Akademik Oda Orkestrası Yeni Yıl Konseri

0

MEÜ Nevit Kodallı Oda Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi 2017-2018 Konser Sezonu Etkinlikleri
Akademik Oda Orkestrası Yeni Yıl Konseri
11.12.2017 Pazartesi, saat: 19:30
Orkestra Şefi: Artun Hoinic
Solist: Kamerhan Turan(piyano)
Mersin Üniversitesi Yenişehir Yerleşkesi
Nevit Kodallı Oda Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi
Devlet Konservatuvarı Konser Salonu

Türkiyemizin bol ödüllü genç şeflerinden, Artun Hoinic yönetimindeki, Akademik Oda Orkestrası; solist Kamerhan Turan(piyano) eşliğinde W.A Mozart ve F.Schubert'ın yapıtlarını sanatseverlerle buluşturuyor.
Artun Hoinic
Üçüncü kuşak müzisyen bir aileden gelen Artun Hoinic 1985 yılında Ankara’da doğdu. İlk müzik eğitimine erken yaşta piyano çalarak başladı. 12 yaşında kompozisyon çalışmalarına başladı. 2003 yılında Bilkent Müzik Lisesi piyano bölümünden mezun oldu.
Artun Hoinic’in yazmış olduğu eserler; Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Minnesota Gençlik Senfoni Orkestrası, Eskişehir Senfoni Orkestrası, Encore Wind Ensemble, Minnesota University Wind Band, Ankara Devlet Opera Orkestrası ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi topluluklar tarafından seslendirildi.
2002 yılında Bulgaristan – Sofia’ da düzenlenen “Uluslararası genç yetenekler bestecilik yarışması” nda “1.ve 2. flüt – piano süitleri” ile “Birincilik” ve A.B.D. – Minneapolis’ deki “2004 Charles B. Olson genç besteciler yarışması”nda nefesli sazlar orkestrası için “Sonat” adlı yapıtı ile yine “Birincilik” ödülünü kazanmıştır. Bu eser 2004 yılı Kasımında Encore Wind Ensemble tarafından “Wind Century” konserler serisinde seslendirilmiştir. Bunların yanısıra, 2006 yılında, “13. Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması”nda “Birincilik ödülü” ve “Onno Tunç özel ödülü” olmak üzere iki ayrı ödül kazanmıştır. Son olarak T.C. Kültür Bakanlığı Opera-Bale eserleri beste yarışmasında; “Nemrut” adlı iki perdelik balesi ile “Büyük Ödül” ve “En iyi Libretto” ödüllerini kazanmıştır.
Hoinic, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesindeki teori – kompozisyon çalışmalarını 2007 yılında “Yüksek Şeref” derecesi ile tamamlamıştır. Bu sure içinde pek çok oda müziği toplulukları ile piyanist ve şef olarak çalışmış, ayrıca 2005’ten 2007 yılına kadar Başkent oda orkestrasının daimi şefliği yapmıştır.
2007 – 2008 eğitim yılında St. Petersburg “Rimski Korsakov” devlet konservatuvarında Prof. Mihail Kukushkin’in sınıfında orkestra şefliğinde uzmanlaşma kurslarına devam etmiştir. 2010 yazında Berlinde, Baltic Gençlik Filarmoni orkestrasında Kristian Jarvi’nin asistanlığını üstlenmiştir.
2009 yılında dünyanın en prestijli okullarından biri olan Moskova Çaykovski Devlet konservtuarına kabul edilen Artun Hoinic, efsanevi orkestra şefi ve pedagog Prof. Gennady Rozhdestvensky'nin sınıfına kabul edilmiştir.
2013 yılında Moskova konservatuarı büyük salonunda vermiş olduğu konser ile mezuniyet sınavını gerçekleştirmiştir. 2014 yazında İsviçrede düzenlenen 1. Gstaad orkestrastra şefliği akademisine kabul edilmiş ve burada ünlü şefler Leonid Grin ve Neeme Jarvi ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2017 yılı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Ulusal Beste Yarışmasında birincilik ödülü…
3. Uluslararası Stefan Turchak Orkestra Şefliği Yarışmasında 2.ödülü…
Sanatçı bugüne kadar Aleksander Ghindin, Gülsin Onay, Arman Tigranyan, Aram Badalyan, Cihat Aşkın, Sasha Rozhdestvensky gibi dünyaca ünlü solistlerle aynı sahneyi paylaşmıştır. Bilkent Gençlik Senfoni, St. Petersburg Akademik Senfoni, Bursa Senfoni, Antalya Senfoni, Bilkent Senfoni, Kharkov Filarmoni, Ermitaj ensemble, Moskova Konservatuar Senfoni, Gstaad Festival Orkestrası, L'Orchestre de chambre de Festival L'Est-Ouest, Çukurova Senfoni orkestraları ve Mersin Devlet Operası, Samsun Devlet Operası ile konserler vermiş, temsiller yönetmiştir.
Artun Hoinic'in 2.nciliği kazandığı 3.Kiev Stefan Turchak Orkestra Şefliği Yarışmasından kareler

Bilgi: Ayşe Hoinic(Kaynak: arşiv haber/ https://evetbenim.com/bujor-hoinic-bestesipiyano-koncertosu-dunya-promiyeri/)

Kamerhan Turan
(d. 1965, Ankara), 
Lisans (1987), Hacettepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesini bitirdikten sonra, Viyana Müzik Akademisi'ne girmiştir.
Piyano çalışmalarına 7 yaşında Ferhunde Erkin ile başlamıştır. Daha sonra girdiği Aran Müzik Merkezi'nde Elif ve Bedii Aran'la çalıştı. 
Lisans (1991), Universität Für Musik Und Darstellende Kunst Wien, Müzik, Piyano Anasanat Dalı
Yüksek Lisans (1995), Universität Für Musik Und Darstellende Kunst Wien, Müzik, Piyano Anasanat Dalı
Sanatta Yeterlilik (2006), Universität Für Musik Und Darstellende Kunst Wien, Müzik, Piyano Anasanat Dalı
Çalışma Alanları
Müzik
Piyano Eğitimi, Korrepetisyon, Oda Müziği

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber bilgi: Ayşe Hoinic/ İçerik http://www.mersin.edu.tr/haberler/343984/akademik-oda-orkestrasi-yeni-yil-konseri

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.