İDOB Konser: Ahmed Adnan Saygun un Yunus Emre Oratoryosu


https://secure.dobgm.gov.tr/opera2013/devopera.aspx
 

YUNUS EMRE ORATORYOSU
A.ADNAN SAYGUN
 
11.03.2014 Salı, saat: 20:00
13.03.2014 Perşembe, saat: 20:00
Kadıköy Süreyya Operası
 
Yaratıcı Kadro:
Orkestra Şefi: Naci Özgüç
Koro Şefi: Gökçen Koray
 
Solistler:
Soprano: Evren Ekşioğlu
Mezzosoprano: Aylin Ateş
Tenor: M.Efe Noyan Kışlalı
Bas: Zafer Erdaş
 
Uygulatıcılar:
Kondüvit: M.Deniz Karayel
 
Konu:
YUNUS EMRE ORATORYOSU OP.26
Yunus Emre Oratoryosu üç esas bölümle, ikinci ve üçüncü bölümler arasındaki bir ara parçadan meydana gelmiştir. Konusu, Yunus Emre´nin hayat, ölüm, Tanrı ve insanlığın alın yazısı meseleleri karşısında türlü çalışmaları ve nihayet "Dost vaslına" erişmesidir.
 
1. Bölüm
Beş parçadan meydana gelen birinci bölümde, hayatı seven, ölümü düşünen ve hayatın ötesi hakkında hiçbir şey bilmediği ve bilemediği için ağlayan Yunus Emre´yi görüyoruz (No. 1, 2, 3). Niçin ağlıyor? Çünkü alın yazısını değiştirmek mümkün değildir ve ona boyun eğmekten başka yapacak bir şey yoktur.
 
2. Bölüm
Beş parçadan meydana gelen ikinci bölümde, insanın, kainatın ve onların alın yazılarının yaratıcısı olan Tanrı'ya Yunus Emre'nin isyanını görüyoruz. Fakat hayata bağlı olan gönlü Yunus Emre'nin asıl benliğini sarsıyor. N'oldun hey gönül, n'oldun? Senin işin yanmaktır. Ne yapıyorsun? Ve bilinemeyen ellerden gelen bir ses gibi Yunus Emre'yi dost ülkesine davet ediyor. Gel gönül seninle Dost'a gidelim. Fakat yol nerede? Tanrı'ya sığınmaktan başka yol yoktur.
 
3. Bölüm
Bir recitativodan ibaret olan bu ara bölüm, Tanrının aşkına ermiş, fakat 'Şevk'ten uzak bulunan Yunus Emre´yi gösteriyor. Yunus Emre aşkı bulmuş, fakat sükuna henüz kavuşmamıştır.


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise@evetbenim.com
Kaynak: İleti Haber/İstanbul Devlet Opera ve Balesi- Songül Sarıpınar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir