Hakan ADA Resim Sergisi Düşler Ülkesi 24 Ocak 12 Şubat 2014

Hakan ADA

Resim Sergisi

‘’Düşler Ülkesi

III /
Dream Land-III
’’24 Ocak –12 Şubat 2014

 

Sanatçı’ nın bütün resimlerinde gerçek olan benzerliktir, bağlam olarak benzerlik olgusu, dış Dünyayı O’ na keşfettiriyor olandır. O’ nun dış dünyayı benzerlik olarak keşfediyor olması hakikatinin gerçeğini oluşturmaktadır.

Fotoğraf mantığı kurgu ve proje mantığına refere ederek yeni açılımları da beraberinde getirmiştir. Merkez dışında olma durumu eserlerle yaşanılan mekân arasında sıkı bir bağ kurmaktadır. Düşler Ülkesi bağlamında üretilen eserler geçmişle bugünün ilişkisi arasında gelgitler göstererek var olurlar. Sanatçı varolduğu doğanın izlerini, kargalar, kartallar, ağaçlar, zebralar, inekler, köpekler, arabalar ve sorgulanan figürlerle ortaya çıkarır. Hayatın çeşitli kesitlerinden alınarak resme dönüştürülen bu figürler resimle ve oluşturdukları kompozisyonla bir bütünlük sağlamaktadırlar. Sanatçının resimlerinde Gerçeklik ile gerçeküstü kavramlar arasında hassas bir denge vardır. Gerçeküstü bağlamda yeni bir dil oluşturulmuştur.
 

Resimleri sanatçıya benzer çünkü boyanmış tuval vücuda göre bir benzerdir. Bu benzerlik tablolarındaki imgelerden oluşan gerçeğe müdahale eder, ona gerçeğinin imgesel dokusunu sunar. ADA’nın gözü yaşadığı dünyanın kaotik, bunalımlı dünyasından kendisini sıyırarak, düşler dünyasına hareket eder. Gözün buradaki mecrası hayalle buluşmak, yaşamak ve iz bırakmaktır. Geri dönüşünde “Göz” birikimiyle hayalini dışa vurur ve tablolarındaki mecra kendisini resim olarak izleyenle buluşturur. İzlerken izleyene referans veren Sanatçı yaşadığı dünyanın eksikliklerini, eklentilerini ayırt ederek, mesele olarak problematiğini tuval üzerinde boşluklarla ve zeminle dans ederek ortaya çıkarır. İmgenin eklentilerini içine alarak birşey olma halleriyle oluşturdukları alan, resimlerinin varlığını ve bugünün dünyasında sanatçının mecrasını ol uşturur.

HAKAN ADA: ÖZGEÇMİŞ:
1982 Silifke’de doğdu.
2008 Mersin Üniversitesi G.S.F.
Resim Bölümü’nden 3.’ lük ödülü alarak mezun oldu.
2011 Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Bölümü’nde yüksek
lisasını tamamladı.
Sanatçı çalışmalarını Mersin’deki atölyesinde sürdürmektedir.
Kişisel Sergiler:
2014 ‘’Düşler Ülkesi

II
I’’ Galeri Soyut / B Salonu

Ankara
2013 ‘’Düşler Ülkesi

II’’ Galeri Artist Çukurcuma

İstanbul
2012 ‘’Düşler Ülkesi’’ Chalabi Art Galeri

İstanbul
2011 ‘’Bakış ve Tin’’ Artisan Sanat Galerisi

İstanbul
2010 ‘’Bakış ve Tin’’ M.T.S.O Sanat Galerisi

Mersin
2007 M.Ü 3. Sınıf “Atölye 1389” Sergisi / M.Ü İletişim Fak. İnşaat Alanı, Mersin
2006 “Kapıyı Çaldılar” Müfide İlhan Sergi Salonu

Mersin
Ödüller:
2008 Resim Bölümü 3.lük Ödülü, Mersin Üniversitesi GSF

Mersin

HABER KAYNAK ve Görseller: Galeri Soyut
Galeri Soyut
mail@galerisoyut.com.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir