Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (23 – 26 Temmuz 2019)

0

AIMA, 1998 yılında Prof. Filiz Ali tarafından kuruldu. Kuruluşundan beri Akademi, genç müzisyenlerin ufuklarını ve müzik kariyerlerini genişleterek eğitimlerini teşvik etmek yolunda öncülük görevi üstlenmektedir.Ağırlıklı olarak yaylı çalgılara odaklanan müzik ustalık kursları her yıl yaz ve sonbahar dönemlerinde Ayvalık’ta düzenlenmektedir. Türkiye’den, Avrupa’dan, hatta Yeni Zelanda gibi dünyanın öbür ucundan gelen öğrenciler, bu güzel Ege sahil kentinde uluslararası seçkin öğretmenlerle 8-10 gün boyunca yoğun bir şekilde öğrenme, çalışma ve ustalık kursları sonunda verecekleri konserler için bir araya geliyorlar.
Kuruluşundan beri Akademi gelişerek ustalık kurslarını bestecilik atölyesi, yaratıcı yazarlık, piyano ve gitar ustalık kurslarıyla çeşitlendirdi. Akademi aynı zamanda bütün yıl boyunca halka açık konserleriyle Ayvalık’ın kültür hayatını zenginleştirmeyi de hedeflemektedir.
AIMA her sene farklı dallarda gerçekleştirdiği atölye ve ustalık sınıfları ile katılımcıları ustalarla buluşturmaktadır.Bu yıl her masterclass için bir katılımcıya AIMA tarafından burs verilecektir. AIMA bursu katılım ücretini kapsamaktadır ve konaklamayı içermez. Burs için başvurmak isteyen katılımcı adayların başvuru formlarına ek olarak, geçmiş ve güncel eğitim düzeylerini içeren detaylı özgeçmişleri ve Çalgı hocasından alacakları tavsiye mektubunu info@ayvalikmusic.com adresine göndermeleri gerekmektedir.2019 ÖğretmenleriAndrej Bielow (Keman/Violin)ANDREJ BIELOW
1981’de Ukrayna’da doğan Andrej Bielow, kendi kuşağının önde gelen müzisyenlerinden biridir. Solist ve oda müziği müzisyeni olarak Naxos, CPO, Avi-Music, Hänssler Classics, Hänssler-Profil, Guttingi, Solo Musica, Genuin, Hyperion ve Rakete Media’nın yayınladığı 20’nin üzerinde CD albümü vardır.
Bielow solist olarak New Japan Philharmonic, Orchestra National de Radio France, NDR Radiophilharmonie, Sinfonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Amadeus Chamber Orchestra, Kiev Philharmonic ve Münchner Kammerorchester ile Kurt Masur, Yan Pascal Tortelier, Gianandrea Noseda, Miguel Gomez-Martinez, Christian Arming, Agnieszka Duzcmal, Junichi Hirokami, Christoph Poppen ve Enrique Mazzola gibi önemli orkestra şeflerinin yönetiminde konserler vermiştir.
Repertuarında 30’un üzerinde konçerto ve bütün önemli keman sonatları bulunmaktadır. Yakın zamanda Şostakivç’in 1. Keman Konçertosunu SWD Philharmonie Konstanz ile Lindau’da ve Opera North orkestrası ile Martin Andre yönetiminde Ryedale Festivali’nde seslendirmiştir. 2009 yılında Londra’daki Wigmore Hall’de başarılı bir resital vermiş, 2012’de Malcolm Arnold’ın iki keman için konçertosunu Cadogan Hall’de seslendirmiştir.
İlk keman derslerini beş yaşındayken alan Bielow, 1993’te Kiev’deki özel bir müzik okuluna kabul edildi. Yeteneğini fark eden Prof. Michael Kusnetsov 11 yaşındaki Bielow’u kanatları altına aldı ve müzik eğitiminde ona rehberlik etti. Henüz küçük yaştayken Andrej Avrupa ve ABD’de başarılı konserler vermeye başlamıştı. 15 yaşına geldiğinde Hannover Müzik ve Drama Yüksekokulu’nda Prof. Kryzsztof Wegrzyn ile çalışmak üzere Almanya’ya yerleşti. Daha sonra Paris’te Gerard Poulet, Herman Krebbers, Ida Haendel, Ana Chumachenko ve Alfred Brendel ile çalıştı. Long-Thibaut Paris, ARD Munich, Hanover (Joachim) ve Citta di Brescia gibi önemli yarışmalarda ödüller kazandı. Olağanüstü yeteneği ve müzikal özellikleri nedeniyle Ukrayna Kültür Vakfı ve Gundlach Vakfı gibi kurumlardan burs aldı.
Andrej Bielow, kariyerinin önemli bir kısmını oda müziğine adamıştır. Schleswig-Holstein, Klavierfestival Ruhr, Rheingau, Kuhmo, Young Euro Classic Berlin, Schubertiade Schwarzenberg, Ryedale ve Macau gibi önemli festivallerde oda müziği konserlerine katıldı.
Kronberg Akademi’de Gidon Kremer, Juri Bashmet ve Beaux Arts Trio ile çaldı. 2011 yılında Kit Armstrong ve Adrian Brendel’e katılarak trio olarak konserler vermeye başladılar. Bielow’un gelecekteki projeleri arasında Kit Armstrong’la bütün Beethoven ve Mozart keman sonatlarını çalmak yer alıyor. 2005’te Szymanowski Quartett’e birinci kemancı olarak katıldı. Yakın zamanda tanınmış İngiliz piyanist Christopher Glynn ile Birinci Dünya Savaşı sırasında bestelenen sonatlardan oluşan bir CD kaydı yaptı.
Andrej Bielow, Hannover Müzik ve Drama Yüksekokulu’nda ve Avrupa, Asya ve ABD’deki masterclasslarda eğitmenlik yapmakta, Londra’daki Royal Academy of Music’e düzenli olarak misafir öğretmen olarak ders vermektedir. 2005’te jazz gitaristi Johan Weiss’a kurduğu MBF (Musik braucht Freunde) Vakfı 130’un üzerindeki öğrenciye maddi destek vermektedir.
Bielow, Lorenzo Guadagnini tarafından 1745’te yapılan “ex Flesch” kemanla çalmaktadır.PELİN HALKACI AKIN
Keman eğitimine 8 yaşında Prof. Nuri İyicil ile başladı ve İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan 1995 yılında mezun oldu.
1997 yılından beri sürdürdüğü solistlik kariyerinin yanı sıra alanında kendisini geliştiren sanatçı, Prof. Jean Fournier’in “Salzburg Mozarteum Sommerakademie”de ve İstanbul’da yaptığı masterclass’lara katıldı. Daha sonra da İsrail’deki “Keshet Eilon Violin Masterclasses”a üç yıl ardarda katılıp burada Shlomo Mintz, Ida Haendel, Vadim Gluzman ve Ani Schnarch ile çalıştı. 2003 yılında da yine aynı kursa asistan öğretmen olarak davet edildi.
Müzik yönetmenliğini Claudio Abbado’nun yaptığı “Gustav Mahler Gençlik Orkestrası”na üç yıl üst üste davet edilip, burada Claudio Abbado, Seiji Osawa, Piérre Boulez, Semyon Bychkov ve Danielle Gatti gibi şeflerle birlikte dünyaca ünlü festivallere katılıp, önemli konser salonlarında çaldı.
Türkiye’de “Uluslararası İstanbul, Ankara ve Eskişehir Müzik Festivalleri”nde ve birçok değişik şehirde resitaller yaptı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, Antalya, Bursa ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları, Borusan İstanbul Filarmoni, C.R.R. ve Eskişehir Senfoni Orkestraları, ENKA Sinfonietta, DESO, ASO, Mersin, Başkent ve Borusan Oda Orkestraları, Camerata Saygun Orkestrası eşliğinde , Yurtdışında ise İngiltere, Polonya, Macaristan, Romanya, Ukrayna, İsrail, Gürcistan, Azerbaycan ve K.K.T.C.’de solo konserler verdi.
Aktif olarak solistlik kariyerine davam etmekte olan Halkacı Akın, 2011 yılında “Profesör” oldu ve halen öğretim üyesi olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda çalışmakta ve ayrıca “Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası”nın başkemancılığı görevini sürdürmektedir.
2011 yılında “YOCULUK” isimli, tamamı Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan CD’sini çıkaran sanatçı, 2013 yılında da “YÜZYIL DÖNÜMÜNE YOLCULUK” adını taşıyan yeni bir CD çalışması gerçekleştirmiştir. Halen Borusan Holding tarafından kendisine kullanım hakkı verilen 1675 (Cremona) tarihli bir Francesco Ruggieri kemanla çalmaktadır.İdil Biret (piyano)İDİL BİRET
Üç yaşında piyanoya büyük istidat gösteren İdil Biret ilk derslerini Ankarada Mithat Fenmen’den aldı. TBMM’nin 1948 yılında çıkardığı özel kanunla sekiz yaşında Fransa’ya gönderildi ve büyük Fransız müzisyeni Nadia Boulanger’nin gözetiminde Paris Konservatuvarı’nda okuyarak on beş yaşında birincilikle mezun oldu. Daha sonra, yirminci asrın en büyük piyanistlerinden Alfred Cortot ve Wilhelm Kempff ile çalıştı. Hiç bir piyano yarışmasına katılmayan İdil Biret on altı yaşından itibaren Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, Dresden Filarmoni gibi dünyanın büyük orkestraları ve Leinsdorf, Monteux, Keilberth, Scherchen gibi büyük şefleri ile beş kıtayı kapsayan iki bine yakın konser verdi ve bir çok festivale katıldı. Van Cliburn (ABD), Kraliçe Elisabeth (Belçika), Busoni (Italya) Franz Liszt (Weimar, Almanya) gibi ünlü piyano yarışmalarında jüri üyeliği yaptı; Fransa, Polonya, Íngiltere, İtalya, ABD ve Türkiyede ödül ve nişanlar aldı.
Biret bu güne kadar EMI, Decca, Atlantic/Finnadar, Naxos ve diğer firmalar için Amerika ve Avrupa’da 80 plak kaydetmiştir. Bunlar arasında müzik tarihinde ilk kez komple diziler olarak seslendirilen Chopin’in bütün piyano eserleri ve Beethoven’in dokuz senfonisinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamaları ile Brahms ve Rachmaninof’un bütün piyano eserleri, Boulez’in üç piyano sonatı, Ligeti’nin etüdleri ve Stravinsky’nin Ateskuşu bale müziginin piyano uyarlaması da yer almaktadır. Bu kayıtlar Polonyada Chopin Büyük Ödülü, Fransada Altın Diyapazon dahil pek çok ödül almış olup Amerika, Avrupa ve Uzak Doğuda 3 milyon adet civarında satılarak büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır. Repertuarında yüzden fazla piyano konçertosu olan Ídil Biret’in eski ve yeni kayıtlari kendi etiketi İdil Biret Arşivi (IBA) üzerinde Naxos tarafından bütün dünyaya dağıtılmaktadır. Bu çerçevede Beethoven’in 32 Piyano Sonatı, 5 Konçertosu ve Korolu Fantezisinin kayıtları da tamamlanmış olup bunlar 9 Senfoni uyarlaması ile
birlikte IBA serisinde 19 CD kutu içinde dünya dağıtımına girmistir.
İdil Biret’in Fransız yazar Prof. Dominique Xardel ile birlikte hazırladığı müzik üzerinde düşüncelerini ve yaşam hikayesini konu alan “Fransa’da bir Türk piyanisti” adlı kitap 2006 yılında Buchet/Chastel yayınevi tarafından Fransa’da yayınlanmış, kitabın Türkçe tercümesi 2007 yılında Can Yayınevi tarafindan ülkemizde ve Staccato Verlag tarafindan da Almanyada yayınlanmış olup İngilizce tercümesi de 2009 yılında basılmıştır. 2007 yılında Chopin’in bütün piyano eserleri kayıtları ve konser icraları ile Polonya kültürüne yaptıgı katkılar nedeniyle Cumhurbaşkanı Lech Kaczsnky İdil Biret’i Polonyanın en üst nişanı olan “Yüksek Liyakat Madalyası” (Krzyzem Kawalerskim Ordera Zaslugi) ile taltif etmiştir.
İdil Biret 2012 Şubat ayında Amerikada Yale Üniversitesinde verdiği konser sonrası Hindemith’in iki konçertosunun CD kaydını yapmış, Mart ayında Güney Amerikada yaptığı turnede Kolombiya, Peru, Sili, Arjantin ve Brezilyada konserler vermiştir. Sanatçı, Mayıs ayında İngiltere ve İskoçyada konserler verip ustalık sınıfları yönetmistir. Eylül ayında Fransada verdigi konser sonrası Kasım ayında Beijing ve Şanghayda resitaller ve bir konser verip Şanghay piyano yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır. Aralık ve Ocak (2013) aylarında ise üç Hindemith konçertosunu daha kaydetmiş olup bu kayıtlar 2013 yılında dünya piyasasına çıkmıştır.MARIA KLIEGEL
Dillenburg, Hesse’de doğan Kliegel, 19 yaşından itibaren Indiana Üniversitesi’nde Janos Starker’le çalıştı. Pek çok yarışmada ve 1981’de Uluslararası Mstislav Rostropovich Çello Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı. Rus besteci Alfred Schnittke’ye odaklanan Kliegel, Schnittke’nin birinci çello ve orkestra konçertosunu 1990 yılında kaydetti; Naxos için Beethoven, Bloch, Brahms, Bruch, Dohnanyi, Dvorak, Elgar, Lalo, Saint-Saens, Şostakoviç, Schumann, Tavener ve Çaykovski’nin solo çello eserlerini ve konçertolarını içeren pek çok kayıt yaptı. Aynı zamanda bir oda müziği müsiyeni olarak Brahms, Chopin, Demus, Gubaidulina, Kodaly, Mendelssohn ve Schubert’in eserlerini kaydetti. Önümüzdeki günlerde Beethoven’in tüm çello ve piyano eserlerini, Haydn’ın çello konçertolarını ve Bach’ın çello süitlerini içeren kayıtları yayınlanacaktır. Kliegel’in kayıtları iki kez Grammy’e aday gösterilmiş, CD’leri dünya çağında 1 milyon satış rakamına ulaşmıştır. Schott Master Class – Cello: Mit Technik und Fantasie zumkünstlerischen Ausdruck başlıklı DVD projesi ve kitabı, 2006 yılında yayınlanmıştır.
Önceleri Stradivarius yapımı ve tanınmış Fransız çellist Maurica Gendron’dan dolayı ex-Gendron olarak bilinen bir çello ile çalan Kliegel, artık Carlo Tononi’nin yaklaşık 1730’larda Venedik’te yaptığı bir çello ile Elena PAPANDREOU
1966’da Atina’da doğan Elena Panadreou, gitar çalışmalarını Yunanistan’daki Ulusal Konservatuvar’da Evangelos Boudonis ve Oscar Ghiglia ile, İngiltere’deki Royal Northern College of Music’te Gorson Crosskey ile tamamladı. Alirio Diaz, Julian Bream, Leo Brouwer ve Ruggero Chiesa’nın ustalık sınıflarına katıldı.
Maria Callas (Yunanistan), Gargnano (İtalya), Alessandria (İtalya) gibi uluslararası yarışmalarda birincilik, Guitar Foundation of America yarışmasında ikincilik ve NAXOS ödüllerine layık görülerek NAXOS etiketiyle iki CD yayınladı. 1992’de Atina Akademisi tarafından iki yılda bir verilen prestijli “Spyros Motsenigos” ödülüne layık görüldü.
Papandreou, European Concert Hall Organisation’ın “Rising Stars” programı kapsamında Viyana-Musikverein, Köln Filarmoni, Birmingham Senfoni Salonu ve Atina Konser Salonu gibi hem Avrupa’nın önde gelen salonlarında hem de A.B.D., Kanada, Venezuela, Puerto Rica, Brezilya, Meksika, Kolombiya, Tayvan ve Japonya’da konserler verdi. Ayrıca Moskova’daki Çaykovski Salonu’nda ve Londra’daki Queen Elisabeth Hall’da ve 1998 yılında ise New York’taki Carnegie Hall’da konser verdi.
Oscar Ghiglia, Alirio Diaz, Roland Dyens, Nikita Koshkin, Evangelos Boudounis gibi gitar sanatçılarının yanı sıra kemancı Leonidas Kavakos ve Gerardo Ribeiro, çellist Leonid Gorokhov, flütçü Stella Gadedi ve Vasso Papantoniou ve Herbert Lippert gibi şancılarla işbirliği yaptı. Atina ve Selanik devlet orkestraları, Camerata, Patras, Alessandria orkestraları, İstanbul Oda Orkestrası ve Bükreş Filarmoni Orkestra’sıyla konser verdi. İcraları pek çok kez Yunanistan, Türkiye, Almanya ve Fransa televizyon ve radyo kanallarında yayınlandı.
Halen Selanik’teki Makedonya Üniversitesi’nde profesör olan Papandreou, yaz aylarında Oscar Ghiglia ile Incontri Chitarristici di Gargnano kurslarını yönetmektedir.HALE BİRGÜL
1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan Ertan Birol gitar sınıfından mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdüğü yıllarda kompozisyon bölümünde bir yıl süre ile İlhan Usmanbaş ile kontrpuan çalıştı. 1999 yılında New York’ta MayFest davetlisi olarak konser verdi. 2000 yılında City Universiy Of New York’ta Dr. Lars Frandsen ile yüksek lisans programına başladı. Levenson Recital Hall’da Prof.Tania Leon’un düzenlediği Contempo (Yeni Müzik) konserlerinde misafir sanatçı olarak konserler verdi. 2001 yılında Vox Novus Yeni Müzik Topluluğu’nun düzenlediği konser dizilerinde İtalyan besteci M. Oppedisano’un solo gitar için yazdığı “Movements for Guitar” adlı eserinin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi (Manhattan Graduate Center). Aynı yıl Suny/Stony Brook Staller Center for Arts’ta Anna Povich Major ile birlikte Gerswin Hall ve Harbor Conservatory’de çeşitli oda müziği konserleri verdi. CUNY’de bulunduğu yıllarda, Brian Willson’un doğaçlama ve Douglas Cohen’in John Cage ile Morton Feldman üzerine seminerlerine katıldı. Buradaki performanslarda yer aldı (Music Circus, Levenson Recital Hall). Benjamin Verdery, Paul Gregory, Frederic Hand, Antigoni Goni, Jerry Willard, Wolfgang Laendel, Eliot Fisk, Raphaella Smiths, David Russell gibi birçok önemli gitaristlerin masterclass’larına katıldı. 2002 yılında Galata/Tripudio’da gerçekleşen disiplinlerarası kollektif kapsamında Christian Wolff’un metinleri üzerine perfomanslar gerçekleştirdi.
2005 yılından bu yana Mersin Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak gitar ve müzik tarihi derslerini yürütmektedir. Müzikoloji alanında “Gürciyef sanat uygulamalarının performatif yönelimleri” üzerine yaptığı doktora tez çalışmaları esnasında, Wim van Dullemen yönetimindeki “Gürciyef hareketleri” seminerlerine katılmıştır. 2013 yılından bu yana bedensel farkındalık, nefes ve gevşeme teknikleri alanlarına yönelik araştırmaları ile birlikte Yoga Antrenörleri Derneği’nde antrenör olarak çalışmalarına devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ve Bilkent Üniversitesi tarafından düzenlenen Türkiye Gitar Buluşması kapsamında nefes teknikleri ve bedensel farkındalığa yönelik atölyeler düzenlemiştir. Yürüttüğü atölye çalışmaları kapsamında sanat deneyimi ve bedensel farkındalık ilişkisinin performans tekniklerine etkisi bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak müzisyenlerin bedenleri ile kurdukları ilişkiyi geliştirmek hedeflenir.Sabancı Vakfı’nın Ana Destekçisi olduğu 6.AIMA Ayvalık Müzik Festivali 23-26 Temmuz 2019 tarihleri arasında Alibey Kültür Merkezi’nde (Cunda) gerçekleşecektir.23 Temmuz 2019 – İstanbul Flüt Topluluğu
Konser Sponsoru: Gürçay Ailesi
Program
J.B. Boismortier, Op. 15 No: 5 “La Majör Konçerto”
A. Dvorak, Op. 96 “The American”- Finale
P.I. Tchaikovsky, “The Nutcracker Suite”
O. Orçunsel, “Fable Antique”
A. Piazzolla, Libertango
Kâtibim, Düzenleme: Orçun Festival KorosuMASTERCLASS 2019Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber İçerik: (AIMA) Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.