AYDIN – NAZAN ERKMEN  CUMHURİYETİN 93’NCÜ YILDÖNÜMÜNÜ 27 Ekim 2016 Perşembe 16.00’da Doğuş Üniversitesi

0

GRAFİK SANATÇILARI AYDIN – NAZAN ERKMEN 
CUMHURİYETİN 93'NCÜ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLAMA SERGİSİNİ AÇIYOR.

Nazan Erkmen  Aydın Erkmen

Cumhuriyetin 93. Yıldönümü Kutlama Sergisi 27 Ekim 2016 Perşembe 16.00’da Doğuş Üniversitesi 4'ncü blok giriş sergi alanında grafik sanatçıları Aydın ve Nazan Erkmen tarafından açılacak. 

Cumhuriyet Nazan Aydın

Grafik sanatçısı Aydın Erkmen’in “1'nci Dünya Savaşı ve Cephelerden Kurtuluşa” başlıklı illüstrasyon çalışmaları ile Türkiye Cumhuriyetinin varoluş sebebi Kurtuluş Savaşı’nın tek tek belgeleri ile resimlendiği bu sergide ayrıca; uluslararası sanat platformunda, yaşamında ve eserlerinde kadın ve çocuk haklarını koruyan kadın sanatçılar arasında seçilen Prof. Nazan Erkmen bu sergide yer alan eserlerini; bu topraklarda birer tanrıça olarak hüküm sürmüş, etrafına güç veren ve güzellikler katan kadın tanrıçaların efsaneleri yanısıra, bir kelebek kadar kısa ömür tanınan, muhteşem güzellikteki yarı kelebek, yarı kadın düşleri; etrafımızı saran ateş çemberinden kurtulmak için savaşan, yavrusuna yeniden can vermek için yarı Zümrüdü Anka, yarı kadın bir metamorfik varlık olarak efsanelerden çıkıp gelen; küllerinden devamlı olarak yeniden doğan, ölen yavrusuna can veren, efsanevi varlığı ile onu ölümsüzlüğe kavuşturmak isteyen, amansız bir savaşın ortasında kalan çaresiz kadının çığlığını duyurmak istiyor son resimlerinde… Tıpkı Zümrüdü Anka, ya da ölümsüz Bennu kuşu gibi devamlı küllerinden yeniden doğan, tıpkı yaşama kutsal varlığı ile yeniden, yeniden can veren, ölümsüzce soyunu yaşatan kutsal kadınlar gibi… Bir Cumhuriyet dönemi kadın sanatçısı olarak konularında kadını ve kadınla ilgili konuları ele alan Nazan Erkmen, uluslararası alanda da ülkemizi pek çok sergi ve ödüllerle de temsil ediyor. 

Aydın Erkmen

Aydın–Nazan Erkmen geçtiğimiz günlerde de Paris Galerie Capital’de açılan sergiye üniversitemizi ve ülkemizi temsilen onur konuğu olarak katıldılar. Prof. Nazan Erkmen Doğuş Üniversitesi Sanat Danışmanı ve Grafik Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

NazanErkmen resi 

Aydın Erkmen yakında yine ülkemizi temsil edecek olan “Antik Kentler” Afiş Sergisini hazırlamaktadır.

Nazan Erkmen 2


HABER KAYNAK:SANAT HABERİ
2012.sanat.haberleri@gmail.com

evetbenim4

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.