Benyamin Sönmez i Saygıyla Anıyoruz

BENYAMİN SÖNMEZ'İ SAYGIYLA ANIYORUZ
(16 Ocak 1983 – 30 Kasım 2011)

"NE KADAR YAŞADIĞIN DEĞİL O YAŞAMIN İÇİNE NE KOYDUĞUN ÖNEMLİDİR"

      Benyamin'in 28 yıllık kısacık yaşamında çok şeyler başardığını maalesef onu kaybettikten sonra daha çok anladık. Şimdi bize düşen görevin; onun hayallerini gerçekleştirerek, ülkemizde onun gibi genç ve başarılı müzisyenlerin yetişmesine katkı sağlamak olduğunu düşünüyoruz.
      Bu sorumlulukla birkaç proje tasarısı hazırladık. Bunları geliştirmek ve yaşama geçirmek için çabalıyoruz.
      Proje çalışmalarımız sonuçlandığında şu hedeflere ulaşacağız:
      Fethiye'nin Kayadibi Köyünde Benyamin'in çok sevdiği köy evimizi "Master Class" atölyesi olarak düzenleyip – donatarak müzik ustalarının ve öğrencilerinin çalışmaları için bir mekan olarak kullanımlarına sunacağız.
      Köy Evimizin arazisi üzerinde bir "Anı Bahçesi" de olacak. Ziyaretçilerin ve Master Class'ın kullanıcıları Benyamin'in anısına bu bahçede onun sevdiği ağaçları dikecekler.
      Fethiye'de her yılın Ekim ayında "Benyamin Sönmez Klasik Müzik Günleri" etkinliği düzenleyeceğiz. Benyamin'in dostlarının, müzisyen arkadaşlarının ve müziğin ustalarının katılımlarıyla gerçekleşecek olan etkinliğin zaman içinde gelişerek, gelenekselleşmesine çalışacağız.
      Fethiye Turizm Tanıtım Eğitim Kültür Çevre Vakfı (FETAV) ile yapacağımız özel bir protokol ile Benyamin Sönmez adına üretilecek eserlerden elde edilecek telif hakları, yukarıda belirtilen ve daha sonra planlanacak çalışmalardan elde edilecek gelirleri FETAV'da özel bir fonda değerlendirerek, onun adına bir Güzel Sanatlar Lisesi ya da Konservatuar yapımı için kullanacağız.
      Benyamin'in başarılarında destekçisi ve pay sahibi olan tüm öğretmenlerine, çalışma arkadaşlarına, dostlarına, Gulmira Tokombayeva'ya ve Erimtan Ailesine şükranlarımızı sunuyoruz.
Ailesi

https://www.evetbenim.com/haber/haberdetay/15838-Genc-Muzisyen-cellist-Benyamin-Sonmez-i-yitirdik.html
https://www.evetbenim.com/haber/haberdetay/15930-Benyamin-Sonmez-i–Anma-Konseri-gerceklesti..html
https://www.evetbenim.com/haber/haberdetay/16111-Benyamin-Sonmez-Anisina-Sergi:-Momunbek-Astar.html
https://www.evetbenim.com/haber/haberdetay/16548-Canli-kayitlariyla-yasayan-Benyamin%E2%80%A6.html

Baba Ünal Sönmez konuşmasına; "Bugün burada bulunan Benyamin'in anmak için düzenlenen konsere gelenleri, benim oğlumu anmak için bu organizasyonları düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Ve ben sizleri merak ettiğim için geldim. Köy Evimizin arazisi üzerinde bir "Anı Bahçesi" de olacak. Ziyaretçilerin ve Master Class'ın kullanıcıları Benyamin'in anısına bu bahçede onun sevdiği ağaçları dikecekler, Ağaçlar altında konser versinler, yağmur yağdığında ağaç yapraklarının arasından süzülen güneş ışığı altında beliren gökkuşağının altında ağaç dallarına konan kuşlar belki opera, belki de arya söyleyecekler. Her yıl Ekim ayında Benyamin'in anısına düzenlenecek etkinliğe hepinizi bekliyoruz.
Benyamin yaz tatillerinde köydeki evimize geldiğnde annesi ile takışmaları olurdu. "Yine bir yaz tatilinde geldiğinde annesi ile takışmış ve ardından kaldığı yurda dönmüştü. Ama annesine "beni affet anne seni kırdım" diyen  bir mektup bırakmıştı." Benyamin'in annesi biz konsere gelen izleyicilere o mektubu okuduğu anda duygulu anlar yaşandı."Annesi o mektubu okuduğunda aynı günün akşamı gece saat onda yurdu arayarak konuşmuştu." "Yakınınızdakine  'Merhaba' derken ona sımsıkı sarılın. Merhaba demek affedebilmek, hoşgorü bilmeli" Yakınlarımıza, dostlarımıza sımsıkı sarılmamızı, "bir saniye sonra ne olacağımızı bilemediğimiz için şimdi hemen sarılalım" diyerek "Bakın ben şimdi eşime sarılıyorum".
05.02.2011 

Ünal Sönmez


Hakan Ali Toker – Mehmet Sönmez

Cana Gürmen – Çağ Erçağ

Birsen Ulucan – Ayla Erduran

Borusan Quartet


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com 

Görseller: Tenise Yalçın/ 05.02.2011

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir