Dünyevi Hikayeler / Sadık Demiröz: Fotoğraf Sergisi / 20 Ocak – 20 Şubat 2016

0

 

Dünyevi Hikayeler / Sadık Demiröz
Fotoğraf Sergisi / 20 Ocak – 20 Şubat 2016

merdivenden_yukari_cikan_adamMerdivenden yukarı çıkan adam

Fotoğraf sanatının önemli isimlerinden Sadık Demiröz Dünyevi Hikayeler adlı fotoğraf sergisi ile 20 Ocak – 20 Şubat tarihleri arasında istanbul Fotoğraf Galerisinde izleyicilerle buluşuyor. Sanatçı bu sergisinde manipulasyon tekniği ile fotoğrafın nesnel gerçekliğini kullanarak ürettiği eserlerle gerçeklik kavramlarını sorguluyor.

Dünyevi Hikayeler

Gerçeküstü görüntüler elde etmek için, hayatın yansıması diyebileceğimiz “ fotoğrafik gerçekliği ” bir malzeme olarak kullanıyorum. Benim anlayışıma göre, fotoğrafik görüntüler, yaşamda yaptığım bağlantılar, tecrübe kazandığım birliktelikler ve yaşadığım ilişkilerimin bir görsel kolleksiyonudur. Fotoğraf görsel olarak, bilinçli yada bilinç dışı, karmaşık, soyut ve düşünsel kavramları ifade edebilir. Surrealism, Popart, Postmodernism, gibi sanat akımları, Marsel Dushamp, Andy Warhol, Starn Twins, Joel Peter Witkin, Mehmet Siyah Kalem, Yunus Emre gibi sanatçılar benim gelişim sürecime büyük etkileri olmuştur. Benim sanatsal görüşüm insan tecrübelerini vurgular. İlgili yada ilgisiz görüntüleri katmanlar oluşturarak birleştirmek zihnimde var olan soyut gerçekleri oluşturmama olanak sağlar. Fotoğraflarımı yalnızlık ve izolasyon duygularını ifade etmek için kullanırım. Ayrıca konunun mizahi yada üzücü taraflarınıda göstermeye çalışırım. Fotoğraf  hayatın gerçeklerini bir ayna gibi yansıtabilir fakat unutmayalım ki keşfedeceğimiz kendi dünyamız bildiğimiz bize öğretilen gerçeklerden daha gerçek olabilir.

sosyal_medya_kizi_sahnede

Sossyal Medya Kızı Sahnede

Sadık Demiröz – Özgeçmiş

1969 yılında Balıkesir’de doğan Demiröz, ilk orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra 1995 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi grafik bölümünden mezun oldu ve aynı bölümde üğretim elemanı olarak çalışmaya başladı. 1997 yılında Amerika’dan kazandığı bursla Savannah College of Art and Desıgn’ da fotoğraf dalında M.F.A. (Master of Fine Arts) yaptı. Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği kurucularından olan Sadik Demiröz birçok özel ve resmi fotoğraf projelerinde yer aldı. Çalışmaları 30’dan fazla ülkede bianeller, festivaller, fotoğraf günleri gibi çeşitli etkinliklerde sergilendi. Eserleri resmi ve özel koleksiyonlarda bulunan Demiroz düzenli yayınlarda makaleler yazdı, sempozyum ve panellerde konuşmacı olarak yer aldı, fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliklerinde bulundu.

1999 yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından Artist of F.I.A.P. ünvanıyla ödüllendirildi. Aynı yıl Photographic Society of America tarafından “Two Star Exhibitor” ünvanı verildi. 200’den fazla ulusal ve uluslar arası ödül aldı. Bunlardan bazıları:

1996 Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü-Cumhuriyet Gazetesi, Türkiye

9. Devlet Fotoğraf Sergisi Başarı Ödülü- Kültür Bakanlığı, Türkiye

Gaudi Medal – 39. Gaudi Medal- İspanya

7 kişisel sergi açmış olan Demiroz evli ve iki çocuk babasıdır. Halen kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmekte ve fotoğraf dersleri vermektedir.

beynime_yerlestirilmis_goruntu

Bwenime yerleştirilmiş görüntü
 

BU AY AYRICA
FOTOĞRAFA GENÇ BAKIŞ 6 / DENİZ EZGİ SÜREK (Görseller http://www.istanbul-fotografgalerisi.com/basin-odasi/fotografa-genc-bakis-6/21/

26 Ocak Salı, 19.45

Genç fotoğrafçı arkadaşların üretimlerini paylaşmalarına katkı sağlamak ve kendilerini ifade edebilecekleri bir ortam oluşturmak amacıyla düşünülmüş etkinliğin bu ay ki konuğu Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video Anasanat Dalı mezunu Deniz Ezgi Sürek. Kendisi ile fotoğrafa başlama süreçi ve etkileri, gelecek hedefleri ve beklentileri üzerine fotoğraflar eşliğinde söyleşi gerçekleştireceğiz.

0530 952 79 73 – 0212 237 36 52
basin@istanbul-fotografgalerisi.com
www.istanbul-fotografgalerisi.com

HABER KAYNAK: Sennur Çevik 
<basin@istanbul-fotografgalerisi.com>
İstanbul Fotoğraf Galerisi
Katip Mustafa Çelebi Mah. Tel Sokak N:8/1 Beyoğlu/İstanbul T: 0212 237 36 52
Salı’dan Cumartesi’ye hergün saat 11.30 – 19.00 arası
evetbenim4

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.