüksek oyu olarak, Halk oylaması birincisi seçildi. Ayrıca yarışmada verilen özel ödül olan “En iyi Saygun Yorumcusu” ödülüne ise Sinan Çayır layık görüldü. 
 
Genç yetenekler, yarışma kuralları gereği A.A. Saygun’un eserlerine yer verdiler, ayrıca yarışmacılar, L.v. Beethoven, F. Liszt, J.S. Bach, B.Bartok, F. Mendessohn, M. Mussorgsky, W.A. Mozart ve F. Chopin’in eserlerine yer verdiler. Gülsin Onay, Eren Levendoğlu, Mauricio Vallina, Misha Dacic ve Yury Martinov’un jüri üyesi olarak yer aldıkları yarışmada A Sınıfında dereceye giren birinci 3.000, ikinciler 1.500 ve üçüncü 1.000 TL; B Sınıfında dereceye giren birinci 2.000, ikinci 1.000 ve üçüncüler 500 TL ile ödüllendirildi.
 
 

Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay
 
Yarışmanın jüri başkanlığını yapan Gülsin Onay, “Jüri olarak çok zorlandık. Hepinizi çok tebrik ediyoruz, yolunuz açık olsun. Özgür İnal çok güzel ifade etmişti, yarışmada derece bir bonustur esas önemli olan birbirimizle tanışmak, çalmaktır” şeklinde konuştu. Piyanist Gülsin Onay yarışmada sonuçların açıklanmasından sonra bir mini konser vererek, geceyi sonlandırdı.
 
 
Adnan Saygun Yarışması'ndan
Görsel Seçkiler

 


 

Festivalde yarışma heyecanı başladı
 
Cumhuriyet tarihimizin en önemli bestecilerinden büyük usta Ahmed Adnan Saygun, bu yıl da adına düzenlenen yarışmayla Gümüşlük’te anılacak. Yarışmanın hemen ardından 22 Temmuz’da Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında sahne alacak Rus Piyanist Yury Martynov ise kaçırılmaması gerekenler arasında…
 
İlki geçen yıl düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Uluslararası Piyano Yarışması, bu yıl 18 – 21 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek. Yarışmanın finalleri ise 20 – 21 Temmuz’da Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Antik Taş Ocağında yapılacak. 
 
Saygun anısına yarışma
Türk ulusuna armağan ettiği sayısız yetenek ve bestelediği eserlerle andığımız Ahmed Adnan Saygun adına sürdürülen yarışma, sosyal bir sorumluluk anlayışıyla genç yetenekleri teşvik etmek ve bestecinin adını layıkıyla yaşatmayı amaçlayarak geçen yıl başlatıldı. Bu yıl da genç yeteneklerin ilgi odağı olan yarışma iki ayrı yaş kategorisinde gerçekleşecek. 1983 – 95 doğumlu yetenekler A sınıfında yarışırken; 1995 sonrası doğumlu yetenekler B sınıfında yarışacak. Yarışma Gümüşlük sahilinde Zemda Otel’in yanındaki festival ve GMA merkezinde düzenlenecek, finaller ve final konserleri Antik Taş Ocağında yapılacak. Final konserleri hariç yarışma performansları halka açık ve ücretsiz olacak. Antik Taş Ocağında gerçekleşecek finaller ücretli olarak izlenebilecek.
 

2. Ahmed Adnan Saygun Uluslararası Piyano Yarışması’nda bu yıl jüri olarak Gülsin Onay, Eren Levendoğlu, Mauricio Vallina, Misha Dacic ve Yury Martinov yer alacak. Yarışmada her iki sınıftan dereceye girecek ilk 3 yarışmacıya para ödülü verilecek. A Sınıfında dereceye giren birinci 3.000, ikinci 1.500 ve üçüncü 1.000 TL; B Sınıfında dereceye giren birinci 2.000, ikinci 1.000 ve üçüncü 500 TL ile ödüllendirilecek.
 
“Kaçırmayın bu müthiş piyanisti”
Festival, 22 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21:00’de Yury Martynov’un Antik Taş Ocağında vereceği konserle devam edecek. Devlet sanatçısı Gülsin Onay’ın “Kaçırmayın bu müthiş piyanisti” dediği Rus Piyanist Yury Martynov, Antik Taş Ocağında vereceği konserin ilk yarısında Schubert ve S. Prokofiev’ten eserler seslendirecek. Sanatçı gecenin ikinci yarısında, R. Schumann’ın iki eserine yer verecek.  
 
Rus piyano ve Batı Avrupa klavyeli çalgılar ekolünün en iyi geleneklerini, kendi özgün kişiliğiyle bağdaştıran, çağımızın en ilginç, çok yönlü Rus müzisyenlerinden biri olarak anılan Yury Martynov, aynı zamanda bu kadar farklı enstrüman ve stile hakim, nadir müzisyenlerden biri olarak tanınıyor. Sanatçı, 1989 yılından beri solist ve oda müziği topluluklarının üyesi olarak dünyanın her yerinde en iyi konser salonlarında sahneye çıktı ve birçok saygın festivale katıldı. 2000’de D. Sokolov ve S. Filchenko ile PLAYel üçlüsünü kurdu. 2006’dan beri V. Pessin üçlüsünde kemancı olarak yer alıyor. Birçok ödül sahibi Rus piyanistin çok sayıda CD kaydı da bulunuyor.
 
Sponsorlar
Festival Ana Sponsoru, Let's Bodrum (Let's Bodrum'un Ana sponsoru: İş Bankası; Let’s Bodrum sponsorları: Türkcell, HaberTürk, EtsTur, Mudo, Mobilera); Festival Co-sponsorları, Kempinski Barbaros Bay, Bosch; Festival Kurumsal Sponsorları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, Gümüşlük Belediyesi, BODTO, TURSAB; Festival Basın Sponsorları, Sabah Gazetesi, Bodrum Ajans; Diğer Sponsorlar, Gümüşkaya Sitesi, THY, Victoria's, Otel Gümüşlük, Dobrum Bilgisayar, Limon Restoran, Günbatımı Restoran, Ekin Ofset, Studio Nord, Koçteş Elektrik, Erenler Sofrası. 


Ahmed Adnan Saygun

Ahmed Adnan Saygun (1907 – 1991)

Önemli din bilginleri yetiştirmiş İzmirli köklü bir aileden gelen Saygun'un babası sonradan İzmir Milli Kütüphanesi'nin kurucuları arasında yer alacak olan öğretmen Mahmut Celalettin Bey, annesi Konya'nın Doğanbey mahallesinden gelip İzmir'e yerleşmiş bir ailenin kızı olan Zeynep Seniha Hanım'dır.  İzmir'de "Hadikai Sübyan Mektebi" adlı mahalle mektebinde başladığı ilköğrenimini "İttihat ve Terakki Numune Sultanisi" adlı çağdaş okulda devam etti[1]. Sanat eğitimine ağırlık veren bu okulda 13 yaşında iken İsmail Zühtü (nazariyat) Rosati (piyano) ve Tevfik Bey (piyano) yanında müzik çalışmalarına başladı. 1922 yılında Macar Tevfik Bey'in öğrencisi oldu. 1925 yılında Fransız La Grande Encyclopedie'den müzikle ilgili makaleleri çevirerek birkaç ciltlik büyük bir Musiki Lugati meydana getirdi.

Hayatını kazanmak için su şirketi, postane gibi çeşitli yerlerde çalışan, İzmir Beyler Sokak'ta bir kırtasiye dükkanı açıp nota satmayı deneyen Ahmet Adnan Bey, bu denemelerde başarısız oldu ve ilkokullarda müzik öğretmenliğine yöneldi[1]. İlkokullarda öğretmenlik yaptığı dönemde Ziya Gökalp'in, Mehmet Emin'in, Bıçakçızade Hakkı Bey'in şiirleri üzerine okul şarkıları yazdı. 1925 yılında devletin yetenekli gençleri müzik eğitimi için Avrupa'daki önemli konservatuarlara göndermek üzere açtığı sınava girmek isteyen genç müzisyen, annesinin ani ölümü üzerine bu fırsatı kaçırdı. Orta dereceli okullarda müzik öğretmenliği yapmak için açılan sınavı kazanarak 1926 yılından itibaren bir süre İzmir Erkek Lisesi 'nde müzik öğretmenliği yaptı.

Paris'teki öğrencilik yılları
1927-1928 yıllarında "Re Majör Senfoni" yi besteleyen sanatçı; 1928 yılında hükümetin müziğe yetenekli gençler için açtığı sınavı tekrarlaması üzerine bu sefer fırsatı yakaladı ve devlet bursuyla Paris'e gönderildi. Vincent d'Indy (kompozisyon), Eugène Borrel (Füg), Madame Borrel (armoni), Paul le Flem (Kontrpuan), Amédée Gastoué (Gregoryen ezgileri), Edouard Souberbielle (org) ile çalıştı. Paris'teyken Op. (Opus) 1 sıra numaralı Divertissement adlı orkestra eserini yazdı. Saygun’un bu bestesi 1931 yılında jüri başkanının Henri Defossé (Cemal Reşit Rey'in orkestra şefliği hocasıdır) olduğu Paris’teki bir beste yarışmasında ödül kazandı, Gabriel Pierné yönetimindeki Colonne Orkestrası tarafından önce Paris, Varşova daha sonra da Rusya ve Belçika'da seslendirildi. Eser böylece, Cemal Reşit Rey'in Paris'te seslendirilmiş bulunan üç eserinden sonra – Anadolu Türküleri" (1927), "Bebek Efsanesi" (1928) ve "Türk Manzaraları" (1929) – yurtdışında icra edilen dördüncü Türk orkestra eseri olmuştur. Ankara yılları Saygun, 1931'de Türkiye'ye dönüp bir süre Musiki Muallim Mektebi'nde müzik öğretmenliğine başladı, müzik imlası ve kontrpuan dersleri verdi. 1932yılında piyanist Mediha (Boler) Hanım ile evlendi; bu evlilik bir süre sonra bozuldu.

Ahmet Adnan Bey ve ailesi 1934'te Soyadı Kanunu üzerine matematik öğretmeni babasının isteği ile "Saygın" soyadını aldı;
ancak başkası tarafından alındığı gerekçesiyle bir süre sonra soyadları "Saygun" olarak değiştirildi.


Adnan Saygun, 1934 yılında devlet başkanı Atatürk'ün talebiyle, Türkiye'yi ziyaret edecek olan İran Şahı Rıza Pehlevi şerefine ilk Türk operası olan Op. 9 Özsoy Operası nı bir ay gibi çok kısa bir sürede yazdı. Liberettosunu Münir Hayri Egeli'nin yazdığı opera, Türk milletinin doğuşunu, İran ve Türk milletlerinin kökü uzak tarihe dayanan kardeşliğini ifade etmekteydi. Eserin prömiyeri 19 Haziran 1934 gecesi Atatürk ve Rıza Pehlevi huzurunda gerçekleştirildi. Sanatçı, Özsoy'un sahnelenmesinden sonra Yalova'daki yazlık evindde kendisini kabul eden Atatürk'e Türk musikisi hakkında bir rapor sundu. Güneş-Dil ve Türk Tarihi teorilerinden etkilenerek hazırlanmış bu rapor 1936'da "Türk Musikisinde Pentatonizm" başlığı ile yayımlandı.
Yalova'dan dönüşte vekaleten Riyaset-i Cumhur Orkestrası  Şefliğine getirilen sanatçı; bu görevini bozulan sağlığı nedeniyle İstanbul'a gidişi nedeniyle ancak bir kaç ay sürdürebildi. Orkestra ile ilk konserini 23 Kasım 1934'te verdi.

1934 yılı Kasım ayı sonunda Saygun'a Atatürk'ten yeni bir opera sipariş geldi. 27 Aralık gecesi temsil edilmek üzere Taşbebek Operası nı bestelemeyi başaran sanatçı, bu operada yeni Cumhuriyet insanının doğuşunu anlattı. Eser, 27 Aralık 1934 gecesi Ankara Halkevi'nde sahnelendi; orkestrayı çok hasta olmasına rağmen bizzat Saygun yönetti.

Temsilin ardından İstanbul'a giden ve beş ay ara ile iki kulak ameliyatı geçiren Saygun'un, görevini ihmal ettiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'ndaki ve ardından Musiki Muallim Mektebi'ndeki işine son verildi; "Ankara Devlet Konservatuarı"nın kuruluş çalışmalarından da uzaklaştırıldı. Saygun, Devlet Konservatuvalarında  etnomüzikoloji bölümleri açılması yönünde çalışmalar yapmış, ancak bunlar Atatürk'ün desteğine rağmen ilgili kurumlarca hayata geçirilememiştir.
İstanbul yılları Saygun, 1936'da İstanbul Belediye Konservatuarı'nda  öğretmenliğe geri döndü, 1939'a kadar bu görevde kaldı. Sanatçı, "Yunus Emre Orotoryosu" adlı ünlü yapıtının seslendirilişine kadar sürecek olan bir gözden düşme dönemine girmişti. Saygun İstanbul'da iken Ankara'da devam eden yeni bir konservatuar kurma çalışması, Saygun'un savunduğu "kültürel ulusallık" fikrini değil, "evrensel müzik" anlayışını destekleyenler tarafından sürdürüldü. Konservatuar, bu iş için danışman olarak getirilen konservatuar Paul Hindemith'in evrenselci müzik görüşleri doğrultusunda 1936 yılından kuruldu. Adnan Saygun ise 1936 yılında Halkevleri'nin daveti üzerine Türkiye'ye gelen Macar besteci ve etnomüzikolog Bela Bartok'a Anadolu gezisinde eşlik etti. Birlikte özellikle Osmaniye dolaylarından derledikleri türküleri notalaştırdılar. Çalışmaları, "Bela Bartok’un Türkiye’deki Halk Müziği Araştırmaları” başlıklı bir kitap haline getirilerek 1976 yılında Macar ilimler Akademisi tarafından İngilizce bastırılmıştır.

Saygun, 1939 yılında Halkevleri'nin önerdiği müfettişlik görevini kabul etti ve bu vesile ile Türkiye'yi dolaştı. 1940 yılında bir konser için Ankara'ya gelen ancak ülkelerinden Nazi baskısı nedeniyle geri dönmeyen Budapeşte Kadın Orkestrası üyelerinden Macar asıllı Irén Szalai (sonradan Nilüfer adını almıştır) ile 1940 yılında evlendi; çiftin çocuğu olmadı. Halkevleri'ndeki görevinin yanısıra 1940 yılında "Türk Müzik Birliği" adlı bir koro kuran Saygun, bu koro ile düzenli oda müziği konserleri verdi. "Halkevlerinde Musiki" adlı bir kitap yayınladı. "Op. 19 Eski Üslupta Kantat", "Bir Orman Masalı" adlı bale eseri ve "Yunus Emre Orotoryosu" gibi eserlerini bu dönemde besteledi. Yunus Emre orotoryosu 1943 yılında CHP'nin açtığı yarışmada birincilik ödülünü Ulvi Cemal Erkin'in piyano konçertosu ve Hasan Ferit Alnar'ın Viyola Konçertosu ile paylaştı.
Yunus Emre Orotoryosu'nun seslendirilişinden sonra Saygun'un 1942'de tamamladığı Yunus Emre Oratoryosu 25 Mayıs 1946'da Ankara’da Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde seslendirildi ve büyük başarı kazandı. En önemli eseri kabul edilen bu eser, daha sonra Paris'te ve 1958'de Birleşmiş Milletler kuruluş yıldönümü verilesiyle Newyork'ta ünlü orkestra şefi Leopold Stokowski yönetiminde seslendirilmiştir. Bu eserle Saygun, çocukluğunda İzmir Kemeraltı Çarşı'sının Dervişler Caddesi'nde (bugün Anafartalar Caddesi) Mevlevi dervişlerden duyduğu ezgileri Avrupa ve Amerika'ya, Birleşmiş Milletler çatısı altına, sonradan eserin çevrileceği 5 ayrı dile taşımış oluyordu. Sanatçı eserin Ankara'daki ilk temsilinden sonra 1946 yılında Halkevleri müşavir ve müfettişliğinin yanısıra Ankara Devlet Konservatuarı'na kompozisyon öğretmeni olarak atandı. Aldığı davetler üzerine Londra ve Paris'e gitti, halk müziği üzerine çalışmalar yaptı; konferanslar verdi.

Yunus Emre'den sonra, Kerem, Köroğlu, Gılgamış başta olmak üzere üç opera, “Atatürk'e ve Anadolu'ya destan” gibi koral eserler, 5 senfoni, çeşitli konçertolar, orkestra, koro, oda müziği eserleri, vokal ve enstrümantal parçalar, sayısız türkü derlemeleri, kitaplar, araştırmalar, makaleler yazdı. Eserleri New York NBC, Orchestre Colonne, Berlin Senfoni, Bavyera Radyo Senfoni, Viyana Filarmoni, Viyana Radyo Senfoni, Moskova Senfoni, Sovyet Devlet Senfoni, Moskova Radyo Senfoni, Londra Filarmoni, Kraliyet Filarmoni,
Northern Sinfonia, Julliard Quartet gibi topluluklar ve Yo-yo Ma gibi virtüözler tarafından seslendirildi. 1971'de yürürlüğe giren Devlet Sanatçılığı Kanunu çerçevesinde ilk Devlet Sanatçısı unvanı Adnan Saygun'a verildi.


Sanatçı, 6 Ocak 1991  tarihinde pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

Orkestra, oda müziği, opera, bale, piyano, üzerine birçok yapıtı olduğu gibi, etmomüzikoloji ile müzik eğitimi konularında yayınları vardır. Çalışmaları ve diğer belgeleri Ankara’da Bilkent Üniversitesi bünyesinde kurulan “Ahmet Adnan Saygun Müzik Eğitim ve Araştırma Merkezi”nde bulunmaktadır.
Ahmed Adnan Saygun’un yapıtlarının seslendirme üzerindeki hakları SACEM’e aittir. Yayınlanan bir kısım yapıtlarının telif hakları Southern Music Publishing, New York ve Hamburg’taki Peer Musikverlag’a aittir.
Müzikolog Emre Aracı tarafından kaleme alınan kapsamlı bir biyografisi Adnan Saygun – Doğu Batı Arası Müzik Köprüsü adı altında Yapı Kredi Yayınları tarafından 2001 yılında yayımlanmış; hayat öyküsü ayrıca Mucize Özinal tarafından "Dar Köprünün Dervişi" (2005) adıyla romanlaştırılmıştır.


Kaynak: (http://tr.wikipedia.org/wiki/Ahmet_Adnan_Saygun )

 
 
Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak: İleti Haber/ 10.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali – http://www.gumuslukfestival.org
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir