Arp Sanatı Derneği Etkinlikleri


http://www.arpsanatidernegi.com/tr/index.htm

 "Arp Sanatı Derneği Etkinlikleri"

Merhaba,

Pek bir alışmıştım her ay bir bültenle yaptıklarımı gözden geçirmeye ve sizlerle paylaşmaya. Ama ne olduysa Şubat ayından sonra oldu: inanılmaz bir iş yoğunluğu ile pek çok rutin aktivitemden koptum. Çok özlemişim, çünkü sizlerden gelen geri dönüşlerden de uzak kalmış oldum ki onlar benim için çok değerli…
 
Cafe Tango Albümüne Yardım Melekleri
 
2011’den bu yana hep dopdolu salonlarda sahnelediğimiz teatral projem Cafe Tango büyük beğeniler alarak beni çok mutlu etti. Arjantin’den dünyaya yayılmış bir müzik formu olan tangonun yeniden Türkiyelileştirilmesini de içeren Cafe Tango zaman içinde kendi bestelerimizle zenginleşti. İçindeki yerellik dozunun artmasıyla tam istediğim bir orijinalliğe kavuştu ve sonunda hep sorulan “Albüm yok mu?” sorusuna cevap verme zamanı geldi. Dem bu dem, Cafe Tango artık kendi müziğini üreten bir grup olarak Türkiye’ye türkçe sözlü yeni tangolar hediye etmek üzere 16-19 Haziran tarihleri arasında stüdyoya girecek.
 
 
Cafe Tango’nun herbiri muhteşem müzisyenlerinin yanısıra konuk müzisyenleri de ağırlayacağımız bu albümü Eylül ayında yayınlamak istiyorum. Ancak tabii ki bu işin mutfağında Türkiye’de her zaman olduğu gibi yalnızız; stüdyo kayıt ve albüm üretim giderlerini karşılayabilmek için desteğe ihtiyaç duymaktayız. Bundan dolayı bir ya da birkaç mütevazi sponsorluk arayışında olduğum mesajını bir şişeye koyup denize mi atsam acaba? İçine bir de bizim tangolardan koysam mı?
 
Dolmaz kalbimde yerin, bilseydin belki sen de severdin, 
Gitme, gitme meleğim, gitme nolur, bu tek dileğim…
 
http://www.dailymotion.com/video/x1vkz4d_dolmaz-kalbimde-yerin-cafe-tango_music
https://www.youtube.com/watch?v=o38kX0wJ_-I
 
Yıllar içerisinde arp çerçevesinde Balkan ülkeleriyle geliştirdiğimiz meslek ve dostluk ilişkileri beni çok mutlu ediyor. Nisan ayında çok takdir ettiğim Sırp meslektaşlarımın bir daveti üzerine Sırbistan Müzik Okulları Derneğinin Ulusal Arp Yarışmasında jüri olarak görev yaptım. Yarışmanın ardından bir günlük bir ustalık sınıfı vesilesiyle genç Sırp arpistlerle çalıştık.
 
Yarışma ve eğitim boyunca Sırbistan’daki sistemli müzik eğitimine bir kez daha hayran oldum. Hemen ardından Pristine, Kosovo’da düzenlenen Dam Festivali kapsamında Kosovo’daki ilk arp konserini vermek bana nasip oldu. Japon hükümetinin bir bağışı ile Kosovo Filarmoniye gelen yeni arp böylelikle kasasından çıkıp dinleyicilerle buluştu. Kosovo’da arp yeni yeşermeye başlamış. Bu vesileyle oradaki genç yüzlerle tanışmak heyecan verdi.
 
Singapur workshop
Mayıs ayında ise bu kez daha uzaklara düştü yolum. 5 Mayıs’ta Singapur’da Sota Konser Salonunda, 6 Mayıs’ta da Kuala Lumpur Convention Centre’da Elişi projesiyle birer konser gerçekleştirdik. Düzenli partnerim Meriç Dönük’ün yanısıra Bora Uymaz vokalleriyle, Jarrod Cagwin ise ritm sazlarla yer aldı. Singapur konserimizde arpist Katryna Tan’ın örnek arp okulu ‘Rave Harps’ ın genç arpistlerini de misafir ettik. Onlarla konserde Kervan ve Tini Mini Hanım’ı birlikte seslendirdik. Gerçekten çok iyi bir iş çıkararak kendilerini bize hayran bıraktılar! Her iki ülkede de yaşları 5 ile 15 arasında değişen genç arpistlerle geleneksel müziğimiz üzerine birer atölye çalışması da gerçekleştirdik. Bu konserlerin gerçekleşmesinde önayak olan Singapur Büyükelçimiz Sn Taner Seben ve Malezya Büyükelçimiz Uğur Doğan konserlerimizin her aşamasını titizlikle planladılar ve onların sayesinde çok güzel bir dinleyici kitlesine seslenmiş olduk. Tadı damağımda kaldı!
 
Uşak Konseri
Şubat ayında Erdal İnönü Günü çerçevesinde İstanbul Kültür Üniversitesi’nde, Sevgililer Günü vesilesiyle Uşak’ta “Elişi” projesi, Koç Üniversitesinde Cafe Tango gösterimi, Mart’ta ise Süreyya Operasında oda müziği konserlerim gerçekleşti.
 
Süper bir haber: İlk Türk Arpı üretildi!
 
Uzun yıllardır gördüğüm bir rüya sonunda gerçekleşti. Artık Türkiye’de mandallı arplar üretiliyor! İzmirli çalgı yapımcısı Levent Güleç geçtiğimiz yaz sonunda bu mevzuya sıcak bakarak çalışmalarına başlamıştı. Tanesi en az 3000 euro’dan satılan ve de bu yüksek maliyetten dolayı kullanımı yaygınlaşamayan arpları artık 3500 TL ye temin etmek mümkün. Bu gerçekten büyük bir adım. Derdi duyan ve derman olan arkadaşım Bora Uymaz’a ne kadar teşekkür etsem azdır. Levent Bey ile beni o tanıştırdı. Gerisi milat gibi bir şey. Levent Bey’in mandallı arpları üstün bir kaliteye sahip…ve muadilleriyle karşılaştırıldığında çok ekonomik.
 
Çengnağme Albümü
 
Beklediğim gün yaklaştı! “Çengnağme” albümü 26 Mayıs haftası Lila Müzik etiketiyle raflarda yerini alacak. Aralık ayından beri büyük bir titizlikle ha
zırladığımız bu albüm unutulmuş bir Osmanlı arpı olan çengi, farklı kullanımlarıyla bugünün ışığına çıkarmayı hedefliyor.
 
Sözlerimi bitirirken gelecek günlerdeki konserlerimin bilgilerini paylaşmak ister, Türkiye’nin önünde güzel günler olması için herkese kuvvet dilerim.
Dostlukla,
Şirin
 
***
Mayıs Konserleri
 
22 Mayıs 
Devr-i Alem Konseri ( Şirin Pancaroğlu, Meriç Dönük, Bora Uymaz, Volkan Ergen) 
Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kartal, İstanbul 
Saat: 20.00 
Giriş: Serbest
 
24 Mayıs 
Bir Besteci-Bir Yorumcu (Şirin Pancaroğlu-Hasan Uçarsu) Retrospektif Konseri 
Cemal Reşit Rey Konser Salonu 
Saat: 20.00 
Şef: Erdem Çöloğlu 
Sunucu: Hakan Çelik 
Fotoğraflar: Utku Dervent 
19.00-19.30: Konser Öncesi Fuayade Söyleşi 
Biletler: http://www.crrkonsersalonu.org/

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise@evetbenim.com
Bilgi:
 Arp Derneği/ http://www.arpsanatidernegi.com/tr/index.htm
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir