Fazıl Say dan Yeni Albüm: Say Plays Say

Fazıl Say'dan Yeni Albüm: Say Plays Say

Fazıl Say’dan Yeni Albüm:  ‘Say Plays Say’ 
Ada Müzik, dünyaca ünlü piyanistin kendi eserlerinden oluşan solo albümü ‘Say Plays Say’ ile sonbaharın en özel çalışmalarından birini sunuyor. 
 
SAY PLAYS SAY
Fazıl Say’ın ‘Bir piyanistin piyano müziği’ olarak tanımladığı ‘Say Plays Say’, Ada Müzik etiketi ile raflardaki yerini aldı.
 
Say Plays Say, sanatçının dünyanın bir çok farklı coğrafyasında dünya prömiyerlerini gerçekleştirdiği eserlerin yer aldığı bir albüm. Albümün diğer özelliği ise piyanistin yıllar boyunca hazırlıklarını sürdürdüğü ve besteciliğinin ilk ürünü olan eserlerinin de albümde yer alması. 
 

Ses Proje Provalar-görsel: Fazıl Say web sitesi
 
Albüm, Fazıl Say’ın konserlerinde seslendirdiği ‘SES’, ‘Kumru’, ‘Kara Toprak’ (Black Earth), “Nâzım” ve “Sevenlere Dair” eserlerinin yanı sıra, ‘Paganini Jazz’, ‘Alla Turca Jazz’ ve ‘Bodrum’ gibi caz yorumlarını, İsmail Dede Efendi’nin “Yine Bir Gülnihal” adlı eserinin ilham kaynağı olduğu ‘Yeni Bir Gülnihal’, ilk bestesi ‘Nasreddin Hoca'nın Dansları’ ve ‘Fantezi’ parçalarını barındırıyor. ‘Say Plays Say’, bu nedenle sanatçının kariyerindeki en özel albümlerinden biri olarak gösteriliyor. Albümde ayrıca Bayreuth’da Wagner festivalinde dünya prömiyeri gerçekleşen ‘Nietzche und Wagner’ de yer alıyor. Ada Müzik tarafından Türkiye’de dinleyici ile buluşan albümün destekçisi Fazıl Say'ın daha önceki albümlerinde de olduğu gibi ENKA Vakfı.
 
Ülkemizin ve dünyanın, kariyerinin ilk yıllarında piyanist yönü ile alkışladığı Fazıl Say’ın, son yıllardaki yoğun üretim süreci ile kazandığı besteci kimliği, müzik eleştirmeleri tarafından en iyi besteciler arasında gösteriliyor. Say, besteci ve piyanist kimliğinin buluştuğu bu özel albüm hakkındaki duygularını şu şekilde ifade ediyor;
 
“Hayatım boyunca verdiğim konserlerde seslendirdiğim, bu CD’de dinleyeceğiniz piyano eserlerim, tam anlamıyla bir “piyanistin piyano müziği”dir. Bu müziklerde yoğun bir şekilde Türkiye ve Anadolu esintisi de duyacaksınız. Gençlik yıllarımda ünlü klasik eserlerin caz çeşitlemelerini yapmayı da çok severdim, onlardan da bir demet ekledik bu çalışmaya. Yıllar içinde kimi zaman “bis parçası” kimi zaman “konulu eser” kimi zaman da “uyarlama” olarak bu parçaları konserlerimde hep çaldım. Bu bestelerimin çoğu, zaten beni tanıyan müzikseverler tarafından bilinir.
Tarkovski’nin çok sevdiğim bir sözü vardır: “Dünya mükemmel olmadığı için sanat vardır,” der. Bir hayatı müzikle anlatmaya çalışmanın bazı naçizane örnekleri işte burada; bilinen ve bilinmeyen bu eserlerimi ilk kez bir albümde toparlayıp derlemeyi düşündüm. Beğeneceğinizi umuyorum.”
Tüm dünyada satışa sunulan ‘Say Plays Say’, müzik marketlerde ve dijital platformlarda yerini aldı. 16 Ekim’de Tokyo’da Japonya turnesi kapsamında yeni eseri “Saksafon ve Piyano için Suit”in dünya prömiyerini ünlü saksafon ustası Nobuya Sugawa ile birlikte gerçekleştirecek olan Say, kasım ayı içerisinde ise Belçika Ulusal Orkestrası ile 1914 adlı eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Nisan 2015’de gerçekleşecek Carnegie Hall konseri ile New York’daki sanatseverler ile buluşmaya hazırlanan Fazıl Say, ülkemizde de ‘Say Plays Say’ kapsamında dinleyicileri ile buluşacak. Say Plays Say’ın ilk konseri ise 10 Kasım'da 26. Yıl ENKA Kültür Sanat Buluşmaları kapsamında İstanbul’da gerçekleşecek.

İleti: Fazıl Say// Basın Bülteni
Fazıl Say, Yekta Kopan ile özel bir röportaj gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde Fazıl Say'ın resmi YouTube kanalından yayınlanan videoda Say, Yekta Kopan'a projelerini, yeni albümü Say Plays Say'ı, Kumru'yu, Japonya Turnesi'ni ve Belçika Ulusal Orkestrası'nın siparişi olan 1914'ü anlattı.
 
Say Plays Say’ın ilk konserini 10 Kasım'da 26. Yıl ENKA Kültür Sanat Buluşmaları kapsamında İstanbul’da gerçekleştiren Say, bugün yine ENKA sahnesinde olacak. İstanbul Erkek Lisesi'nin 1. Dünya Savaşı'na katılan öğrencilerine bir ağıt niteliğinde bestelenen ve Belçika Ulusal Orkestrası'nın I. Dünya Savaşı konulu eser siparişi olan  "1914"ün Dünya Prömiyeri ise Kasım ayı sonunda gerçekleşecek. Sait Faik, İlk Şarkılar 2, Mozart Sonatları albümü ve diğer tüm gelişmeleri bulabileceğiniz bu röportajı aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz;
 


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise@evetbenim.com
Bilgi: Fazıl Say// Basın Bülteni
Haber İçerik: 
Fazıl Say// Basın Bülteni Ayrıntılı Bilgi:  fazilsay.com  twitter.com/fazilsaymusic 
info@fazilsay.com – info@acmproduction.com
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir