EĞLENCE: Türkiye Prömiyeri DT, Oyun: Polonyalı yazar Slawomir Mrozek in.

“EĞLENCE”YE

TÜRKİYE PRÖMİYERİ

Oyun: Eğlence, yazar Slawomir Mrozek, DT 2009

15 Haziran 2009 Pazartesi günü saat 18:30’da Ankara Devlet Tiyatrosu’nun Stüdyo Sahnesi’nde Türkiye prömiyeri yapacak olan oyun, Polonyalı yazar Slawomir Mrozek’in.

Devlet Tiyatroları dramaturg ve UK Genesis Directors üyesi Servet Aybar’ın, Tiyatro Yönetmenliği Doktora projesi gereği yönetmenliğini üstlendiği oyunun; danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Levent Suner, asistanlığını Rıza Eliaçık yapıyor.

Koreografisi Ziver Armağan Açıl’a, ışık tasarımı Kemal Koyuncu’ya ait olan oyunda; Alper Tazebaş, Ziver Armağan Açıl ve Ömer Eryiğit rol alıyor.

“Eğlence” tıpkı diğer absürd oyunlar gibi hayatın ve canlılığın varlığını sorguluyor. Üç adam; eğlencenin olduğunu düşündükleri bir yere gelirler ve boş, terkedilmiş, ıssız bir mekanla karşılaşırlar. Eğlence var mı yok mu? Eğlenmek gerekli mi? Sürekli bu soruların cevaplarını ararlar. Beceriksizce akıl yürütürler. Bilememek, oyalanmak ve beklemek. Oyun kişileri canlı ve anlamlı bir yaşam sürmüyorlar sadece oyalanıyorlar. Absürd tiyatro üstüne araştırmalarıyla ünlü Martin Esslin “Eğlence”yi, Beckett’in “Godot’yu Beklerken”ine benzetmiş. Benzeyen çok şey var, ama “Eğlence” Godot’ya göre daha somut ve daha gerçekçi. Oyunda yazar politik görüşüne paralel olarak, imtiyazlı sınıfa yönelik bir eleştiri de getiriyor. Eğlenmenin herkesin hakkı olduğu; dışlanmak, kötülenmek, karalanmak, yaşam/eğlenme hakkının insanın elinden alınması gibi konulara da değiniyor.

Stüdyo Sahne’de izleyeceğiniz “Eğlence”, Servet Aybar’ın doktora çalışmasının ilk ayağı. Aynı oyun önümüzdeki sezon gerçek bir eğlence mekanında da sahnelenecek. Aybar daha önce aynı akademik program çerçevesinde; Harold Pinter’dan “Sevgili” (2006) ve Vüs’at O. Bener’in aynı adlı öyküsünden uyarladığı “Dost” (2007) adlı oyunları sahnelenmişti.

Oyun: Eğlence, yazar Slawomir Mrozek, DT 2009
Oyunumuzda, değerli basın mensuplarımız ile

birlikte olmayı diliyoruz.

DEVLET TİYATROLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Basın,Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi

TEL: (0312) 309 39 20 / TEL-FAX: (0312) 311 95 19

 

Haber Kaynak: İleti Haber; Tolga Savaşçı
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi
BASIN BİLDİRİSİ
Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir