BBDSO: Cumhuriyet Bayramı Konseri


http://www.bursasenfoni.gov.tr/

CUMHURİYET KONSERİ
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası
06.11.2014  Perşembe, saat: 20:00
Atatürk Kongre Merkezi Merinos/Bursa

EN ESKİ TÜRK MARŞI CUMHURİYET KONSERİNDE…
 
Bursa’da Cumhuriyetin 91. Yılına Yakışır, Anlamlı Konser
 
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası; 06 Kasım 2014 Perşembe akşamı uzman müzikolog Ersin Antep’in hazırladığı ve baştan sona sunumunu yapacağı içerikle, özel bir Cumhuriyet Bayramı Konseri gerçekleştirecek. Bursa korolarının da sahnede yerini alacağı, Şef Nezih Seçkin’in idaresindeki konsere genç opera sanatçısı bariton Bora Balcı solist olarak katılacak. Konserin ilk yarısı Osmanlı dönemindeki müzik örneklerini, ikinci yarısı ise Cumhuriyet dönemindeki eserleri kapsayacak.
 
Bestecisi bilinmeyen, 18. yüzyıl başında İstanbul’a gelen bir İngiliz tarafından notaya alınarak tespit edilebilen ilk Türk marşı özelliğini taşıyan Yeniçeri Marşı; konser için yapılan özel düzenlemeyle sunulacak. Giuseppe Donizetti’nin Sultan II.Mahmud ve Sultan Abdülmecid için yazdığı, uzun yıllar milli marş yerine kullanılan marşlarının yanında; ilk Türk Armoni Orkestrası Şefi Miralay Mehmet Ali Bey ile Dede Efendi’nin torunu Miralay Rifat Bey’e ait eserler de seslendirilecek. Ayrıca Osmanlı döneminde yaşanan askeri gelişmeler üzerine bestelenen özel eserlerden örnekler de sunulacak.
 
Cumhuriyet’i Hazırlayan Türk Sanatçılar
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Muzikası adlarıyla günümüze ulaşabilen Osmanlı Saltanatı’nın müzik kurumu Musika-i Hümayûn’daki hizmetleriyle, Cumhuriyet müzik kurumlarının inşasında ve kurucu kuşağın yetişmesinde üstün rol üstlenen sanatçılardan Miralay Safvet Atabinen’in “Bale Zeybek”, Miralay Zati Arca’nın “Dertli Kaval”, “Sevdin Mi” ve “Sirto”, Albay Osman Zeki Üngör’ün “Şanson Türk-Aşkım” adlı eserlerine yer verilecek. Arca’nın “Sevdin Mi” ve Üngör’ün “Şanson Türk-Aşkım” isimli eserlerinin dünyada ilk seslendirilişleri yapılmış olacak.
 
Müzik alanında üstün gayretleri ile önemli eserler veren ve değerli öğrenciler yetiştiren müzik öğretmenleri Ahmet Yekta Madran, İsmail Zühtü Kuşçuoğlu ve Halit Recep Arman’ın yazdığı küçük biçimli eserler de icra edilecek.
 
Sanat çalışmalarını Avrupa’da sürdüren genç ve başarılı Opera Sanatçısı Bariton Bora Balcı; “Dertli Kaval”(M.Zati Arca), “Alay Marşı”(Rifat Bey), İstiklal Marşı(A.Rifat Çağatay), Sakarya Marşı(A.Cemalettin Cinkılıç), Cumhuriyet Marşı(O.Zeki Üngör), Yeni Harfler Marşı(O.Zeki Üngör) ve Türk Çocukları Marşı (O.Zeki Üngör) gibi güzide eserleri seslendirecek.
 
Kurtuluş Mücadelesi ve Marşlar
Konserin ikinci yarısında ise önce; Kurtuluş Savaşı boyunca ve nihayet İzmir’in kurtuluşu vesilesiyle bestelenmiş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e dair eserlere yer verilecek. Yeni Cumhuriyet’in ilk marşlarının da icra edileceği konserde, en kıymetli Cumhuriyet Marşları’nı seslendirmek üzere şefler Sezen Özeke, Levent Sezgin, Alev Çatıklar ve Gülnihal Gül’ün çalıştırdığı Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Çoksesli Korosu, Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi, Dünya Müzik Derneği Çoksesli Korosu ve Nilüfer Çoksesli Korosu sahnede yerini alacak. Konserde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, ikisi dünya prömiyeri olmak üzere toplam 30 eser seslendirmiş olacak.
 
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Filarmoni Derneği katkılarıyla 06 Kasım 2014 Perşembe akşamı saat 20:00'de Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası‘nın vereceği Özel Cumhuriyet Bayramı Konseri’nde buluşmak dileğiyle…
 
BBDSO Yönetim Kurulu Adına 
Kontrbas Sanatçısı Erdem ESİN

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçıları

1. Keman
Filiz ÖZSOY
A.Elif KILIÇASLAN 
Zeynep SOYBERK
Gökçe ÖZLER
Çağatay KILIÇASLAN 
Esra TOKGÖZ
Sanem A. KIROĞLU
Mehmet AYBARS 
2. Keman
Pınar D. BALCI
Duygu B. ÖZLER 
Selim KARGIN 
Murat KINIK
Seval KADIOĞLU
Umut ÇANAKÇI 
Viyola
Ali Ekber MUTLU
Bertugan ALBAYRAK 
Zeycan COŞKUNOĞLU 
Yasemin BİNİCİ
Elif SÖNMEZ
Aslıhan KUPŞİ
Flüt – Pikolo 
Sibel Ayhan Bayer
Özlem ACAROĞLU 
Nazlı ESİN
Obua – Korangle 
Fulya AYBARS
Özgür TURGUT
Klarinet
Gonca ELİTOK 
Aylin E. ÇAKICI
Fagot
İlker KIROĞLU
Meltun KADIOĞLU
Korno
Özgün ÇAKICI
Şahin UÇAR
Ata Semih ATIŞERİ

Barış BAYER

Trompet
Barış ESEN 
Evrim ARSLAN
Viyolonsel
Murat BAŞMAN 
Burç BALCI
Elif ESEN 
Selin ÇINAR
Kontrbas 
Erdem ESİN
Fahriye DEMİRBİLEK
Trombon
Kayhan ÇATIKKAŞ
Egemen KERPİÇÇİLER
Özgür KOÇ
Vurma Çalgılar 
Erbil AYDINLI
Cem KEBABCI
Mert KOCAİLİ
 

BİLET SATIŞ YERLERİ:
• Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu Bilet gişesi Kat: 3
• Bursa Senfoni dinleyicileri biletlerini“MyBilet”  (www.mybilet.com  sitesinden de satın alabilirler.(Bilet Gişemizde oluşan yoğunluğu önlemek için MyBilet’ten bilet satın alan seyircilerimizin,konserden en geç yarım saat önce salonda olmaları rica olunur.) 
MyBilet Satış Noktaları : Cinemaximum Carrefour Nilüfer– Bursa / Cinetech Zafer Plaza

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise.yalcin@gmail.com
Bilgi: 
 Erdem Esin-BBDSO/Basın Bülteni
https://www.facebook.com/erdem.esin.14/posts/10152542170273049:0