İDOB: J.Offenbach “Güzel Helen” Türkiye Prömiyeri

0

J.Offenbach’ın “LA BELLE HÉLÈNE” (Güzel Helen) opereti, Türkiye’de ilk kez İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde Murat GÖKSU’nun rejisi ile sahneleniyor. Eserde orkestra şefliğini Serdar YALÇIN, koro şefliğini ise Paolo VILLA üstleniyor. Eserin dekor tasarımı Zeki SARAYOĞLU, kostüm tasarımı Serdar BAŞBUĞ, ışık tasarımı da Ahmet DEFNE’ye ait.
                                                                                     J.OFFENBACH 
                                                                     LA BELLE HÉLÈNE(Güzel Helen)   
                                               15 Nisan 2017 Cumartesi, saat: 20:00'de Türkiye Prömiyeriyle 
                                                         Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi'nde!  
                                          “Bu gösteride eğlenmemek çok zor… Parodi ve ima son noktada…”

Konusu:   Eser, Isparta Kraliçesi ve Menelaos'un eşi Helen’in, Truva Kralı’nın oğlu Paris ile kaçış hikayesini gülünç bir şekilde ele alır. Truva Kralı Priamos’un oğlu Pâris elinde bir mektupla Isparta’ya gelir ;bu mektubu tanrıça Venüs, Jüpiter tapınak başrahibi Calchas’a göndermiştir. Venüs mektubunda başrahibe emir vererek, Juno, Minerva ve kendisi arasında düzenlenen bir güzellik yarışmasında kendisini en güzel tanrıça seçen Pâris 'e mükafat olarak söz verdiği üzere, Hélène'in Pâris 'e aşık olmasını sağlamasını istemektedir. Pâris bir çoban kılığına bürünerek katıldığı eski bir mitolojik Yunan kralları konulu  gülünç bir bulmaca yarışmasını kazanır. Ardından gerçek kimliğini açıklar. Herkes Pâris’in Venüs’e ödül olarak bir elma verdiğinden  haberdardır. Hélène bu elmalı adamı kendine gönderenin  “meşum kader” olduğunu anlar. Pâris, Ménélas tarafından bir şölene davet edilir.  Calchas'a yüksek bahşiş vererek Philocôme'un gök gürültüsü yaratan gongunu çalmasını ve Ménélas 'ın ivedilikle Girit’e gitmesi 
konusunda kehanette bulunmasını sağlar. Güya dürüst bir başrahip olan Calchas'ın kumar oynarken hile yapan bir kişi olduğu ortaya konulup Yunan saraylılarının hayatlarının ve davranışlarının bir parodisi yapılır. Pâris bir gece vakti gizlice Hélène'e gelir. İkisi birbirinin kollarındayken, hiç beklenmedik bir şekilde Ménélas gelir. Hélène tüm bu olanlardan  kocasını sorumlu tutar: Hélène 'e göre iyi bir koca ne zaman karısının yanına geleceğini ne zaman uzak duracağını bilmelidir. Pâris, Ménélas 'a bir skandal çıkarmaması ve çıkarırsa herkesin zarar göreceğini söyler. Ménélas bunları dinlemez ve kralların hepsini bu odaya çağırır. Hepsi Pâris'i itham ederler ve geldiği yere dönmesini isterler. Pâris oradan eli boş ayrılır ama geri döneceğine ve başladığı bu işi bir dahaki sefere başarıyla tamamlayacağına ant içer. Krallar ve maiyetlerindekiler yaz mevsimi için bir sahil kasabasına yerleşmişlerdir. Bir Venüs tapınağı rahibi gemi ile gelir ve kendisine Hélène 'i Kitara Adası'na götürme görevi verildiğini 
söyler.
Orada Hélène 'in, yaptıklarına karşılık ceza olarak 1000 tane beyaz sığır kurban etmesi gerekmektedir. Ménélas da rahibin bu isteğini büyük bir memnuniyetle kabul eder ve karısına emri yerine getirmesini söyler. Başta bu görevi yerine getirmeyeceğini haykıran Hélène, bu rahibin, kılık değiştirmiş olan Pâris olduğunu anlayınca onunla gemiye biner ve birlikte yelken açıp oradan ayrılırlar. Oyuna getirildiğini anlayan Ménélas savaş emrini verir!
Eserde Paris rolünü Caner AKIN ve Ahmet BAYKARA, Hélène rolünü Şebnem AĞRIDAĞ ve Hande SONER ÜRBEN, Ménélas rolünü Cenk BIYIK ve Çağrı KÖKTEKİN, Agamemnon rolünü Alper GÖÇERİ ve Kevork TAVİTYAN, Calchas rolünü Zafer ERDAŞ ve Ufuk KARAKOÇ, Oreste rolünü Nesrin GÖNÜLDAĞ ve Deniz ERDOĞAN LİKOS, Achille rolünü Serkan BODUR ve Yoel KEŞAP, Bacchis rolünü Banu ERGÜN ve Funda GÜLLÜ, Leaena rolünü Peyman DORKAN ve Zeynep HALVAŞİ, Parthénis rolünü Betül GÖRGÜLÜ ve Şöhret İNANÇ dönüşümlü olarak oynarken; Ajax 1 rolünü Zafer ÇİFTÇİ, Ajax 2 rolünü Can Reha GÜN, Philocome rolünü Engin YAVUZ, Euthyclès rolünü Erdem GEDİK üstleniyor. 
Temsil Tarihleri:15-18-19-21-22 Nisan
                       19-20-23-24-26-27 Mayıs

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Songül Sarıpınar İstanbul Devlet Opera ve Balesi Halkla İlişkiler 

 

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.