ÇDSO: YENİ YIL KONSERİ (26 Aralık 2018)

0

“YENİ YIL KONSERİ”
26 Aralık 2018 Çarşamba, saat 20:00
Büyükşehir Belediyesi Konser SalonuÇukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO) bu hafta, Türkiye’nin başarılı genç orkestra şeflerinden Dağhan DOĞU yönetiminde gerçekleşecek olan konser, 26 Aralık 2018 Çarşamba akşamı saat 20.00’de Büyükşehir Belediyesi Konser Salon’unda izlenebilecek.Popüler aryalar, valsler ve süitlerden seçmelerin seslendirileceği konserde, Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Aslı KIYICI (soprano) ve Ezgi KARAKAYA (mezzo-soprano) ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Opera Bölümünden 2006 yılında mezun olan ve birçok opera eserlerinde başrol temsili yapan Gürkan SEZGİN (tenor) sahne alacak.ÇDSO:
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 1988 yılında kurulmuştur.17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan ÇDSO,Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir. Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan orkestra, Çukurova Filarmoni derneğinin katkıları ile konserlerini gerçekleştirmektedir. Bugün dışardan ek takviyeler ile 70 ‘e ulaşan sanatçısıyla topluma klasik müzik sevgisi aşılayan ÇDSO, enerjisini salonların dışına taşıyarak, köylerde, cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında klasik müzik konserleri vermektedir. ÇDSO uluslararası turnelerde de Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil etmektedir.
Yeni Yıl Konseri,
Bilet satış için; 0(322) 456 08 08Aslı Kıyıcı(soprano)
1981 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 1992 yılında Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’nda başladı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservetuvarı Opera-Şan Bölümü’nden 2006 yılında mezun oldu. Öğrenciliğinde şan çalışmalarını Prof.Mustafa Yurdakul ile sürdürdü. Okulda Hacettepe Akademik Senfoni Orkestası ile konseler yaptı. 2004 yılında Mozarteum Salzburg International Summer Academi’de Prof.Elio Battaglia’nın masterclass’ına katıldı. Konservatuvarda 2005 ve 2006 yıllarında Prof. H. Helge Dorsch’un masterclass’ına katıldı. 2006 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’ne kabul edildi.
‘Saraydan Kız Kaçırma’ (Blondchen), ‘Don Giovanni’ (Zerlina), ‘Carmen’ (Frasquita), ‘Bir Parça Aşk İksiri’ (Adina), ‘Lo Speziale’ (Griletta), ‘La Cambiale Di Matrimonio’ (Fanny) eserlerinde solist sanatçı olarak görev aldı. Sanatçı halen Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde görevini sürdürmekte, şan çalışmalarına Eralp Kıyıcı ile devam etmektedir.Ezgi Karakaya(mezzo-soprano)
1989 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 2005 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı’ nda başladı. Burada birçok konser ve projede görev aldı. 2010 yılında yüksek onur öğrencisi olarak, birincilikle mezun oldu. Zuhal Gürgen, Ferda Yetişer ile şan, Figen Ayhan Karakelle ile oyunculuk çalışmalarını yürüttü. 2010 yılı Ekim ayında başlayan sanat sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde görev yapmaya başladı. Devlet operasının Şarkılarla Yaşamak, La Cambiale di Matrimonio, Karyağdı Hatun, L’elisir D’amore, Lo Speziale, Rigoletto, Arşın Mal Alan, Die Fledermaus, Madama Butterfly, Carmen, Hekimoğlu, I Puritani, Ali Baba ve 40, Der Zigeunerbaron, La Traviata, La Vie Parisienne, Yunus Emre Oratoryosu eserlerinde ve birçok konserde görev aldı. 2016 Mayıs ayında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile Rengim Gökmen yönetiminde 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Ludwig van Beethoven – 9. Senfoni (alto solo), 2017 Eylül ayında Orchestrasion eşliğiyle Orçun Orçunsel yönetiminde Gustav Mahler ‘Das Lied von der Erde’ ve 2018 yılı Eylül ayında ise yine 9. Senfoni’yi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’yla birlikte Raoul Grüneis yönetiminde seslendirdi. 2016 yılının Şubat ayında İzmir’de gerçekleşen 9. Ulusal Genç Solistler Yarışması – Profesyonel Kategori birincilik ödülüyle birlikte bir de özel ödül alarak jüri üyesi Eija Tolpo tarafından 2016 yazında bir masterclass programına katılmak üzere Savonlinna Music Academy’e davet edildi. Burada Prof. Konrad Jarnot ile tanıştı ve ustalık sınıfı çalışmaları yaptı. 2017 yılında BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şarkıcısı Yarışması’nda (BBC Cardiff Singer of the World 2017) son yirmiye kalarak, tüm dünyada seçmeleri yapılan bu yarışmanın finalinde Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı. 2018 yılı Nisan ayında 37.si düzenlenen International Hans Gabor Belvedere Singing Competition İstanbul elemelerinde Belkıs Aran Özel Ödülü’ne layık görüldü ve Haziran ayında Letonya’da gerçekleşecek olan yarışmanın finalistlerinden biri oldu. 2018 yılı Haziran ayında Semiha Berksoy Vakfı Opera Ödülleri Gecesi’nde ‘Yılın Genç Kuşak Opera Sanatçısı’ ödülüne layık görüldü. 2018 yılı Eylül ayında düzenlenen 9. Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması’nda (International Leyla Gencer Voice Competition) birincilik ödülü kazanmanın yanında, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Özel Ödülü ve salondaki seyircilerin oylarıyla belirlenen Leyla Gencer Halk Ödülü’nün de sahibi oldu. Sanatçı şan ve yorumculuk çalışmalarına vokal koçu Lidya Pronina ile devam etmekte, Ankara Devlet Opera ve Balesi´nde görevini sürdürmektedir.Gürkan Sezgin(tenor)
2000 yılında girdiği TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosunda,korist tenor olarak görev yaptı.2002 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nü kazanarak,burada ADOB solist sanatçısı Ayhan UŞTUK ve İDOB solist sanatçısı Zafer ERDAŞ´ın şan öğrencisi oldu.Sanatçı ,İDOB solist sanatçısı Payam KORYAK ile şan ve repertuvar çalışmalarına devam etmektedir.

Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Basın Bülteni

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.