Eski Eser, Müze ve İnsan İlişkileri konulu Karikatür Yarışması

 

28. ULUSAL VE 2. ULUSLARARASI “ESKİ ESER – MÜZE VE İNSAN İLİŞKİLERİ” KONULU

KARİKATÜR YARIŞMASI 
 

      
seramik, takı, tors: Burdur Müzesi

ŞARTNAME
 

GİRİŞ

 
Madde 1: Burdur Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 18 Mayıs 2013 tarihinde kutlanacak olan “Müzeler Günü” kutlama etkinlikleri içerisinde 28. Ulusal ve 2. Uluslararası Karikatür Yarışması düzenlenmiştir.
 
AMAÇ
 
Madde 2: Son yıllarda kültür varlığı kaçakçılığı, yurt dışına kaçırılmış olan kültür varlıklarımızın yurdumuza geri getirilmesi çalışmaları, tarihi ve doğal sitler, anıt eserler ve tarihi çevre bilinci ile bilimsel araştırmalar ve arkeolojik kazılarla müzeler Ülkemizin gündeminde sürekli yer almış ve başlıca gündem konusu olmuştur.
Amacımız karikatüristlerimizi özendirmenin yanı sıra, konu ile ilgili düşünce ve eleştirilerini almak ve eski eser sevgisini geniş kitlelere yaymak, ilimiz turizminin gelişmesine katkı bulunmak ve bu konudaki mesajların ülkenin gündeminde sürekli olarak canlı kalmasını sağlamaktır.
 
KONUSU
 
Madde 3 : Yarışmanın konusu “Eski Eser – Müze ve İnsan İlişkileri” dir.
 
YARIŞMAYA KATILACAKLARDA VE YAPITLARDA ARANAN ŞARTLAR
 
Madde 4: Yarışmaya, yarışma seçici kurul üyeleri, jüri üyelerinin birinci ve ikinci derece yakınları dışında herkes katılabilir.
 
Madde 5: Yarışmaya çizerler en fazla 5 yapıtla katılabilirler.
 
Madde 6: Yarışmaya gönderilen yapıtlar özgün, hiç bir yerde yayınlanmamış ve orjinallerinin olması, fotokopi vb. örneklerinin gönderilmemesi gerekmektedir. Fikri sorumluluk çizerlere aittir.
 
Madde 7:Yarışmaya gönderilen yapıtta Burdur ve Burdur’da bulunan antik şehirlerin ve eserlerin yer alması eserin değerlendirilmesi sırasında öncelik sağlayacaktır.
 
Madde 8: Yarışmaya gönderilen yapıtların sağ arka köşesinde katılımcının adı soyadı ve adresi ile telefon numaraları yazılı olacaktır. Ayrıca, kısa özgeçmişlerini de yazılı olarak ekli olarak göndereceklerdir.
 
Madde 9:Yapıtların boyutları 35×25 cm ebadında olacak, daha büyük ve küçük yapıtlar yarışma dışı bırakılacaktır.
 
Madde 10: Ön elemeyi kazanan yapıtlar (Sergilenmeye Layık Görülen) İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (Burdur Müzesi) tarafından uygun görülen diğer yerlerde de sergilenebilecektir.
 
Madde 11: Yarışmaya katılan karikatürler Burdur Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü malı olacaktır. Karikatürlerin tüm telif hakları İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne devretmiş sayılacaklardır. Yayınlanması halinde çizerler bu yayınlardan bir hak talebinde bulunamayacak, ancak yayınlar çizerlere ücretsiz olarak ayrıca gönderilecektir.
 
 
YARIŞMA TAKVİMİ VE TESLİM YERLERİ
 
Madde 12: Yarışmaya son katılma tarihi 06 Mayıs 2013 Pazartesi günüdür. Değerlendirme ise 08 Mayıs 2013 Çarşamba günü yapılacaktır. Ödül Töreni 20 Mayıs 2013 tarihinde Müzeler Günü kutlama programı çerçevesi içerisinde gerçekleştirilecektir. Yarışmada ödül alan yapıt sahipleri, ödül törenine katılarak ödüllerini alacaklardır. Bu iş için Burdur’a geliş, gidiş, otobüs, uçak ve oturum ücretleri karşılanacaktır. 28. Ulusal ve 2. Uluslararası Karikatür Yarışması eserleri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Burç Mahallesi Atatürk Caddesi No:13/1 BURDUR ve Burdur Müze Müdürlüğü Özgür Mh. Halk Pazarı Cd. No:3 BURDUR adresine posta yoluyla ya da elden teslim edilecektir.
 
ÖDÜLLER
 
Madde 13:
Birinciye :……… 1.500 Dolar
İkinciye :…………1.000 Dolar
Üçüncüye :………..750 Dolar
Mansiyon…………..500 Dolar
 
Ayrıca :
Burdur Belediyesi
Mimarlar Odası Burdur Temsilciliği
Burdur Mermerciler Derneği
Burdur Kültür ve Turizm Derneği
Karikatürler arasında seçeceği esere özel ödül verecektir.
 
DİĞER HUSUSLAR
 
Madde 14:Yarışmaya katılan sanatçılar bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.
Not: Şartname örnekleri www.burdurkultur.gov.tr ve www.burdurmuzesi.gov.tr adresinden sağlanabilir. Tüm katılımcılar eserlerini posta ile gönderebilirler.
 
İRTİBAT BİLGİLERİ VE ESERLERİN
TESLİM EDİLECEĞİ ADRES
 
28. Ulusal ve 2. Uluslararası Karikatür Yarışması
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Burç Mh. Atatürk Cd. No:13 Kat :1 BURDUR
Tel : 0248 232 22 10
Faks : 0248 234 00 14
Burdur Müze Müdürlüğü Özgür Mh. Halk Pazarı Cd. No:3 BURDUR
Tel :0248 233 10 42
Faks :0248 233 87 63
 
Görevli Personel
 
Şinasi VARLIK (Şube Müdürü)
H. Ali EKİNCİ (Müze Müdürü)
 
 

Heykel: Burdur Müzesi

Haber kaynak: TC Kültür ve Turizim Bakanlığı duyurular http://www.kultur.gov.tr
Burdur Valiliği, İl Kültür ve Turizim Müdürlüğü http://www.burdurmuzesi.gov.tr/haberler_7.htm
burdurmuzesi@kultur.gov.tr
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
evet
benim@gmail.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir