Gülsin Onay: Mart Ayında Güneyden Kuzeye Türkiye Turnesi

0

Sevgili dostlarım, Değerli müzikseverler,
Savaşın gölgesinde geçmekte olan zorlu günlerde ruhumuzu dinlendiren, güç veren en büyük dayanaklarımızdan biri yine müzik… Avrupa’nın ortasında yaşanan bu çatışmalara dair haberleri izledikçe yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “yurtta barış, dünyada barış” sözü giderek daha büyük bir anlam kazanıyor.
Bu ay Türkiye’nin yine belli başlı büyükşehirlerinde sizlerle buluşup birbirimize güç vermeye, birbirimizle özlem gidermeye devam edeceğiz.
Mart ayının ilk gününün ruh ikizim Chopin’in ve canım oğlum Erkin Onay’ın “ortak” doğum yıldönümleriyle başlaması benim için ayrı bir umut kaynağı. Ölümsüz besteci Chopin, bu sene 1 Mart günü 212 yaşına geldi. 39 yıl süren kısacık ömrüne şahane eserler sığdıran, piyano müziğinde çığır açan bu olağanüstü dehayı ben de bu ayki programlarında notaların gücüyle ve o notalara aktardığım duygularımla anacağım.
4 Mart günü güzel İzmir’de Karşıyaka Hikmet Şimşek Kültür Merkezi’nde bir resitalim olacak. Ertesi gün de İzmir’de Aras Deniz Sipahi ADS Piyano Akademisi’nde bir masterclass gerçekleştireceğim ve yetenekli müzisyen çocuklara ve gençlere bilgi aktarımıma devam edeceğim.
88 Mart’ta BTKD düzenlediği ve Açış konuşmasını Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Sayın Bekir Utku Atahan’ın yapacağı Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde bu yıl Türkiye’nin önemli değerlerinden Sayın Muazzez İlmiye Çığ’ın yanı sıra ben de konuk olmaktan mutluluk duyacağım..
8 Mart, Salı günü Birleşik Krallık saatiyle 15:00’te (Türkiye saatiyle 18:00’de) başlayacak olan etkinliğe katılabilmek için http://btkd.info@yahoo.co.uk adresine katılım talebinizi bildirebilirsiniz.
12 Mart günü ise İstanbul’da uzun zamandır özlemle beklediğim Pera Palas’ta bir resitalim olacak. Muhteşem mimarisi ve her zaman özenle korunan atmosferiyle benim için ayrı bir yeri olan Pera Palas’ta Atatürk’ün de ziyaretleri sırasında konakladığı 101 numaralı müze odayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Akabinde, 15-16 Mart günlerinde güzel başkentimiz Ankara’da Suna Korat Vakfı bünyesinde bir masterclass çalışmaları yapacaǧım.
23 Mart günü ise kebaplarıyla olduğu kadar müziği ve yetenekli genç müzisyenleriyle de son dönemde isminden çok söz ettiren Gaziantep’te Şehit Kamil Sanat Merkezi’ndeki resitalimde siz müzikseverlerle yeniden bir araya gelmek güzel olacak..
Mart ayını Mersin’de Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) ile vereceğim bir konserle tamamlayacağım. MDOB son dönemde anlatımlı konserlerden çocuk müzikallerine, piyanolu şan konserlerine dek çok anlamlı projelerle sanatseverlerle buluşuyor.
İlkbahara adım atacağımız bu ayda artık amansız savaşların, masum insanların üzerine yağmur gibi yağan füzelerin, kanlı çatışmaların, evlerinden barklarından edilmiş çocukların, müziği susan müzisyenlerin olmayacağı günleri özlemle bekliyorum.
Müzikle, sağlıkla, esenlikle kalın.
Gülsin OnAY.Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın/ tenise.yalcin@gmail.com-ileti Haber:Gülsin Onay

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.