Gülsin Onay Piyano Resitali

 
www.hisarschool.k12.tr
www.hisarkulturmerkezi.com

Gülsin Onay Piyano Resitali
07.05.2014 Çarşamba, saat: 20:00
Hisar Okulları Kültür Merkezi

Gülsin Onay Piyano Resitali Görsel Seçkiler
Görseller: Gülsin Onay


07.05.2014 Çarşamba, saat: 20:45
Gülsin Onayİlk yarı çok güzeldi.. Bach'ta arındık, Debussy'de renkler aleminde gezdik.. 
Şimdi Chopin'lerle devam… Hisar Okulları Kültür Merkezi'nde.


 

Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan Gülsin Onay dünya genelinde klasik müzik çevrelerinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan sanatçı ayrıca uluslararası alanda sıradışı bir Chopin yorumcusu kabul edilmektedir. Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve üstün yetenekli çocuklar kanunu kapsamında Paris Konservatuvarı'nda eğitim gören Gülsin Onay'a 1987 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı verilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti kıymetli piyanist Gülsin Onay’ı kapanış konserimiz vesilesiyle sahnemizde ağırlamaktan gurur duyuyoruz.
Biletlerinizi www.hisarkulturmerkezi.com  adresinden ve Hisar Okulları Kültür Merkezi müşteri ilişkileri masasından alabilirsiniz.

Program:

Johann Sebastian Bach 1. Partita si bemol majör BWV 825 
Praeludium — Allemande — Courante — Sarabande — Menuett I — Menuett II — Gigue 
Claude Debussy Images, 2ci Deftler 
Cloches à travers les feuilles 
Et la lune descend sur le temple qui fut 
Poissons d'or 
INTERVAL 
Béla Bartók 3 Burlesques op.8c 
Quarrel — Slightly tipsy — Molto vivo, capriccioso 
Frédéric Chopin Sonat no.2, si bemol minör op.35 ('Cenaze marşı') 
Grave – Doppio movimento 
Scherzo 
Marche funèbre: Lento 
Finale: Presto
Adres :Göktürk Merkez Mahallesi İstanbul Caddesi No:3 Eyüp/İstanbul 34077
Telefon : +90 212 364 00 00
Fax : +90 212 322 03 07
E-Posta : info@hisarkulturmerkezi.com

Gülsin Onay

Piyanist sadece olağanüstü teknik ustalığı ile değil, müzikal zekâ ve anlayışın sık rastlanmayan bir bileşimi ile de dinleyiciyi fethediyor. İhtişam, olağanüstü cümleleme, müzikal enerji ve zekâ mükemmel biçimde dengeleniyor. ” Göttinger Tagblatt

 
Gülsin Onay'ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin'den Japonya'ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 68 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi. Birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Gülsin Onay'ın konser verdiği salonlar arasında Amsterdam Concertgebouw, Berlin Filarmoni Salonu, Viyana Konzerthaus, Londra Queen Elizabeth Hall ve Wigmore Hall, Paris Salle Gaveau, Washington DC National Gallery of Art ve New York Miller Theater yer almaktadır. Sanatçı Berlin, Varşova Sonbaharı, Granada, Würzburg Mozart Festivali, Newport, Schleswig-Holstein, İstanbul gibi dünyanın önemli müzik festivallerinin de eleştirmenlerce beğenilen, aranan bir ismidir. Gülsin Onay, 2004 yılında başlayarak kısa sürede dünya genelinde klasik müzik çevrelerinin dikkatini çekmeyi başaran Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.
 
Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay'ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Hocası Saygun'un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Sanatçı, kendisine adanmış olan Saygun'un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner ve Tabakov'un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun'un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosunu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhittin Dürrüoğlu-Demiriz Bosphorus isimli piyano eserlerini sanatçıya ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin Gülsin Onay için Prelude ve Denis Dufour ise Avalanche'ı bestelemiştir.
 
Gülsin Onay'ın 20'yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. Ülkemizde CD'leri Lila Müzik etiketiyle yayınlanan sanatçının, özellikle Rachmaninov ve Çaykovski piyano konçertolarını seslendirdiği albümü başta Vladimir Ashkenazy olmak üzere pek çok meslektaşının takdirini kazanmıştır. Gülsin Onay son yıllarda Amerika'da da peş peşe çıkan albümleriyle adından söz ettirmektedir. VAI firması DVD olarak Grieg ve Saint-Saens konçertolarını ve Miami Piyano Festivali resitalini yayınladı. 2011 sonbaharında piyasaya çıkan “Liszt, Haydn & Schubert” CD'si ile birlikte sanatçı Amerika'da artık Dorian Sono Luminus etiketi altında kayıt yapmaktadır.
 
Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Paris Konservatuvarı'nda eğitim gören Gülsin Onay'a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. 1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Yurtiçi ve dışında pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından "İyi Niyet Elçisi"; seçilmiştir. Sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti ödülü verilmiştir. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solisti olup, Bilkent Üniversitesi'nin de sürekli sanatçısıdır.
Özgeçmiş: http://www.gulsinonay.com/newsite/main-tr.php

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Bilgi: Gülsin Onay
İleti Haber: Görkem Gelbal –  Hisar Okulları/ www.hisarschool.k12.tr 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir