ÇUKUROVA İÇİN TİYATRO ZAMANI Devlet Tiyatroları, Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali Başladı

ÇUKUROVA İÇİN TİYATRO ZAMANI

“Devlet Tiyatroları, Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali Başlıyor ”

14 Nisan-16 Mayıs 2014
 

           

DEVLET TİYATROLARI’NDA FESTİVAL HEYECANI

“Devlet Tiyatroları, Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali Başladı”
 


Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu yılki sahibi,
tiyatro ve sinema sanatçısı Prof. Zeliha Berksoy oldu

Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 16’ncısını düzenlenen ‘Devlet Tiyatroları, Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ dünyaca ünlü Fransız şov tiyatrosuIlotopie’nin Seyhan Nehri üzerinde yaptığı “Suya Yansıyan Düşler” gösterisiyle başladı. Festivalin açılış törenine; Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt ile çok sayıda davetli katıldı.

Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Gökhan Doğan yaptığı açılış konuşmasında festivalin çıtasını daha da yükseltmek için çalıştıklarını söyleyerek, “Festivalimiz, dünyada prestiji yüksek, sayılı festivallerden biridir. Bizler de Adana Devlet Tiyatrosu ekibi olarak böyle bir festivale ev sahipliği yapmanın haklı onurunu yaşıyoruz.” dedi.

Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt, 16 yıl önce Sakıp Sabancı ile Türkiye'nin ilk tiyatro festivalini, Çukurova'dan bir pencere açarak başlatmış olmanın onurunu taşımakta olduğunu ifade ederek, “Merhum Sabancı bize ‘Düşünmeyin hiçbir şeyi; başlatın çalışmayı, sizin arkanızda devlet, yanınızda Sabancılar var durulur mu tiyatrocular’ demiştir. Çünkü Sakıp Sabancı inanmış tiyatronun önemine. Adeta onu eğitimin bir parçası görmüş daha doğrusu tiyatroyu kültürün bir parçası kabul etmiş” dedi.

Kurt, dünyaca ünlü bu etkinliğin Adana’da yapılıyor olmasının kentin kültür ve turizm tanıtımı açısından çok önemli olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“Adanamız, kendi değerlerini uluslararası değerlerle birlikte özümseyerek yaptığı sentezi, tiyatronun evrensel dilini kullanarak tüm dünyayla paylaşmaktadır. Şehrimizde böylesine büyük bir festivale katılımın bu kadar coşkulu olması, sanatseverlerimizin evrensel algılama biçimini yakalamadaki başarısını göstermektedir.”

Kurt ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e sonsuz desteklerinden ötürü şükranlarını sunduğunu belirtti.

Sakıp Sabancı’nın vefatının bu yıl 10’uncu yılı olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayanNSabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, ‘4 gün önce Sakıp Bey’i aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında andık. Bize bıraktığı mirasları, bize bıraktığı vasiyetleri yerine getirmek için canla başla çalışıyoruz. Bize bıraktığı vasiyetlerden bir tanesi de bugün açılışını
yaptığımız Devlet Tiyatroları, Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’dir. Adana halkının festivale gösterdiği ilgi bizleri her yıl daha iyi festival gerçekleştirme adına teşvik ediyor. Bu festivalin açılışını genellikle 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde yapıyorduk. Ancak bu sene ülkemizde yapılan yerel seçimlerden dolayı bu açılışı erteledik. Sevgili Adanalılara mutlu, huzurlu, barış içinde ve sevgi içinde bir festival diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan da festival için emek verenlere teşekkür ederken, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in programının yoğunluğu nedeniyle festival açılışına katılamadığını ancak iyi dileklerini ilettiğini söyledi.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu yılki sahibi, tiyatro ve sinema sanatçısı Prof. Zeliha Berksoy oldu. Festivalin açılışında Berksoy’a ödülünü Güler Sabancı takdim etti.

Seyhan Nehri’nde Görsel Şov Son beş yılda Seyhan Nehri üzerinde düzenlenen görkemli gösterilerle açılan festivalin bu yılki açılışı da izleyenleri büyüledi. Görsel sanatların farklı unsurlarını kullanarak yenilikçi gösterilere imza atan dünyaca ünlü topluluk Fransız şov tiyatrosu Ilotopie Türkiye’de yaptığı ilk gösterisiyle Adanalısanatseverlere masalsı bir gece yaşattı.
Ilotopie’nin “Suya Yansıyan Düşler” adlı gösterisi, ateş şovu eşliğinde başladı. ‘Rüya’ ve ‘Lunapark’ temalı rengarenk karakterler Seyhan Nehri’nde geçiş yaptı. Gösteri havai fişekler eşliğinde sonlandı. Türkiye’nin bir ay süren, en uzun soluklu uluslararası tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan etkinlikte, bu yıl Türkiye'den 16, yurt dışından 5 tiyatro topluluğu, 21 farklı oyun ve atölye çalışması sergileyecek.

Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen “Devlet Tiyatroları, Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali” bu yıl 16’ncı kez tiyatroseverler için perde açacak.
 
Adana’da 14 Nisan-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festivalin açılışını Fransız şov tiyatrosu ‘Ilotopie’ yapacak.
 
Türkiye’de ilk defa gösteri düzenleyecek olan grup Seyhan Nehri üzerinde sergileyeceği “Suya Yansıyan Düşler” performansıyla sanatseverleri adeta büyüleyecek.
 
Grup ayrıca, rüya ve lunapark temalı geçit seremonileri; mitolojik figürler, şövalyeler, soytarılar, büyücüler, hayaletler, palyaçolar gibi rengar
enk karakterlerle izleyicilere masalsı bir gece yaşatacak.
 
            Türkiye’nin bir ay süren, en uzun soluklu uluslararası tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan etkinlikte, bu yıl Türkiye'den 16, yurt dışından 5 tiyatro topluluğu, 21 farklı oyun ve atölye çalışması sergileyecek.
 
Eskişehir, İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ile İstanbul, Bursa, Van, İzmir, Ankara Devlet Tiyatrolarını bir araya getirecek etkinlik için Fransa, İspanya, İran, Azerbaycan ve Romanya tiyatroları da Adana’ya geliyor.
 
Festivalde ayrıca Ankara Ekin Tiyatrosu ‘Üçüncü Zil’, Kenter Tiyatrosu ‘Toplu Hikayeler’, Tiyatro Kedi ‘Bana Esmeyi Anlat’ ve Mersin Opera ve Balesi de ‘Çalıkuşu’ oyunlarını tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.
 
Festival, 10-16 Mayıs tarihleri arasında Adana'nın simgesi Taşköprü üzerinde gerçekleşecek müzik, dans ve performans gösterileriyle renklenecek.
 
Festivalde ayrıca danstan müziğe, resimden sahne fotoğrafçılığına kadar birçok farklı konuda Atölye Çalışmaları düzenlenecek.
 
 

Devlet Tiyatroları, Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali programı şöyle:


  

 
14 Nisan Pazartesi günü Fransız şov tiyatrosu ‘Ilotopie’ “Suya Yansıyan Düşler” ile Taşköprü-Seyhan Nehri üzerinde performans sergileyecek.
 
15 ve 16 Nisan tarihlerinde İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘Çöl Fırtınaları’ oyunu ile Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
17 ve 18 Nisan tarihlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ‘Guguk Kuşu’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
19 ve 20 Nisan tarihlerinde İspanya Yllana Tiyatrosu ‘Muu’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
21 ve 22 Nisan tarihlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ‘İstanbul Efendisi’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde ve 22 Nisan tarihinde İspanya Yllana Tiyatrosu ‘Muu’ adlı oyunu Sabancı Üniversitesi’nde;
 
23 ve 24 Nisan tarihlerinde Ankara Ekin Tiyatrosu ‘Üçüncü Zil’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde ve 24 Nisan tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ‘Guguk Kuşu’ adlı oyunu Sabancı Üniversitesi’nde;
 
25 ve 26 Nisan tarihlerinde Bursa Devlet Tiyatrosu ‘Sarıpınar 1914’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
27 ve 28 Nisan tarihlerinde İran Inruzha Tiyatrosu ‘Kuraklık ve Yalan’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde ve 28 Nisan tarihinde İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘Çehov Makinesi’ adlı oyunu Sabancı Üniversitesi’nde;
 
29 Nisan Salı günü Mersin Opera ve Balesi ‘Çalıkuşu’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
30 Nisan, 1 ve 2 Mayıs tarihlerinde Van Devlet Tiyatrosu çocuk oyunu ‘Ayışığı Sirki’ni Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
1 ve 2 Mayıs tarihlerinde Azerbaycan Milli Akademik Dram Tiyatrosu ‘Lenkaran Hanın Veziri’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
3 ve 4 Mayıs tarihlerinde İzmir Devlet Tiyatrosu ‘Son Çığlık’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
5 ve 6 Mayıs tarihlerinde Ankara Devlet Tiyatrosu ‘Nereye’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
7 ve 8 Mayıs tarihlerinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ‘Nafile Dünya’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
9 ve 10 Mayıs tarihlerinde İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘Hamlet’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
11 ve 12 Mayıs tarihlerinde Kenter Tiyatrosu ‘Toplu Hikayeler’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
13 ve 14 Mayıs tarihlerinde Romanya Passe-Partout Tiyatrosu ‘Biz İkimiz’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;
 
15 ve 16 Mayıs tarihlerinde Tiyatro Kedi ‘Bana Esmeyi Anlat’ adlı oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde seyirciyle buluşturacak.


DEVLET TİYATROLARI, SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ PROGRAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir