ÇDSO: Neruda-Gliere-Mendelssohn(7 Aralık 2018)

0

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), muhteşem bir konser vermeye hazırlanıyor.Şef Rengim Gökmen yönetiminde; soprano Görkem Ezgi Yıldırım, Cem Sevgi/trompet katılımıyla;7 Aralık 2018 Cuma, saat: 20:00’de Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu’nda sanatseverlerle buluşuyor.
Program:
R. GLIÉRE / KOLORATUR SOPRANO KONÇERTOSU”Adana’da ilk seslendiriliş”
J. B. G. NERUDA / TROMPET KONÇERTOSU
F. MENDELSSOHN / SENFONİ NO.3 “İSKOÇ”07 Aralık 2018 Cuma, saat 20;00’de Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan konseri, Kültür Bakanlığı tarafından 1995 yılında “Yılın En İyi Şefi”, 1997 yılında TOBAV tarafından “En Başarılı Opera Şefi” seçilen, 1998 yılında İtalyan hükümeti tarafından “Cavalleria” nişanı ile onurlandırılan Devlet Sanatçısı orkestra şefi Rengim GÖKMEN yönetecek.Programda, Ankara Opera ve Balesi’nde solist olarak görev yapan Ezgi Görkem YILDIRIM (soprano),R.GLIERE’nin “Koloratur Soprano Konçertosu” adlı eserin Adana’da ilk seslendirilişini gerçekleştirecek.Programın ikinci yarısında Cumhur Başkanlığı Senfoni Orkestrası trompet sanatçısı Cem SEVGİ, J.B.G.NERUDA’nın “Trompet Konçertosu ”nu seslendirecek.
ÇDSO, konserin kapanışında F.MENDELSSOHN’un Senfoni No.3 “İskoç” adlı eseri Adanalı sanatseverlerin beğenisine sunacaklar.ÇDSO:
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 1988 yılında kurulmuştur.17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan ÇDSO, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir. Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan orkestra, Çukurova Filarmoni derneğinin katkıları ile konserlerini gerçekleştirmektedir. Bugün dışarıdan ek takviyeler ile 70’e ulaşan sanatçısıyla topluma klasik müzik sevgisi aşılayan ÇDSO, enerjisini salonların dışına taşıyarak, köylerde, cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında klasik müzik konserleri vermektedir. ÇDSO uluslararası turnelerde de Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil etmektedir.Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber İçerik: Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Basın Bülteni-ÇDSO web sitesi

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.