Füsun ÇAĞLAYAN: Doğaçlama – Improvisation Resim Sergisi

Füsun ÇAĞLAYAN
Resim Sergisi
‘Doğaçlama –  Improvisation’’

Sergi:  08 – 27 Haziran 2012
Açılış:
08 Haziran. Cuma, Saat: 18.00-20.00

 
Füsun Çağlayan’ın ‘Doğaçlama –  Improvisation / Yaban – Wild’’ adlı sergisi 08 – 27 Haziran 2012 tarihleri arasında Galeri Soyut – A Sonunda izleyicileriyle buluşuyor.  Sanat Eleştirmeni Kaya Özsezgin, sanatçının sanat anlayışını şöyle değerlendirmektedir:
 
“Füsun Çağlayan’ın 1980’li yıllardan bu yana uzanan sanat yaşamını biçimlendiren temel etken, içinde yer aldığı kuşağın insan ve doğa gerçekliğini anlamaya ve anlatmaya yönelik tutumuyla kesişiyor. Böyle bir yaklaşım, resim sanatında imge ve simge ikilemini ortak payda etrafında toplama girişimi olarak da yorumlanabilir. Her zaman “öteki”nin söylemini içe yansıtma (“introjection”) biçiminde gündeme getirmeyi amaçlayan bu eğilim, doğaldır ki anlamı simgesel bağlamda değerlendirme etkinliğine açık olacaktır. Nitekim Çağlayan’ın resimlerinde de bu etkinlik, onun sanatındaki ana damara gönderme yapıyor. Gösterilenin gösterenle olan ilişkisidir bu. Estetik haz ilkesi burada da devreye girmekte ve doğaçlama bir teknik doğrultusunda birbirinden türeyen resimleri bir uçtan ötekine dolaşarak bütünsel bir tema çevresinde etkili olmaktadır.
 
Füsun Çağlayan’ın resimlerinde bizim gözümüze doğa imgesi olarak yansıyan görüntü, aslında doğa gerçekliğine yakılan içli bir ağıt metaforudur.”  
 
Kaya Özsezgin    

Füsun Çağlayan: Özgeçmiş                                                                                                                       
 
 

Füsun Çağlayan, 1992-1998 yılları arasında  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi´nde sanatta yeterlik programı süresi ile eş zamanlı olarak ´Fotokopi- Geçmiş´ başlıklı işlerini üreterek,´ 1994 Günümüz Sanatçıları´ sergisinden ‘Jüri Özel ödülü’ almıştır.1995 Melbourne´de kişisel bir sergi açmış ve Melbourne Sanat Festivali kapsamında workshop´ a katılmıştır.1992-1998 yılları arasında İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Sanat galerisinde yönetici olarak çalışmış, önemli sergilerin gerçekleştirilmesine katkı sağlamıştır. 2003´te Samsun 19Mayıs Üniversitesi´nde başlayan akademik süreçle birlikte ´Kanat´ serisini üreterek  2006 AKM İstanbul’da sergilendi.
2008´de ´ Dip Flora´ başlıklı sergisini gerçekleştirdi ve 2008 ve 2009’ da Contemporary İstanbul Sanat fuarına katıldı.
2009 Salzburg Yaz Akademisine giderek Viyana’da bir süre incelemeler yapmıştır.
2010 ´ Gül Taksimi´serisine başlayarak  2011´ de sergilemiştir. Çalışmalarında geleneksel toplumun kadın kimliğindeki iç sorgulamalar, insan doğasında birlikte varolabilen kırılganlık ve şiddet ögesi düşünsel alt yapıyı oluşturur.
Galeri SOYUT’ da  sergilenecek olan ‘ YABAN’ serisi , doğadan imgeler aracılığıyla  benlik ve iç dünya ile simgesel  bağlar kurar. Sergi 8- 23 Haziran 2012 tarihleri arasında izlenebilir.

 
GALERİ SOYUT

 
Yıldızevler  Mah. Tagore Cad (4.Cad.) Şehit Mustafa Doğan Sokak  No: 82 / A – B  
Çankaya – 06550  / ANKARA
Tel:( 0312) 438 8670 – 438 86 72 Faks: 438 86 72
E-Posta:  galerisoyut@gmail.com   Web: www.galerisoyut.com.tr
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir