Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı 28 Haziran 2020’de 24 ilde yapılacak

0

Annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrencilere parasız ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2020 yılı sınavı, 28 Haziran Pazar günü saat 11.00’de Türkiye’nin 24 ilinde düzenlenecek.İlkokul 4.sınıf öğrencilerinin katılabildiği sınavda başarılı olan, mali durum araştırması ve sağlık kurulu kontrolünden geçen öğrenciler ortaokuldan üniversiteye ücretsiz kolej eğitimi alma hakkı elde edecek.
Darüşşafaka Sınavı’na başvurmak için hâlâ şansınız var.
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle Darüşşafaka Giriş Sınavı’nın tarihi 28 Haziran Pazar gününe ertelendi. Başvuru tarihi ise 22 Haziran’a uzatıldı.
28 Haziran’da 24 ilde sınav yapılacak
28 Haziran’da Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Karabük, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van olmak üzere 24 ilde düzenlenecek sınavın yapılacağı merkezler ise daha sonra kamuoyu ve adaylarla paylaşılacak.
Burslu, yatılı, kolej eğitimi fırsatı sadece Darüşşafaka’da…Bütün aileler çocuklarının iyi bir eğitim almasını, başarılı olmasını, mutlu yaşamasını, ailesine ve ülkesine yararlı olmasını ister. Darüşşafaka babası ya da annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklara parasız ve yatılı bir eğitim fırsatı sağlıyor. Ülkemizin bütün çocuklarının iyi bir eğitim alma hakkı olduğunu düşünen hayırsever kişiler tarafından 1863’te kurulan Darüşşafaka, her yıl sınavla seçtiği öğrencilerin eğitim, sağlık, beslenme, barınma ve giyim gibi tüm gereksinimlerini karşılamakta, onları en iyi biçimde yetiştirerek liseden mezun ediyor. Darüşşafaka Lisesi’ni bitiren öğrenciler, İngilizce bilen, bilgisayar kullanabilen, bir müzik aleti çalabilen, spor yapan, çok okuyan bilgili gençler olarak üniversiteye başlıyor. Darüşşafaka, başarılı öğrencilerini üniversite eğitimleri süresince de burs vererek destekliyor.
Darüşşafaka’da ÇocuklarDarüşşafaka Tekno Girişimcilik ve Gençlik Merkezi, öğrencilerin yaratıcılığını geliştirmeye yardım ediyor. Çağdaş teknolojiyle donanmış derslik ve laboratuvarlarda, bilgisayar destekli eğitim görür.
Tam donanımlı zengin kütüphaneden yararlanır.
Türkçeyi ve İngilizceyi doğru ve düzgün kullanmayı öğrenir.
Açık/kapalı spor alanlarında basketbol, futbol, tenis oynar; yüzme öğrenir; jimnastik yapar. Büyük ve görkemli tiyatro salonunda gösteri izler, gösteri yapar. İstediği, yetenekli olduğu bir müzik aletini çalmayı öğrenir.
Sağlık hizmetlerinden yararlanır.
2020 yılında Darüşşafaka Sınavı ne zaman yapılacak?Kayıt Bitim Tarihi: 22 Haziran 2020, Pazartesi
Sınav Günü: 28 Haziran 2020, Pazar
Sınav Saati: 11.00*
* Adayların saat 10.00`da sınav yerinde hazır bulunmaları gerekmektedir.
Darüşşafaka Sınavı’na kimler başvurabilir?T.C. vatandaşı olması
Annesinin ve/veya babasının hayatta olmaması
Ailenin maddi durumunun öğrenimini sürdürmesine yeterli olmaması
2009 ya da daha sonraki yıllarda doğmuş olması (Yaş düzeltmesi geçersizdir.)
2019-2020 eğitim-öğretim yılında ilkokul 4. sınıf öğrencisi olması
Beden ve ruh sağlığının yatılı okulda okumaya uygun olması
Yukarıdaki koşulların tümünü taşıyan adaylar, sınav kaydı için başvurabilirler.
Darüşşafaka Sınavı’na başvurmak için gerekli belgeler neler?Adayın okumakta olduğu ilkokul müdürlüğünden alınacak ve “ilkokul 4. sınıf öğrencisi olduğunu gösterir imzalı ve mühürlü belge” (Okul karnesi kabul edilmez.)
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Vukuatlı aile nüfus kaydı örneği (Suret, fotokopi, muhtar belgesi, ölüm tutanağı kabul edilmez.)
Adayın iki (2) adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafı
Başvuru Formu (doldurulmuş)
Önemli not:Aday kaydı için başvurular ONLINE ya da elden Darüşşafaka Ortaokulu’na (Darüşşafaka Mah. Darüşşafaka Cad. No:5/9 Maslak 34457 Sarıyer / İSTANBUL) yapılabilir.
Başvuru için gerekli belgelerinin Darüşşafaka Ortaokulu’na elden ya da postayla ulaştırılması zorunludur.
Kesin kayıt hakkı,Adayların, sınav kazandıktan sonra kendilerine bildirilen tarihlerde sağlık kuruluna girmek üzere okula gelmelerine,
Sağlık kurulunun adayın yatılı okula kabulüne bir engel olmadığına ilişkin rapor vermesine,
Darüşşafaka`nın belirlediği tarihlerde yapılacak olan mali durum araştırmasının sonucuna bağlıdır.
Okulun “Sağlık Kurulu” davetine uymayan, “mali durum araştırması” sürecine katılmayan aday, sınavda başarılı olsa da kayıt hakkı kazanamaz.
Darüşşafaka Sınavı için iletişim
Adres: Darüşşafaka Ortaokulu – Darüşşafaka Caddesi No: 5/9 Maslak 34457 Sarıyer – İstanbul
Telefon: 0 212 276 55 33
Faks: 0 212 286 31 77 – 0 212 285 25 86 – 0 212 285 44 12
E-posta: kayit.kabul@dek.k12.tr
2020 Yılı Darüşşafaka Sınavı ne zaman yapılacak?
28 Haziran 2020 Pazar günü saat 11.00’da 24 ilde yapılacaktır.
Darüşşafaka Sınavı’nda kaç soru var?I. Oturum:
Genel Yetenek – 45 Soru
II. Oturum:
Türkçe – 25 Soru
Matematik -25 Soru
Darüşşafaka Sınav süresi
I. Oturum 11:00 – 11:40
Ara 11:40 – 12:40
II. Oturum 12:40 – 13:40<Türkiye İş Bankası ile “81 İlden 81 Öğrenci” Projesi
Türkiye İş Bankası ile Darüşşafaka Cemiyeti iş birliğiyle 3 Eylül 2008 tarihinde hayata geçirilen “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, ülkemizde eğitim alanında gerçekleştirilen en uzun soluklu projelerden biri olarak varlığını sürdürüyor. Proje kapsamında; her yıl Darüşşafaka sınavını kazanan 81 öğrencinin başta eğitim olmak üzere giyim, gıda, barınma, kırtasiye gibi tüm giderleri Türkiye İş Bankası tarafından karşılanıyor. Bu proje çerçevesinde Darüşşafakalı öğrenciler, üniversiteye devam etmeleri halinde de Türkiye İş Bankası tarafından verilecek bursla destekleniyor. “81 İlden 81 Öğrenci” projesi ile İş Bankası’nın yarattığı kaynak, Darüşşafaka’nın daha fazla çocuğa ulaşma çabasına güç verdi. Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın öğrenci mevcudu aşamalı olarak yükseldi. 2006-2007 eğitim-öğretim yılında 748 öğrencinin eğitim gördüğü Darüşşafaka’da bu sayı, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 961’e ulaştı. Okul mevcudunun 961 öğrenciye ulaşması, Darüşşafaka’nın bir buçuk asırlık tarihinde bir ilk olarak yerini aldı.
Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın farklı illerden öğrenci almasına olanak sağlayan projeyle birlikte Darüşşafaka’da “Anadolu Açılımı” başladı. Projenin uygulanmaya konulduğu 2008’den bu yana Darüşşafaka’ya giren öğrencilerin yüzde 70’i Anadolu’dan, yüzde 30’u İstanbul’dan gelmeye başladı. “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda verilen eğitimin niteliğinin artırılmasına da büyük bir katkı sağladı. Öğrencilerimiz “Araştırmacı Çocuk Programı” ile araştırma tekniklerini 5. sınıftan itibaren öğrenmeye başlıyor. Öğrencilerimizin sosyal ve bilimsel düzeylerini geliştiren kulüp çalışmaları çeşitlendi. Eğitimde yapılan bu katma değerli çalışmalarla öğrencilerimizin akademik ve sosyal başarılarında gözle görünür bir artış sağlanıyor. Öğrencilerimizi üniversiteye devam etmeleri halinde de desteklemeyi öngören “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, ilk öğrencilerinin üniversiteden mezun olacakları 14’üncü yılında 1.000’i aşkın öğrencimizin tüm giderlerini üstlenecek. Bu süre zarfında İş Bankası ise, projeye 100 milyon doları aşan bir kaynak aktaracak. Ülkemizde eğitim alanında bugüne kadar gerçekleştirilen en uzun soluklu ve katma değeri en yüksek sosyal sorumluluk projelerinden biri olarak varlığını sürdüren “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, 2012 yılında Uluslararası Stevie Ödülleri kapsamında Avrupa’da Yılın Sosyal Sorumluluk Programı dalında altın ödüle layık görüldü. Proje daha önce de European Excellence Awards’da (Avrupa Mükemmellik Ödülü) Türkiye kategorisinde finale kalmış ve Türkiye’de de “Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri” kapsamında Kurumsal Sosyal Sorumluluk-Eğitim kategorisinde ödül kazanmıştı. Darüşşafaka ile İş Bankası arasındaki iş birliğinin kökleri ise 1939 yılında yaşanan Erzincan Depremi’ne uzanıyor. Erzincan’da deprem felaketine uğrayan ailelerden Darüşşafaka’nın öğrenci kabul koşullarına uyan 83 çocuk, Darüşşafaka’ya kabul edilmiş ve bu çocukların tüm eğitim giderleri İş Bankası tarafından üstlenilmişti. 1939 yılında 83 çocuğa, yeni bir gelecek armağan eden ülkemizin bu iki köklü kurumu, bugün de “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle geleceği aydınlatıyor. Proje deyince, yaratıcılığın sınırı yok! Beraber düşünmeye başlamak için önerilerinizi görüşmek isteriz.
İletişim: Adres Darüşşafaka Mah. Darüşşafaka Cad. No:5/9 Maslak 34457 Sarıyer / İSTANBUL
Telefon: +90 212 939 2800 #2495
E-Posta: darussafaka@darussafaka.org href=”https://evetbenim.com/wp-content/uploads/2019/10/logo-güneş.png”>Sayfa Düzeni Tenise Yalçın evetbenim Bilgi: Darüşşafaka Eğitim Kurumları web sitesi

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.