Aldo Ragone Konseri

http://www.gumuslukfestival.org/2013/PDF/GMA.pdf

Aldo Ragone Konseri
01.08.2013 Perşembe, saat: 21:00
Taş Ocağı

İtalyan Piyanist Ragone Gümüşlük’te konser verdi
 
Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Türk klasik müzik tutkunlarının Pera Piyano Festivalinden tanıdığı, İtalya’nın genç nesil başarılı piyanistlerinden Aldo Ragone konseriyle Koyunbaba Antik Taş Ocağında devam etti.
 
2500 yıllık tarihi mekânın etkileyici ortamında gerçekleşen piyano resitalini çok sayıda klasik müziksever izledi. 2 saat süren konserde, eleştirmenlerce kusursuz bir yetenek olarak anılan Aldo Ragone, J.S. Bach, Simone Molinaro, Richard Wagner, Alexander Scriabin ve Fazıl Say gibi bestecilerin eserlerinden oluşan güçlü bir repertuvarla izleyicilerin karşısına çıktı. 
 
Scriabin’in müziğiyle özdeşleşen mutlak başarı
Avrupa’nın önemli piyano okullarında eğitimini tamamlayan Piyanist Aldo Ragone, kusursuz bir yetenek olduğunda hemfikir olan büyük çağdaş piyanistlerin saygısını ve beğenisini kazanmış bir sanatçı olarak yorumlanıyor. Katıldığı dünya çapındaki yarışmalarda birçok başarıya imza atan Ragone, sekizi derece olmak üzere toplam 19 ödülle onurlandırılmış. Washington DC İtalyan Kültür Derneği tarafından sanatsal başarıları nedeniyle “Genç Sanatçı Ödülü”ne layık görülmüş. Piyano Performansı dalında doktora derecesi sahibi olan Ragone’nin, tez konusunun Alexander Scriabin’in 10 Piyano Sonatı ve 24 Prelüd, Opus 11’in performansı olması, sanatçıyı Scriabin yorumlarında öne çıkarıyor. Scriabin’in müziğiyle özdeşleşen mutlak başarısı üzerine ünlü Rus bestecinin yeğeni Raisa Scriabine’nin davetiyle Washington DC’deki Rus Büyükelçiliği’nde Scriabin’i Anma Gününde resital vermiştir. Aldo Ragone zihnini ve ruhunu, hayatın karmaşıklığı ve güzelliğini müziğin karmaşık ve duygusal dilini kullanarak anlatmaya adamış bir sanatçı. The Southern Gazete, sanatçıdan “Yüksek kalite ses ve virtüöz” şeklinde bahsetmiştir. Avrupa ve Amerika geleneklerini özgün bir şekilde sentezleyen sanatçı, İtalyan konser piyanisti Massimiliano Damerini tarafından “Çağdaş bir sanatçının sahip olması gereken merak, yeni ve olağandışı olanı keşfetme arzusuna sahip” şeklinde yorumlanır. 
 
“Türk seyircisi çok sıcak”
Türkiye’de dördüncü, Gümüşlük’te ilk konserini veren Ragone, İstanbul’da Pera Festivali çerçevesinde Cadde Bostan Kültür Merkezinde sahneye çıktığını belirterek, Eskişehir’de, Eskişehir Senfoni Orkestrasıyla, bu konserde de çalacağı Scriabin’in eserini ilk defa Eskişehir’de seslendirdiğini hatırlattı. Türk seyircisini çok sevdiğini söyleyen Ragone, “Türk seyircisi çok sıcak, onlara bayılıyorum. Bunları kalbimden söylüyorum. Burada olmaktan ve festivalinizin bir parçası olmaktan şeref duyuyorum, çok memnunum” dedi.
 
Ragone, sahneye dikkat çekici bir programla çıktı
Gümüşlük Koyunbaba Antik Taş Ocağında güçlü ve ilginç bir repertuvarla seyircinin karşısına çıkan Aldo Ragone, gecenin ilk yarısına J.S. Bach’ın “Prelude and Fugue in A minör – (Transcription from the BWV 543 for the organ)” adlı eseriyle başladı. Ardından Ragone, programına şöyle devam etti; Ottorino Respighi Ancient Dances and Arias for Lute – free trancription for piano; Simone Molinaro, “Balet called, Il Conte Orlando”; Unknown (end of 16th Century), “Villanella”; Vicenzo Galilei, “Gagliarda”; Unknown – Italiana; Unknown – Siciliana ve Lodovico Roncalli, “Passacaglia”.
 
Etkileyici tarihi mekânda gerçekleşen konserin ikinci yarısında İtalyan piyanist, ilk olarak Richard Wagner’in, “Franz Liszt Am stillen Herd from Die Meistersinger” adlı eserine yer verdi. Daha sonra müziğini çok iyi tanıdığı Alexander Skrjabin’in “Third Sonata op. 23 in F sharp minor, Drammatico – Allegretto – Andante – Presto con fuoco” başlıklı eserini seslendiren sanatçı, programını Fazıl Say’ın Paganini varyasyonları üzerine yaptığı “Paganini Variations Op. 5E, early version” adlı yorumuyla bitirdi. 
 
Bis yaptı, “Kumru”yu seslendirdi
Seyircinin ısrarlı alkışları üzerine tekrar sahneye gelen Aldo Ragone, bis yaparak tekrar Fazıl Say’dan “Ballad no.2 from Kumru” adlı eseri seslendirdi. Konseri izleyenler arasında yer alan Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay, “Ne güzel bir müzik akşamı oldu. Fazıl Say'ın kulakları çınladı bu akşam. Ragone, coşkulu alkışların ardından bis olarak da Kumru'yu çaldı” şeklinde yorum yaptı.
 
Bodrum Klasik Müzik Derneğinin girişimleriyle gerçekleştirilen, Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 4 Ağustos Pazar günü saat 21.00’de BODTO sponsorluğunda sahneye çıkacak Fransız piyanist Pierre Réach konseriyle devam edecek.

 

 

Aldo Ragone Konseri'nden G
örsel Seçkiler

Görseller: Gümüşlük Klasik Müzik Festivali


 


Aldo Ragone ve eşi Elizabetta Fortini

 
Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 1 Ağustos Perşembe günü saat 21:00’de İtalyan piyanist Aldo Ragone’nin, 2500 yıllık tarihi mekan Koyunbaba Antik Taş Ocağında vereceği konserle devam edecek. 
 
Bodrum Klasik Müzik Derneği’nin bir etkinliği olarak, Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğinde ve Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığında devam eden Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, başarılarıyla tanınan, Avrupa’nın önemli piyano okullarında eğitimini tamamlayan Piyanist Aldo Ragone’yi konuk edecek.
 
Kusursuz bir yetenek olduğunda hemfikir olan büyük çağdaş piyanistlerin saygısını ve beğenisini kazanan Aldo Ragone, ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok başarıya imza atmış bir sanatçı. Sekizi derece olmak üzere toplam 19 adet ödülün sahibi olan Ragone, 2004 yılında Washington DC İtalyan Kültür Derneği tarafından sanatsal başarıları nedeniyle Genç Sanatçı Ödülü’yle onurlandırılmış. Almanya, İtalya ve İngiltere’de festival ve konser dizilerine katılan sanatçı, ABD’de resital, uzmanlık sınavlar verdiği, Denver Filarmoni Orkestrasıyla Rahmaninov’un İkinci Piyano Konçertosu’nu icra ettiği bir turne yaptı. 2012’de İstanbul’da Pera Piyano Festivalinde yer aldı.
 
Program
İtalyan piyanist Aldo Ragone antik taş ocağında vereceği konsere J.S. Bach’ın bir eseriyle başlayacak. “Prelude and Fugue in A minör – (Transcription from the BWV 543 for the organ)” adlı eserin ardından Ragone, programına şöyle devam edecek. Ottorino Respighi Ancient Dances and Arias for Lute – free trancription for piano; Simone Molinaro, “Balet called, Il Conte Orlando”; Unknown (end of 16th Century), “Villanella”; Vicenzo Galilei, “Gagliarda”; Unknown – Italiana; Unknown – Siciliana ve Lodovico Roncalli, “Passacaglia”. Sanatçı programın ikinci yarısında ise şu eserlere yer verecek:  
Richard Wagner, “Franz Liszt Am stillen Herd from Die Meistersinger”; Alexander Skrjabin, “Third Sonata op. 23 in F sharp minor, Drammatico – Allegretto – Andante – Presto con fuoco ve son olarak Fazıl Say’dan “Paganini Variations Op. 5E, early version”.
 
Festival Sponsorları
Festival Ana Sponsoru, Let's Bodrum (Let's Bodrum'un Ana sponsoru: İş Bankası; Let’s Bodrum sponsorları: Türkcell, HaberTürk, EtsTur, Mudo, Mobilera); Festival Co-sponsorları, Kempinski Barbaros Bay, Bosch; Festival Kurumsal Sponsorları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, Gümüşlük Belediyesi, BODTO, TURSAB; Festival Basın Sponsorları, Sabah Gazetesi, Bodrum Ajans; Diğer Sponsorlar, Gümüşkaya Sitesi, THY, Victoria's, Otel Gümüşlük, Dobrum Bilgisayar, Limon Restoran, Günbatımı Restoran, Ekin Ofset, Studio Nord, Koçteş Elektrik, Erenler Sofrası. 
 
Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Programı
15 Temmuz  – Gülsin Onay & Erkin Onay (Piyano/Keman) BODTO sponsorluğunda
20 Temmuz – 2. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Final Konseri B sınıfı
21 Temmuz – 2. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Final Konseri A sınıfı
22 Temmuz – Yury Martynov (Piyano, Rusya) 
25 Temmuz – Mauricio Vallina (Piyano, Küba) 
28 Temmuz – Endellion Dörtlüsü (Yaylı dörtlü, İngiltere) & Gülsin Onay (piyano) Bosch sponsorluğunda
01 Ağustos – Aldo Ragone (Piyano, İtalya) 
04 Ağustos – Pierre Réach (Piyano, Fransa) BODTO sponsorluğunda
10 Ağustos – Boğaziçi Caz Korosu 
16 Ağustos – Carlo Domeniconi & Derek Gripper (Gitar, İtalya) Kempinski Barbaros Bay sponsorluğunda
 
Konserlerin başlama saati 21.00’dir. Biletler, Festival Merkezi, www.sosyotix.com, Let’s Bodrum! Standları, Antik Taş Ocağından (Yalnız konser günleri) temin edilebilir.
 
İletişim
0 537 656 71 27
 

 


Aldo Ragone
Aldo Ragone Roma Santa Cecilia Konservatuarı’ndan Giuseppe Scotese’nin rehberliğinde mezun olmuş, eğitimine Alfredo Casella’nın öğrencisi olan İtalyan usta Eugenio Bagnoli’den eğitim aldığı Venedik Cini Foundation’ı da içeren Avrupa’nın önemli piyano okullarında eğitim  almıştır ve üç yıl süreli tam burs kazanmıştır. Belki de yaptığı en önemli çalışma, halen danışmanı olan dünyaca tanınmış İtalyan piyanist  Aldo Ciccolini’den aldığı eğitimdir. Jürinin oybirliği ve övgüsüyle performans diploması aldığı Paris’teki École Normale de Musique Alfred Cortot’daki eğitimi ve Lüksemburg hük&uuml
;metinin, 1999’da Evgenij Moguilevski ve 2001’de Pavel Gililov’dan olmak üzere, Lüksemburg şehrindeki uluslararası uzmanlık sınavları için verdiği iki adet burs, Ragone’nin kariyerinde önemli bir yer teşkil etmiştir. Amerikalı piyanistler Andre Watts ve Ann Schein, Moskova Konservatuarı müdürü Rus piyanist Tigran Alikhanov gibi birçok önemli sanatçı ve pedagogun uzmanlık sınavlarında performanslar sergilemiştir. Colorada’dayken Aspen Festival’inde Rita Sloan ile birlikte çalışmak üzere burs kazanmıştır. Ragone ayrıca ulusal ve uluslararası yarışmalarda da kendini göstermiştir.  Sekizi derece olmak üzere toplam 19 adet ödül kazanmıştır. 2004 yılında Washington DC İtalyan Kültür Derneği, Ragone’yi sanatsal başarıları nedeniyle Genç Sanatçı Ödülü’yle ödüllendirmiştir. 2007 yılında Maryland Üniversitesi’nin en iyi öğrencilerinden biri olarak PHI KAPPA PHI Onur Topluluğu’na katılmak üzere seçilmiştir. 2003 yılında Aldo Ragone, ABD Washington DC’de prestijli Kennedy Merkezinde ilk kez sahneye çıkmıştır. Colorado’da King Merkezi Konser Salonunda Denver Filarmoni Orkestrasıyla Saint-Saëns Piyano Konçerto No. 5’i çalmıştır ve Niwot Timberline Senfoniyle nadiren çalınan Scriabin Piyano Konçertosunu icra etmiştir. 
Daha ayrıntılı bilgi için: www.aldoragone.com

 
Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak: Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali – http://www.gumuslukfestival.org
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir