BBDSO: Schumann Akşamı( 8-9 Şubat 2018)

0

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası 8 Şubat ve 9 Şubat 2018 tarihlerinde; şef Tolga Taviş yönetiminde solist: piyanist Emre Şen'in katılımıyla; Schumann'ın yapıtlarını Bursalı sanatseverlerle buluşturuyor.
SCHUMANN AKŞAMI
08.02.2018 Perşembe, saat: 20:00
Şef: Tolga TAVİŞ
Solist: Emre ŞEN (Piyano)
ATATÜRK KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ – Merinos, Orhangazi Salonu
Program:
R. Schumann "Piyano Konçertosu"
R. Schumann "Senfoni no:4" 
Alman romantizminin sembol ismi Robert Schumann…
Bu haftaki konserimiz romantik dönem Alman müzik ekolünün en çarpıcı bestecilerinden Schumann’ın eserlerinden oluşuyor. Piyanist eşi Clara Schumann’a olan aşkı ve çalkantılı yaşam hikayesiyle müzik tarihinde önemli bir yeri olan Schumann’ın en tanınmış eserlerinden –eşi için yazmış olduğu-“La minör piyano konçertosu” ve 4. Senfonisiyle, siz değerli dinleyicilerimizin karşısında olacağız. 

“Piyanonun şeytani meleği” Emre Şen…
İzmir DOB. orkestra şeflerinden Tolga Taviş’in yöneteceği konserin solisti ünlü piyanistimiz Emre Şen. 1995 yılında kazandığı 5. Roma Uluslararası Piyano Yarışması Birincilik Ödülünün ardından gerçekleştirdiği Avrupa konser turnesi sırasında İtalya basını onu “Piyanonun Şeytani Meleği” olarak tanımlandı. Uluslararası alanda önemli başarılar elde etmiş sanatçımız hakkında 2014 yılında TRT’de “İçimizden Biri” adlı belgesel dizi kapsamında bir bölüm hazırlandı. 
Schumann akşamında görüşmek üzere…
SCHUMANN AKŞAMI
09.02.2018 Cuma, saat: 20:00
Şef: Tolga TAVİŞ
Solist: Emre ŞEN (Piyano)
PROF. DR. M. METE CENGİZ KÜLTÜR MERKEZİ
Tolga Taviş
Ülkemizde genç kuşağın kayda değer müzisyenlerinden biri olan Tolga Taviş, günümüzde orkestra şefliği, bestecilik, aranjörlük ve eğitimcilik dallarında aktif olarak çalışmaktadır.İzmir'de doğan, çocukluk ve gençliğini bu sihirli şehirde geçiren Taviş, 1994 yılında İzmir Devlet Konservatuarı'na kabul edildi. Sınıf atlayarak 6 yılda bitirdiği bu okuldaki tüm müzikal eğitimini Tolga Alpay'dan aldı. Mezun olduğu yıl okul içinde düzenlenen 'Seride – Orhan Barlas' yarışmasında 'Birincilik Ödülü'nü kazandı. 1999 Kasım'ında açılan sınavı kazanarak 19 yaşında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Fagot Sanatçısı oldu. 9 yıl boyunca Antalya´da sanatçılık görevini sürdürdü ve tanınmış orkestra şefleri yönetiminde yüzlerce konser verdi
İzmir'deki eğitimi boyunca piyano ve kompozisyon ile de ilgilenen Taviş, 2002 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'ndaki Kompozisyon ve Orkestra Şefliği bölümünün yüksek lisans programına kabul edildi. Yüksek lisans programı boyunca Prof. Rengim Gökmen ile Orkestra Şefliği, Prof. İlhan Baran ile '20 yy. Müzik Stilleri' çalışan sanatçı 2005 yılında mezun oldu.Yine 2005 yazında, İtalya'nın Siena kentinde, Avrupa'nın en prestijli 'masterclass'larından biri olarak kabul edilen 'Santa Chigiana' Müzik Akademisi'nin düzenlediği şeflik 'masterclass'ına katıldı. Bu 'masterclass' dahilinde, Sydney Senfoni Orkestrası'nın Sanat Direktörü olan saygın İtalyan pedagog Gianluigi Gelmetti'nin 'aktif´ öğrencisi olmaya da hak kazanan Taviş; masterclass boyunca Sofia Festival Orkestrası ile çalışmıştır.
2008 Eylül'ünde Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü'nün açtığı sınavı kazanan sanatçı, 28 yaşında Samsun Devlet Opera ve Balesi´nde Orkestra Şefi pozisyonuna getirilmiştir
2006 yılından günümüze değin sanatçı, ülkedeki akademik, belediye ve devlet senfoni orkestralarının konserlerini yönetmiştir ve halen düzenli olarak konser daveti almaktadır. Taviş, aynı zamanda Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin Güney Kore (Daegu) ve Rusya (Ekaterinburg) turnelerinde şeflik görevi yapmış ve temsiller yönetmiş, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın 'Güneydoğu Anadolu Turnesi' konserlerini idare etmiştir.
Tolga Taviş, ayrıca genel sanat direktörlüğünü Devlet Sanatçısı Rengim Gökmen'in üstlendiği Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nın, kuruluşundan bu yana şeflik – eğitimcilik görevini sürdürmektedir. Kuruluşundan bu yana 4. yılını tamamlayan bu önemli sanat – eğitim kurumu, Her yıl ortalama 25 mezun vermekte ve genç konservatuar öğrencilerini profesyonel sanat yaşamına hazırlamaktadır
Kaynak: https://secure.dobgm.gov.tr/opera2013/wsan2013.aspx?SicilNo=1886
Emre Şen
Piyano eğitimine 13 yaşında başlayan Emre Şen, 17 yaşında katıldığı İstanbul Mozart Yorum Yarışması'nda kazandığı birincilik ödülünün ardından, Avrupa'nın çeşitli kentlerinde piyanonun önde gelen isimlerinden dersler aldı. Lisansüstü eğitimini Londra'daki Kraliyet Koleji'nde üstünlük derecesi ve konçerto dalında birincilikle tamamladıktan sonra, Türkiye'de İstanbul Müzik Festivali başta olmak üzere Ankara ve Anadolu Festivalleri'nde solo ve orkestra eşliğinde konserler gerçekleştirdi. Rusya, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İsrail, Polonya, Bulgaristan, Meksika, Avustralya ve Japonya'da verdiği konserler sonrasında uluslararası basında övgüyle anıldı. 2001 yılında, İstanbul'da BBC Filarmoni Orkestrası'yla Çaykovski'nin Birinci Piyano Konçertosu'nu seslendirdi ve bu konser İngiltere BBC3 radyo kanalında yayımlandı. Emre Şen, Ocak ayının keyifli bir akşamında Bach, Liszt, Chopin ve Schumann'dan bir seçkiyi Salon'da seslendirecek.
Kaynak: http://saloniksv.com/tr/etkinlik/236/emre-sen
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO) ülkemizin ilk ve tek “bölge” devlet senfoni orkestrasıdır.
1995 yılında dönemin Uludağ Üniversitesi Rektörü prof. Dr. Ayhan Kızıl’ın desteği ile üniversite bünyesinde, Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünde görev yapan Azerbaycanlı sanatçı eğitmenler ve Türk öğretim görevlilerinin katılımıyla oluşan bir “yaylı çalgılar oda orkestrası” kurulmuştur. 1996 yılında da dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker’in desteğiyle “Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı” nın finanse ettiği “nefesli ve vurma çalgılar topluluğu” kurulmuştur. Birer yıl arayla kurulan bu iki topluluk Üniversite ve Belediyenin desteği ve ortak kararı ile birleştirilerek 1998 yılında “Bursa Senfoni Orkestrası” adını almıştır. Bu orkestra Azerbaycanlı besteci Hasan Adıgüzel’in yönetiminde düzenli olarak konserler vermeye başlamıştır. 
1998 yılında orkestra şefi Devlet Sanatçısı prof. Hikmet Şimşek’in girişimi ve özverili çalışmaları sonucunda, 23 Eylül 1998 tarihli resmi gazetede yayınlanarak Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde “Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası” resmen kurulmuştur. Ülkemizin 6. Devlet senfoni orkestrası olan BBDSO ‘ya CSO kuruluş yasası gereğince sanatçı giriş sınavı açılmış ve yine resmi gazetede yayınlanarak yurt genelinde sanatçı alımı yapılmıştır. Daha önceki Bursa Senfoni Orkestrasının sanatçılarının da girdiği sınavda kazananlarla birlikte oluşturulan BBDSO 1999-2000 sanat sezonunda faaliyete geçmiştir. Orkestra şefliğine prof. Hikmet Şimşek’in önerisiyle Orhan Şallıel getirilmiştir. Yine prof. Hikmet Şimşek’in önerisi ve dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın onayıyla, orkestranın kurucu müdürlüğüne de CSO ‘da çok uzun yıllar bürokratik hizmeti ve tecrübesi bulunan Ahmet Borova getirilmiş, Borova gerekli idari yapılanmayı tamamladıktan sonra 2003 yılında emekliye ayrılmıştır.
BBDSO kuruluşundan hemen sonra 3-4 yıl gibi kısa bir süre içerisinde sanatsal açıdan hızla gelişerek birçok uluslararası festivalde yer almıştır. Uygarlıklar Beşiği Anadolu 2000 (Kapadokya),İstanbul Uluslararası Gitar Festivali açılış konseri ,Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Bursa Uluslararası Festivali (1999 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl açılış konseri BBDSO tarafından yapılmaktadır. ),Hattuşaş (Boğazkale) 1. Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali,1.Side Uluslararası Festivali açılış konseri, KKTC “Bellapais festivali”   bunlar arasında sayılabilir.
BBDSO çalışmalarını 2009 yılına kadar orkestra şefi Orhan Şallıel ile,2009-2014 yılları arasında Türkiye’nin ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil ile sürdürmüş, ardından  2014-2015 yıllarında şef ve besteci Oğuzhan Balcı ile devam etmiştir. 2017 yılında Dağhan Doğu BBDSO ‘da orkestra şefliği görevine getirilmiştir.
Çocuklara ve genç kuşaklara yönelik ücretsiz eğitim konserleri de veren BBDSO, 2009-2011 yılları arasında 16.000 çocuğa ücretsiz ulaşan, sanatçıların aynı zamanda oyunculuk da yaptığı “Yaramaz Notalar” adlı senfonik oyunu sergilemiştir ve izleyicilerin olumlu tepkisiyle karşılanmıştır. BBDSO, eğitim konserlerini düzenli olarak sürdürmeye devam etmektedir.
Orkestra 2012 yılında bir başka başarıya imza atmış, Andante Dergisi tarafından düzenlenen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 200’ün üzerinde profesyonelin oylarıyla Yılın Orkestrası Ödülü'ne layık bulunarak, bu ödülü kazanan ilk ve tek “devlet” orkestrası olmuştur.
İlklerle dikkat çeken bu sıradışı orkestra bugüne dek, pek çok dünya çapında sanatçıyı ağırlamıştır. Bu isimler arasında E.TABAKOV, A.RUDIN, B.FROMANGER, T.STRUGALA, H.GRIFFITHS, G.AYKAL, R.GÖKMEN gibi birçok ünlü şef, S.KAN, F.SAY, İ.BİRET, A.ERDURAN, A.SARICA, A.BARAN, G.ONAY, Y.KENTER, M.KENTER, G.ERKAL gibi uluslararası platformdaki çok değerli sanatçılarımız, ayrıca Valerie OİSTRAKH, Shlomo MINTZ, Vanessa MAE, Alexander MARKOV, Gilles APAP, Soyoung YOON, Roman KIM, Petr WAGNER, Wenzel FUCHS, Rafael WALLFISCH, Stefan SCHILLI, Maurice STEGER, Isabella Van KEULEN, Roby LAKATOS, Klazz Brothers, George DALARAS, The SWINGLE SINGERS, The GLASS DUO, JANOSKA ENSEMBLE,  gibi önemli ve ödüllü uluslararası solistler göze çarpar.
Başarılarıyla markalaşan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası yurtiçinde yaptığı turneler ve “Bölge” konserleri kapsamında Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Nevşehir, Çorum, Konya, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Kütahya, Yalova, Kocaeli gibi illerde konserler vermiş; Polonya, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan, KKTC, Malta gibi uluslararası turnelerle yurtdışında da ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.
Kaynak: http://www.bursasenfoni.gov.tr/tr/orkestra/history

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber İçerik:  Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası/ http://www.bursasenfoni.gov.tr/tr/concerts/detail/con_id/120
Tolga Taviş görsel ve özgeçmiş: https://secure.dobgm.gov.tr/opera2013/wsan2013.aspx?SicilNo=1886
Emre Şen görsel ve özgeçmiş: http://saloniksv.com/tr/etkinlik/236/emre-sen

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.