Erdem Esin: Gerçek sanat sadece eğlenmekten ibaret değildir

0

Kontrabasla ilk tanışmam 12 yaşımdayken gerçekleşti. 26 yıldır, üstüne çelik teller gerilmiş 18.yydan bu güne en ince işçilikle işlenerek şimdiki formuna gelmiş bir tahta parçasından ,homur homur ve de en estetik ve olmazsa olmaz kaygılarla kusursuza ulaşmaya çalışan bir çabayla sesler çıkarmaya çalışıyorum. Ben bu ülkenin devletine bağlı çalışan maaşlı bir müzisyenim. Ekonomik açıdan hayatımı bu tahta ve tellerden çıkan seslerle yaşıyorum.

E.Esin-kontrabas

Erdem Esin (kontrabas sanatçısı)
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası

Kontrabasla ilk tanışmam 12 yaşımdayken gerçekleşti. 26 yıldır, üstüne çelik teller gerilmiş 18.yy’dan bu güne en ince işçilikle işlenerek şimdiki formuna gelmiş bir tahta parçasından ,homur homur ve de en estetik ve olmazsa olmaz kaygılarla kusursuza ulaşmaya çalışan bir çabayla sesler çıkarmaya çalışıyorum. Ben bu ülkenin devletine bağlı çalışan maaşlı bir müzisyenim. Ekonomik açıdan hayatımı bu tahta ve tellerden çıkan seslerle yaşıyorum.

Ama bundan 18 yıl önce hayatımın baharındayken hayatımdaki en değerli varlıklardan biri olan sevgili babamı kaybettikten iki gün sonra yine sahnede aynı tahta parçası ile hayatta olmanın gerçekliğini yaşadım. Ve beni hayatta tutan şeylerden biri yine o tahta parçasından çıkan sesler oldu… Lojmandan çıkmamız için üç ay tanıdı devlet bize. Bense daha acımı yaşayamadan hayat mücadelesine girdim son hızla.Ankara kazan ben kepçe başladım yeni hayatımızı yaşayacağımız evi bulmaya çalışarak.Bir yandan kontrabasımla para kazanmaya çalışarak okuldan sonraki vakitlerde…
Babamı kaybettikten iki yıl sonra en çok istediğim şey gerçek oldu ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın bir üyesi oldum.
Biricik annemi,kardeşimi ve sevdiklerimi akrabalarımı arkamda bırakarak çıktım geldim Bursa’ya yapayalnız. Yapayalnız zatürre oldum ama yine çıktım sahneye aynı amaçla.Sonra yapayalnız gittim askere tank asteğmen Erdem Esin olarak seken kurşunun 10 cm.lik ölüm soğukluğunda. Sonra 1,5 yıl sonra yine kavuştum o tahta parçasına buz gibi çelik zırhından kurtularak tankların.
Ben 12 yaşımdan beri kontrabas çalarak hayatımı yaşıyorum.Ben hiç bir zaman çalarken eğlenmedim. Sadece SEVDİM ve Ağladım…

E.Esin

BBDS Orkestra

LOGO-evetbenim

Alıntı: Erdem Esin/ https://www.facebook.com/erdem.esin.14

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

02_1-evetbenim4

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.