İDOB: Verdi nin Jan Dark Operası

 


https://secure.dobgm.gov.tr/opera2013/devopera.aspx

GOVANNA D'ARCO
(Jan Dark)
Giuseppe Verdi
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu
16 Kasım Cumartesi, saat: 16:00 Türkiye Prömiyeri
19.11.2013 Salı, saat: 20:00
20.11.2013 Çarşamba, saat: 20:00
22.11.2013 Cuma, saat: 20:00
23.11.2013 Cumartesi, saat: 16:00

Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi

16.11.2013 Cumartesi, saat: 16:00
Orkestra Şefi: Gianluca Bianchi
Carlo VII.: Hüseyin Likos
Giovanna Burçin Savigne
Giocomo : Sedat Öztoprak
Delil : Besnik Ademoğlu
Talbot: Zafer Erdaş

 

 

Giuseppe Verdi (Jan Dark)
KONSER'DEN Görsel Seçkiler
Tenise Yalçın

 

 


Zafer Erdaş, Burçin Ç.Savigne, Emanuela Aymone, Şef:Gianluca Bianchi, Sedat Öztoprak, Besnik Ademoğlu

 

Yaratıcı Kadro:

Orkestra Şefi: Gianluca Bianchi
Koro Şefi: Emanuela Aymone
Sanatçılar: 
Evren EKŞİ, Otilya İPEK, Burçin SAVİGNE, Ayşe SEZERMAN, Deniz YETİM, Bülent KÜLEKÇİ, Hüseyin LİKOS, Alper GÖÇERİ, Önay GÜNAY, Murat GÜNEY, Sedat ÖZTOPRAK, Besnik ADEMOĞLU, Serkan BODUR, Göktuğ ALPAŞAR,  Zafer ERDAŞ, Gökhan ÜRBEN 

Uygulatıcılar:
Kondüvit: Başak Taniş

 
İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden bir “İlk” daha!
 
 
Büyük opera bestecisi G.Verdi’nin 200.doğum yılı, tüm dünyada kutlanmaya devam ederken, İDOB; ustayı, çıraklık dönemi eserini -Türkiye’de ilk kez- seslendirerek kutluyor.
Giovanna d’arco! (Jan Dark) Schiller’in melodramından yola çıkarak, Solera’nın librettosunu yazdığı eseri, G.Verdi büyük bir titizlik ve yaratıcılıkla bestelemiş ve hatta “en sevdiğim opera” demiştir.
Eserin orkestra şefliğini Gianluca Bianchi, koro şefliğini Emanuela Aymone yapıyor.
Eserde; –dönüşümlü olarak- Evren EKŞİ, Otilya İPEK, Burçin SAVİGNE, Ayşe SEZERMAN, Deniz YETİM, Bülent KÜLEKÇİ, Hüseyin LİKOS, Alper GÖÇERİ, Önay GÜNAY, Murat GÜNEY, Sedat ÖZTOPRAK, Besnik ADEMOĞLU, Serkan BODUR, Göktuğ ALPAŞAR,  Zafer ERDAŞ ve Gökhan ÜRBEN solist olarak yer alıyorlar.
Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde gerçekleşecek olan eserin Türkiye Prömiyeri 16 Kasım 2013 saat 16.00’da. 
Eser ayrıca 19, 20, 22 Kasım 2013 Saat 20.00’de ve 23 Kasım saat 16.00’da tekrarlanacaktır.
 
Konu:
Dom-Remy kalesinin büyük salonunda henüz taç giymemiş olan Kral Charles halkına ve çalışanlarına gördüğü rüyayı anlatır. Charles rüyasında ormanın içinde bir mabet görür ve Meryem Ana kendisine kılıcını ve miğferini ayaklarının dibine bırakmasını söyler. Ancak halk, Charles'ın bahsettiği ormanın kötü ruhlar tarafından ele geçirildiğine inandığı için dehşete düşer. Giovanna ormanda Meryem Ana'ya dua etmektedir. Kendisini aşkın dünyevi ve ruhani güçlerinin mücadelesi arasında sıkışmış olarak görür. Fransa'yı İngilizlerden kurtarabileceğine inanmaktadır. Kralı da cesaretlendirir ve onun yolunda ilerleyeceğini söyler. Bunu duyan babası Giacomo, kızını evlatlıktan reddeder. Çünkü Giovanna'nın, ruhunu şeytana sattığını düşünmektedir.İngilizler, Reims yakınlarındaki kamplarında Giovanna'nın kutsal görevini duymuşlardır. Bu yüzden de Fransızlarla yakında gerçekleşecek olan savaştan çekinmektedirler. Giacomo, kralın Giovanna'yı baştan çıkardığına inandığı için intikam ateşiyle yanıp tutuşmaktadır. Kızını İngilizlere vermeye hazırdır. Giovanna sayesinde Fransızlar, İngilizleri bozguna uğratır. Giovanna artık evine dönüp, sakin bir hayat sürmek istemektedir. Ancak Charles, Giovanna'ya olan aşkını itiraf eder ve taç töreninde kendisine Giovanna'nın taç giydirmesini ister. Bunun üzerine Giovanna dünyevi aşkın, ilahi aşktan daha üstün olduğuna inanır. Reims Katedrali'nin dışındaki meydanda halk Giovanna'dan övgüyle söz etmektedir. Ancak babası gelir ve kızını kötü bir cadı olmakla suçlar. Babasının haklı olduğuna inanan Giovanna, kendisini savunmaz. Bunun üzerine halk Giovanna'yı dışlar ve Giacomo da kızını İngilizlere verir. Babasına göre, kızının tek kurtuluş yolu, kazığa bağlanarak yakılmasıdır. Bir İngiliz kalesinde zindana atılan Giovanna, idamını beklemektedir. Özgür kalmak ve bir kez daha Fransız ordusuna yardım edebilmek için dua eder. Bir an için dünyevi aşka yenik düşse de, aslında sadık olduğu aşk ilahi aşktır. Gizlice Giovanna'yi izleyen babası, kızının dualarını duyar ve onun masum olduğunu anlar. Bunun üzerine onu serbest bırakır. Giovanna bir kez daha Fransızların İngilizleri bozguna uğratmasına yardım eder. Ölümcül bir yara alma pahasına, Kral Charles'ın hayatını kurtarır. Giovanna'nın ölüm haberi herkesi büyük üzüntüye boğar. Ancak cenaze töreni sırasında bedeni birden canlanır ve babasına sarılır. Charles bir kez daha onu ne kadar çok sevdiğini söyler. Bunun hemen ardından gökyüzünden süzülen bir ışık demetinin altında son nefesini verir.

 

 
 
İletişim İçin : 0212 243 2011/ 0532 441 06 91 Songül Sarıpınar

 

 

 

 

 

 

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Haber Bilgi:Songül Sarıpınar
https://secure.dobgm.gov.tr/opera2013/devopera.aspx

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir