Bakırköy Belediye Tiyatroları, Medeni Hali: Kadın

Bakırköy Belediye Tiyatroları, “Medeni Hali: Kadın”

Hayati Asılyazıcı

Bakırköy Belediye Tiyatroları, giderek repertuvar tiyatrosu geleneğini uygulamaya çalışırken, değişik ve önemli bir yöntemi uygulamaya koydu. Bu yöntem, oyun yazarlığı atölyesi ile ilk ürününü verdi. Gülce Uğurlu’nun yazdığı, Yelda Bakın’ın yönettiği “Medeni Hali: Kadın” ilgi çekici bir oyun olarak karşımıza çıktı.

Yazarı, yönetmeni ve tüm oyuncuları kadın olan; kadın emeği ile yoğrulmuş sahne yapıtı, yaşanılan eski ve yeni değerler arasındaki ikilemi sorguluyor. Bu ikilem, “Medeni Hali: Kadın”ı evlilik sorunu üzerinden sorguluyor. Ayrıca, bu sorgulama kadın sorunlarının konumunu ve durumunu da irdeliyor. Belli olan odur ki yüzyıllardan beri sürüp gelen kadın sorunları elbetteki bir oyunda bütün boyutlarıyla değerlendirilip, ortaya koyulamaz. Bununla birlikte sözünü ettiğimiz bu oyun geleneksek ile çağdaş kadının yaşam koşullarını da ironik bir içerikle irdeliyor. Genç kuşak yazarı olarak Gülce Uğurlu Oyun Yazarlığı Atölyesi’nde yazarlık paylaşımını bilmiş, yaratıcı yolda kadının, özellikle Türk kadınının “yazgı” diye bilinen, gelenekselle çelişen, çağdaşlığın buluşma noktalarını yine bu oyunda görebiliyoruz. Kadınlarımıza musallat olan, genç kızları kemiren; töre, veba gibi toplumumuzu sarmalayıp duruyor. Eskiden beri töre, gelenek ve göreneklerle çeliştiği halde, Anadolu’nun ücra köşelerinde beslenip, yaşamaktadır.

“Medeni Hali: Kadın” işte bu çıkmazları aşıp geçmekte soluğu Türk ve dünya kadınının soluklanmasını sağlamaktadır. Oyunu ve yorumu genç kadro için övgüye değer buldum. Doğrusu ya umutlandım. Bu atölyeden güzel oyunların çıkacağının işareti verilmiştir. Artık bu soy çalışmaları daha sık bekliyoruz. Takım oyunculuğu korunarak yorumlanıyor oyun. Rollerin dağılımını üstlenenler; Elif Ürse, Gülce Uğurlu, Selen Domaç, Esra Ruşan, İpek Ayaz, Pervin Bağdat, İlkin Tüfekçi, Pınar Tuncegil adlı genç sanatçılar ilk denemelerinde birer ivme kazanıyorlar. Işık tasarımında Yüksel Aymaz, ses tasarımında Okan Kaya, dışında sahne ve giysi tasarımı Aslı Ersüzer, hareket tasarımı , Duygu Güngör.

Sonuç olarak, iki kişinin dışında tüm görevleri bayan sanatçılar üstlenmiş oluyor. Bu da oyunun bir başka sevindirici yönü.

Bütün oyunları, seyirci ile birlikte izleyen Bakırköy Belediyesi Başkanı olarak, yurdumda ancak, Ateş Ünal Erzen’i görebiliyorum.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir