Eray Canberk ile Kadıköyde Edebiyatçılar Söyleşisi – 14 Şubat Cumartesi 15.00

 

Eray Canberk

ile "Kadıköy'de Edebiyatçılar" Söyleşisi

– 14 Şubat Cumartesi 15.00


 

Kadıköy XX. yüzyılın başlarından günümüze kadar, bir başka deyişle 100 yılı aşan bir süredir pek çok edebiyatçıya ev sahipliği yapmış ve pek çok edebiyatçıyı da konuk etmiş bir semttir. Bu edebiyatçıların eserlerinde, anılarında da adı geçtiği gibi, Kadıköy birçok esere de doğrudan konu olmuştur. Örneğin Safiye Erol’un (1900-1964) “Kadıköy’ün Romanı” adlı eseri bunlardan biridir. Kadıköy ve çevresi birçok şiire de konu olmuştur.
 


Eray Canberk

1957’den bu yana Kadıköy’de yaşayan şair, yazar ve çevirmen Eray Canberk, semtimizde yaşamış ve yaşamakta olan edebiyatçılar ile çeşitli kaynaklardan derlediği bilgilerden ve bu semtte yaşadığı sürede edebiyatçılarla kurduğu ilişkilerden kaynaklanan anılardan söz edeceği söyleşisiyle TESAK’ta olacak.
 
Eray Canberk söyleşisi için pek çok kaynaktan yararlanmış ama Kadıköylü iki yazarın kitapları zaman içinde yapılan bu yolculukta Canberk’e özellikle rehberlik etmişler. “Kadıköy tarihçileri” diye anılan bu iki yazardan biri Adnan Giz (1914-1989), diğeri ise 12 Temmuz 2014’te sonsuzluğa göçen Müfid Ekdal’dır. Canberk, Bahriye Çeri’nin “İstanbul Edebiyat Haritası” adlı kitabını da bir üçüncü rehber olarak kaynakları arasına ekliyor.

HABER KAYNAK:

KADIKÖY BELEDİYESİ TARİH, EDEBİYAT VE SANAT KÜTÜPHANESİ
kbtesak@gmail.com


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir