Çukurova Devlet Senfoni  Orkestrası 26.yıl Konseri

0

                            Çukurova Devlet Senfoni  Orkestrası 26.Yıl Konseri
Çukurova Devlet Senfoni  Orkestrası 26.yılını Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıl dönümüyle birlikte kutluyor.
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), 1988 yılında kurulmuş olup, ilk konserini 1992 yılında Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 Ocak’ta gerçekleştirmiştir.

Şef     : Orhan Şallıel
Solist : İdil Biret “piyano” 
Program:
W. A. Mozart / Don Giovanni Operası Uvertürü
S. Rachmaninoff / Piyano Konçertosu No.2
J. Strauss / Yarasa Operası Uvertürü
J. Strauss / İlkbahar Sesleri
J. Strauss / Radetzky Marş

ÇDSO “26. Yıl Konseri”ni yine Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun kutlandığı gün, 5 Ocak 2018 Cuma akşamı Adana Büyürkşehir Belediyesi Konser Salonu’nda Orhan ŞALLIEL şefliğinde gerçekleştirilecektir.
Bu önemli konser programında Devlet Sanatçısı İdil BİRET (piyano), solist olarak yer alacak ve Adanalı sanat severlere; S.RACHMANINOFF’un “Piyano Konçertosu No.2” yi seslendirecek. ÇDSO, konserin diğer yarısında 5 Ocak 1992 yılında verdiği ilk konserinde seslendirdiği J.STRAUSS’un “Yarasa Operası Uvertürü”, “İlkbahar Sesleri” ve  Radetzky Marşı” eserlerini izleyicilerin beğenisine sunacaklar.
Adana’nın kültür sanat açısından önemli bir yeri olan ÇDSO’nun bu önemli gününde sanat severlerin yalnız bırakmayacağını arzu ediyoruz.
ÇDSO:
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 1988 yılında kurulmuştur.17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan ÇDSO,Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir. Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan orkestra, Çukurova Filarmoni derneğinin katkıları ile konserlerini gerçekleştirmektedir. Bugün dışardan ek takviyeler ile 70 ‘e ulaşan sanatçısıyla topluma klasik müzik sevgisi aşılayan ÇDSO, enerjisini salonların dışına taşıyarak, köylerde,  cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında  klasik müzik konserleri vermektedir. ÇDSO uluslararası turnelerde de Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil etmektedir.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.