Huri Kiriş: Vertigo

Huri Kiriş:

Vertigo
 

Huri Kiriş: Vertigo

Vertigo, Latince en bilindik karşılığıyla hareket duygusunun kaybı demektir. Zihin ve beden arasında yaşanan bu kopuş anı Huri Kiriş’in resimlerinde yeni bir varoluşun metaforu olur.
Sanatçı, “Vertigo” başlığını verdiği yeni seri resimlerinde farklı alanlarda performans gösteren sporcuları konu ediniyor. Kiriş, sporcu portrelerinden çok ötede, insanoğlunun “rağmen” kafa tutuşunu anıtsallaştırıyor.

Her bir sporcu (Christina Theiss, İlham Tanui Özbilen, Oscar Pistorius, Felix Baumgartner ve diğerleri…) emek verdikleri dalı aslında bir varoluş mücadelesinde araç olarak kullanır. Ortak özellikleri spor yapmaları değil sınırları aşmakta gösterdikleri çabadır; hem kendi bedenlerinde, hem sosyal kimliklerinde ileriye dönük gösterdikleri cüret aslında insanoğluna mal olan anonim bir başarı haline dönüşür; aktivite araçsallaşır. Dolayısıyla ironik olan amacın gerisinde kalan hareketin anlamsızlaşmasıdır ve bu bir vertigo anıdır.

Başak Bugay

Vertigo is a well-known Latin term for a loss of the sense of motion. This moment of separation of mind and body is presented in the paintings of Huri Kiriş as metaphor for a new existence.
The new series of paintings that the artist has titled "Vertigo", takes on the topic of athletes performing in various sports. Far more than mere portraits of athletes, what Kiriş has created is a monument to the defiance of humanity.

Each athlete (Christina Theiss, İlham Tanui Özbilen, Oscar Pistorius, Felix Baumgartner and others) uses his or her branch of sports as a tool in an existential struggle. What they have in common is not that they participate in sports, but the effort they expend when surpassing limits. The forward-reaching boldness they display in their bodies and their social identities turns into an anonymous state of success, with a cost to humanity. Activity is instrumentalized. It is thus a motion that is ironic and falls short of its goal, becoming meaningless, and this makes it a moment of vertigo.

ADRES
Başmabeynci Köşkü
Nüzhetiye Caddesi No: 63
Beşiktaş 34357 İstanbul
Telefon: +90 (212) 261 6060
Faks: +90 (212) 236 3851
GSM: +90 (532) 470 8112
Haber Kaynak: Huri Kiriş;hurikirish@gmail.com
Haber düzenlee: Tevfik Yalçın
evetbenim
evetbenim@gmail.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir