İDOB: “Faust” Operası 13 Şubat’ta Sanatseverlerle Buluşuyor

0

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Orkestrası ve Korosu tarafından prömiyeri gerçekleştirilecek olan; Faust; 13 Şubat saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak. Alman yazar J. W. Goethe’nin aynı adlı eserinden Fransız besteci Charles Gounod’nun bestelediği “Faust” operası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor. Goethe’nin edebiyat, politika ve doğa bilimleri üzerine yazdığı tüm eserlerinin bir hülasası olarak kabul edilen “Faust”un librettosu Gounod’nun her zaman birlikte çalıştığı Jules Paul Barbier ile Michel Florentin Carré’ye ait.
Faust-afiş-1Son olarak 1992-93 İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanat sezonunda, Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenen Faust; 13 Şubat saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.
“FAUST” 
13 Şubat’ta İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde…
Recep Ayyılmaz’ın sahneye koyduğu eserin  orkestra şefi Roberto Gianola. koroyu ise Marco Morrone hazırladı. Koreografisi Beyhan Murphy’e ait eserin dekor tasarımı Efter Tunç, kostüm tasarımı Gizem Betil, ışık tasarımı Yakup Çartık’a ait.   
Eserde Faust rolünü Erdem Erdoğan ve Hüseyin Likos, Méphistophélès rolünü Zafer Erdaş,Tuncay Kurtoğlu ve Gökhan Ürben, Marguerite rolünü Ayten Telek,Gülbin Günay, Valentin rolünü Caner Akgün, Alper Göçeri, Siébel rolünü Özge Belen ve Deniz Erdoğan Likos, Wagner rolünü Utku Bayburt ve Bahadır Noyan Coşgun ve Marthe rolünü Neslişah Pekin,Nursel Dinler dönüşümlü olarak üstleniyor.
Konu:
İhtiyar Doktor Faust, kasvetli, karanlık odasında gençliğinin özlemini duymaktadır: Dua da etse derdine çare bulacağından emin değildir. Bu nedenle şeytanı çağırmaya karar verir. Şeytan Méphistophélès yüzünde alaycı gülümseyişiyle gelir ve Faust’a ne istediğini sorar; “Para mı, ün mü?” Yaşlı doctor Faust ise hiç birini istemez, o sadece gençliğini arzulamaktadır. 
Şeytan ona gençliğini verecektir ancak buna karşılık ondan ruhunu ister. Ve Méphistophélès kozunu oynar.  Aniden güzel bir kız hayali belirir, bu Marguerite’dir. Marguerite’i gören Faust heyecanla pazarlığı kabul eder. Böylece olaylar gelişir ve Faust genç bir delikanlı olarak kaderini Şeytan Méphistophélès’in ellerine bırakır. Sürükleyici konusu ve dramatik yapısı ile eser, seyircinin beğenisine  sunuluyor.
"FAUST" operası gösterim tarihleri:
13 Şubat 2016  Cumartesi      20.00 (Prömiyer)
16 Şubat Salı 20.00/17 Şubat Çarşamba 20.00
18 Perşembe 20.00/20 Şubat Cumartesi 20.00                      
25 Mart Cuma 20.00/26 Mart Cumartesi 16.00
29 Mart Salı 20.00
ORKESTRA ŞEFİ: ROBERTO GIANOLA
SAHNEYE KOYAN: RECEP AYYILMAZ
DEKOR: EFTER TUNÇ
KOSTÜM: Ş.GİZEM BETİL
IŞIK: YAKUP ÇARTIK
KORO ŞEFİ: MARCO MORRONE
SOLİSTLER:
LE DOCTEUR FAUST: ERDEM ERDOĞAN, HÜSEYİN LİKOS
MÉPHISTOPHÉLÈS: ZAFER ERDAŞ, TUNCAY KURTOĞLU, GÖKHAN ÜRBEN
VALENTIN: CANER AKGÜN, ALPER GÖÇERİ
WAGNER:    UTKU BAYBURT, B.NOYAN COŞGUN
MARGUERITE: AYTEN TELEK, GÜLBİN K. GÜNAY
SIEBEL: E.ÖZGE BELEN, DENİZ ERDOĞAN LİKOS
MARTHE: NESLİŞAH PEKİN, NURSEL DİNLER
KOREOGRAFİ: BEYHAN A. MURPHY
UYGULATICILAR:
KOREPETİTÖRLER:    FÜGEN YİĞİTGİL, AYDIN KARLIBEL, S.ARIN DENİZAŞAN, YULİYA BAPOVA
REJİ YARDIMCILARI:ŞEBNEM ÖZSARAN
REJİ ASİSTANI: BAŞAK TANİŞ
KONDÜVİT: M.CÜNEYİT SARAÇOĞLU
SUFLÖZ: GÜNAYIM AYAZ, DUYGU KIZILAY
evetbenim sanat güneşi logo

Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Songül Sarıpınar/ İstanbul Devlet Opera ve Balesi

evetbenim4

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.