Dans Tiyatrosu Sonsuz Tekrar, İBB Şehir Tiyatrolarında..

0

 

Dans Tiyatrosu “Sonsuz Tekrar” İBB Şehir Tiyatroları’nda…

 14 Şubat 2011 tarihinde Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde, saat: 19.00

 

 

 

İBB Şehir Tiyatroları Sonsuz Tekrar adlı dans tiyatrosu seyircisiyle buluşuyor. Sonsuz Tekrar, 14 Şubat 2011 tarihinde Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde ücretsiz olarak sahnelenecek. İlk gösterimi 26. Genç Günler’de yapılan Sonsuz Tekrar, özel gösterim olarak sonraki aylarda da devam edecek. Konseptini Barış Bakova ve İbrahim Ulutaş’ın yaptığı dans tiyatrosunun yönetmeni İbrahim Ulutaş.

 

Sisyphos hikâyesidir Sonsuz Tekrar. Her gün, her an Zaman’la sırt sırta vermişliğini pekiştirebilmek için rol değiştiren Güç’ün nefes sesidir, başladığı noktaya yolculuğu başlatan… Başlangıç-zirve ya da düğüm-çözüm noktası değildir yeriniz. Nokta değildir yeriniz; yeriniz yoldur. Yeniye niyetle dolu bavulunuz yine’ye manzaralı tek kişilik odalarınızda rutubet tutar. Her şey zaman alır, tekrar da rutubet de, olmak için! Sonrayı soran her şeye taksimetreler çalışır, tekrar için. Çünkü tekrar’ın işidir sonra. Tekrar: işimizdir.

Oyun’umuz, oyunumuzdur son’rasız son’suzumuz, her gün Ayna karşısında, haydi dön başa…

 

Dramaturgluğunu Dilek Tekintaş’ın, ışık tasarımını Murat Selçuk’un, efekt tasarımını Metin Küçükyılmaz’ın, video tasarımını İbrahim Ulutaş’ın, süpervizörlüğünü Eraslan Sağlam’ın yaptığı Sonsuz Tekrar’da; Barış Bakova, İrem Erkaya, Barış Çağatay Çakıroğlu, A.Yağmur Ulusoy, Ilgın Angın, Damla Ekin Tokel, Elyesa Çağlar Evkaya, İbrahim Ulutaş rol alıyor.

 

 

 

Oyunun Broşüründen…

 

Konsept: Barış Bakova

 

İlk ve orta öğretimini Ordu’da tamamladıktan sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu’nda okudu. Buradaki öğrenimini yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Oyunculuk Bölümü’nü kazandı, 2007 yılında mezun oldu.

İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi’nin düzenlediği Comedia Dell Art atölye çalışmalarına katıldı, Devlet Konservatuarı’nda “Bir Evlenme Teklifi, Kafkas Tebeşir Dairesi, İstanbul Efendisi” oyunlarında; Eskişehir Şehir Tiyatroları’nda “Vişne Bahçesi” ve “Resimli Osmanlı Tarihi” oyunlarında rol aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda “Küçük Hayalet”, “Deli Dumrul”, “Dönüşüm”, “Her Şeyin Bir Sınırı Var”, “Çizmeli Kedi”, Farklı Olanlar ve Farklı Gelişenler Tiyatro Projesi “Biri Hiçbiri ya da Hepsi” ve “Aşk Halleri” oyunlarında oynadı.

Halen Haliç Üniversitesi’nde oyunculuk yüksek lisansı yapan Bakova, İBB Şehir Tiyatroları’nda oyuncu, Çocuk Eğitim Birimi’nde eğitmen olarak görev yapıyor.

 

Yöneten: İbrahim Ulutaş

 

1976’da İstanbul'da doğdu. Haydarpaşa Lisesi’nden mezun oldu ve 1996’da İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu olarak çalışmaya başladı. 1999’da Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Modern Dans Bölümü’ne girdi, 2005’te mezun oldu. 2003’te Tiyatro Pera'da çalışmaya başladı. Birçok atölye çalışmasına katıldı. Bunlardan bazıları; "Ses ve Beden" Cristian Lingleather, "Beden ve Tiyatro" Mixed Company… Paul Clayden, Peter Callivas, Loretta Livingston, Juan Kruz Diaz Garaoi de Estaola, Hilke Deimer, Liam Steel, Nicole Caciva, Matthew Hawkins, Uğur Seyrek, Tetsuro Fukuhara, Lior Lev, Pina Bausch / Wuppertal Dance Theatre Company work-shoplarına katıldı. Arsen Gürzap, Nesrin Kazankaya, Yılmaz Onay gibi yönetmenlerle çalıştı. 2003-2006 yılları arasında çeşitli okullarda drama-doğaçlama ve dans öğretmenliği yaptı.

 

2008’de İBB Şehir Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu Birimi’nde çalışmaya başladı. “Küçük Hayalet” oyununda yönetmen yardımcılığı ve koreograf olarak, “Kibritçi Kız” oyununda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak görev yaptı. Yonca İnal Eğilmezbaş’la birlikte “Farklı Olanlar Farklı Gelişenler” adlı projede çalışmaya başladı. 2009’da İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü yüksek lisansını bitirdi.

 

2009-2010 sezonunda “Çizmeli Kedi” adlı çocuk oyununda yönetmen yardımcısı, “Dullar” adlı oyunda koreograf ve yönetmen yardımcısı oldu. Farklı Olanlar ve Farklı Gelişenler Tiyatro Projesi “Biri Hiçbiri ya da Hepsi” oyununda koreograf ve oyuncu olarak görev aldı.

İBBŞT Çocuk Eğitim Birimi’nde dans-hareket eğitmenliği yapan ve Çocuk Tiyatrosu Birimi’nde çalışmaya devam eden Ulutaş, aynı zamanda Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Ayakta Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde “Sanat Terapisi” çalışmalarını sürdürüyor.

 

Rol Aldığı Bazı Oyunlar:

İstanbul Devlet Tiyatrosu: “Orkestra”, “Kısasa Kısas”, “Rüzgârla Yarışan Tay” (Çocuk Oyunu), “Küçük Adam Ne Oldu Sana?” (Müzikli Oyun), Tiyatro Pera: “Bir Yaz Gecesi Rüyası”, “Tavşan Tavşan (Bir Çöküşün Güldürüsü)”, “Aman Aman” (Çocuk Oyunu), “Seyir Defteri (Julia)”, Ve Diğer Şeyler Topluluğu: “Son Dünya” (Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali 2006).

 

Rol Aldığı Dans Eserleri:

İBB Şehir Tiyatroları’nda “Leyla ile Mecnun” müzikalinde dansçı olarak görev yaptı. “First Encounter” Mathew Hawkins, “Gravity” Loretta Livingston, “Bluebird” Hilke Diemer, “Future Project” Uğur Seyrek. Ömer Yılmaz İnanç ile dans çalışmalarını sürdürüyor.

 

___________________________________________________________

 

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI

 

Genel Sanat Yönetmenliği – 0212 4553900

 

Basın Halkla İlişkiler – 0212 2191078 / Faks: 0212 2259276

 

e-mail: basin.yayin@ibb.gov.tr web: www.ibst.gov.tr

 

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

ÖZGEÇMİŞ 1946 yılında doğdu. Altı çocuklu bir demiryolcu ailesinin en büyük oğludur. 1966 yılında Bandırma Şehit Mehmet Gönenç Lisesi Edebiyat Bölümünü bitirdi. 1966 yılı birinci dönem Lise Başkanlığı yaptı. 1965 yılında Lise Marşını yazdı. Edebiyat öğretmeni Esin Kocabay ve resim öğretmeni Ferahat Baydar ile zaman içinde çalışmalarını devam ettirdi. Sanatçı, 1968 yılında Yapı Kredi Bankası nda bankacılık yaşantısına başladı. 1973 yılında Ege Üniversitesi İ.T.B. Fakültesini bitirdi. 1973-76 yılları arasında sendikacı olarak çalıştı. Bir dönem Bank-sen Genel Eğitim Sekreterliği görevini profesyonel olarak sürdürdü. 1978 yılında Tenise Berberoğlu ile evlendi. Kızları; Kamucan; 1979 da, Zeyneb 1980 yılında dünyaya geldi. 1990 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve sanat çalışmalarına ağırlık verdi. 1993 yılında sanatçı, tiyatro adamı Oben Güneyin şiirlerini derledi. Sanatçı çalışmalarını İstanbulda sürdürmektedir. MESAM Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği üyesidir. Sanatçının eserleri Fransa ve Türkiye de özel koleksiyonlarda bulunmaktadır. Tevfik Yalçın 1992 yılında Gol Şov Yarışma Futbol adlı bir tv yarışma programı yapmıştır. (T.C. Kadıköy 1. Noteri 01 Aralık 1992 No: 88456 olarak tasdiklidir.) Otobankızı şiiri; Mayıs 2007 de çıkan pop-rock sanatçısı KIRAÇın Benim Yolum albümünde 7. sırada Zarife adıyla yer almıştır. Beste: G.Barış Bölükbaşı, YAKIMA G.Barış Bölükbaşı Bestesi, Albüm: Mutlu Sonda Kararlıyım 2014 SANAT ÇALIŞMALARI Yakınma Şiirler (Dosya) GÜNDEDÜN İstanbul Oyunlarına Mektuplar (Tiyatro Eleştirileri-dosya) Kim Çözecek Tiyatro Oyunu (Dosya) Karıncalar Anayasası (Dosya) 1999 Güneş Tutulmasının Renkler Üzerine Etkisi Deneyi (Gökhöyük- Amasya) 1999 Bankacı Sanatçılar Karma Sergi 1999 Buluşma Noktası Çorum Karma Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi 2000 Aşağı İstasyon Çocukları Bandırma Karma Sergi, Bandırma Belediyesi Kültür Merkezi 2000 Buluşma Noktası Bandırma Karma Sergi 2005 www.evetbenim.com sanat sitesinin (sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak için) kuruluşu 2008 20 Ağustos - 7 Eylül: Karma Sergi; Sanalın Gerçeği Gerçeğin Sanalı, Barış Manço Kültür Merkezi İstanbul

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.