Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Klasik Müzik Konserlerine Devam Ediyor

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), klasik müzik konserlerine devam ediyor.
Bu haftaki konseri Adanalı sanat severlerin beğeni ile takip ettiği orkestra şefi Antonio PIROLLI yönetecek.
Şef      : Antonio Pirolli
Solist : Artemis Sis Balkıs “viyola”
Program:
C. Forsyth / Viyola Konçertosu
S. Prokofiev / Romeo & Juliete
Bu haftanın solisti 1987 doğumlu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası viyola sanatçısı Artemis Sis BALKIZ, C.FORSYTH’nin “Viyola Konçertosu”nu seslendirecek.
ÇDSO, programın diğer ikinci yarısında S.PROKOFİEV’in muhteşem bale eseri “Romeo ve Juliete” isanat severlerin beğenisine sunacaklar.
Kaçırılmaması gereken bu konserin programı, 19 Ocak 2018 Cuma akşamı saat 20.00’de Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonunda izlenilebilecek.
ÇDSO:
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 1988 yılında kurulmuştur.17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan ÇDSO,Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir. Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan orkestra, Çukurova Filarmoni derneğinin katkıları ile konserlerini gerçekleştirmektedir. Bugün dışardan ek takviyeler ile 70 ‘e ulaşan sanatçısıyla topluma klasik müzik sevgisi aşılayan ÇDSO, enerjisini salonların dışına taşıyarak, köylerde,  cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında  klasik müzik konserleri vermektedir. ÇDSO uluslararası turnelerde de Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil etmektedir.
Antonio Pirolli
Roma’da doğan Antonio Pirolli, Santa Cecilia Konservatuvarı’nın (Roma) piyano, kompozisyon, koro ve orkestra yönetimi bölümlerinden pekiyi dereceyle mezun oldu. Zoltan Pesko, Vladimir Delman ve Rudolf Barshai ile çalışan Pirolli; 1987 yılında 3. Arturo Toscanini Şeflik Yarışması'nda üçüncülük ödülü kazandı. Türkiye’ye geldiğinden itibaren 1995 – 2000 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin, 2002 – 2005 yılları arasında ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Genel Müzik direktörlüğü görevini yürüttü. Çok geniş bir opera ve senfoni repertuvarına sahip olan Pirolli; dünyanın en önemli opera, senfoni orkestraları ile festivallerine davet edilmektedir. Bunların arasında Buenos Aires Teatro Colon, Lizbon Teatro Sao Carlos, Milano Teatro Alla Scala, Roma Teatro dell’Opera, Tokyo New National Theatre, Genova Teatro Carlo Felice, Wiesbaden Opera ve Berlin Deutsche Oper bulunmaktadır. 2008’de Floransa Teatro Comunale sezon açılışında Tosca;Bilbao Verdi Festivali’nde Verdi, Aroldo Operası; Catania V. Bellini Operası'yla II. Trovatore ve Ernani ile Beatrice di Tenda'yı yönetmiştir. Parma Orchestra, “A. Toscanini’’; Bucharest, “G. Enescu’’; Aida; Nabucco; Sevil Berberi; Madama Butterfly; Orchestra Palau de la Musica (Valencia); Kiev Filarmoni Orkestrası; Tokyo Senfoni Orkestrası; Tokyo Filarmoni Orkestrası; Aspendos Opera ve Bale Festivali; Puccini Opera Festivali (Torre del Lago/İtalya); Split Opera Festivali (Hırvatistan); Avenches Opera Festivali (İsviçre); Santander Opera Festivali (İspanya) görev aldığı festivaller ile yönettiği opera ve senfoniler arasındadır. 
Önümüzdeki dönemde de I Puritani (Cremona Operası ile), Sevil Berberi (Floransa Operası ile) ve Madama Butterfly (Lizbon Sao Carlos Operası ile) operalarını yönetmek için davet edilmiştir. Türkiye’de Ankara başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin operalarındaki çeşitli eserlerin orkestra şefliğini üstlenmiş olup Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası; İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya Devlet Senfoni orkestraları ile hersene düzenli olarak konserler vermektedir. Antonio Pirolli, operaya olan tutkusunun yanı sıra geç romantik senfoniler ve modern müzik repertuvarında da başarısını kanıtlamıştır. Sanatçı yurtdışında da şeflik kariyerine devam etmektedir. Özgeçmiş: https://evetbenim.com/cdso-ismet-inonuyu-anma-konseri/
Artemis Sis Balkız 1987 yılında Ankara'da doğdu. 1998 – 1999 sezonunda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'na, Feza Gökmen'in viyola sınıfına, girdi ve 2008 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldu. Altan Kalmukoğlu ve Cüneyt Balkız'la kurduğu trio ile oda müziği konserleri verdi. Bunun yanı sıra Akademik Başkent Oda Orkestrası ve Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile birçok konser verdi.
 Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın 2007 yılında açtığı sınavda viyola bölümünün birincisi oldu. Sanatçının Maxim Fedetov, Prof. Dr. Server Ganiev, Prof. Rengim Gökmen ve Emin Güven Yaşlıçam gibi usta sanatçılardan referansları vardır. Repertuarında; Carl Stamitz, Celil Forsyt, William Walton ve Bela Bartok konçertoları mevcuttur. Sanatçı, Bela Bartok'un viyola konçertosunu şef Emin Güven Yaşlıçam yönetiminde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve şef Bujor Hoinic yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile seslendirmiştir.
 Artemis Sis Balkız, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası viyola grubu üyesidir.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Basın Bülteni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir