İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Bu Hafta (1 Eylül – 6 Ocak 2020)

0

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun salgın nedeniyle erken kapanan perdeleri 1 Eylül Salı günü açılıyor.
Covid-19 salgınından korunma tedbirleri çerçevesinde sahneler, kulisler, salon ve fuaye alanlarında yerine getirilecek fiziki uygulamaların yanı sıra, repertuar az kadrolu ve 1 saati çok aşmayan oyunlardan oluşturuldu. İlk etapta Mecidiyeköy Sahneleri, Üsküdar Tekel Sahnesi ve Garibaldi Sahnesi faaliyette olacak. Temsiller Mecidiyeköy Büyük Sahne ve Üsküdar Tekel Sahnesinde Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri, Mecidiyeköy Stüdyo Sahnede Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri, Garibaldi Sahnesinde ise Perşembe ve Cumartesi günleri olacak.2020-2021 tiyatro sezonu dört oyun ile başlıyor. Bu haftanın oyunları İstanbul Devlet Tiyatrosu sahnelerinde temsil edilecek olan 80 Günde Devr-i Alem, Josef Bieder’in Yıldızının Parladığı An (Aksesuvarcı), Kontrabas ve Taksim Talimhane Açıkhava Sahnesinde temsil edilecek olan Aziz Dostum Çehov olacak.Jules Verne’nin dünyaca ünlü klasik yapıtı 80 Günde Devr-i Alem’de beş oyuncu düzinelerce farklı role hayat veriyor ve dünyanın etrafında çıkılacak fantastik, tehlikeli ve sürprizli bir yolculuğa birlikte çıkmak için seyircisini bekliyor. Oyundaki karakterlere Can Şıkyıldız, Rojhat Özsoy, Fazıl Aksakal, Canan Maktal ve Can Albayrak hayat veriyor.
Yazan: Jules Verne
Uyarlayan: Mark Brown
Çeviren: Başak Othan
Yöneten: Gökhan Kocaoğlu
Dekor Tasarımı: Aytuğ Dereli
Kostüm Tasarımı: Burcu Melek Bozan
Işık Tasarımı: Serhat Akın
Müzik: Oktay Köseoğlu
Koreografi: Tuğçe Tuna
Repetitör: Sezai Yılmaz
80 Günde Devr-i Alem oyunu 1 Eylül Salı, 3 Eylül Perşembe ve 5 Eylül Cumartesi akşamları Mecidiyeköy Büyük Sahnede izlenebilir.
Josef Bieder’in Yıldızının Parladığı An (Aksesuvarcı), Üsküdar Tekel Sahnesinde Prömiyerini 10 Mart’ta gerçekleştirmiş olan oyunun yazarı Eberhard Streul, çevirmeni Yücel Erten, yönetmeni ve oyuncusu Ali İpin. Ali İpin’e İdare Müdürü rolünde Özge Özdemir eşlik ediyor. Oyunun konusu şöyle: Bir Aksesuvarcı, iptal edilen oyunun temsil saatinde ertesi günkü provanın aksesuvarlarını hazırlamak üzere sahneye girer. Salonda, temsilin iptal olduğundan habersiz olan seyirci oturmaktadır. Josef Bieder, yıllar sonra şans eseri seyircisini bulmuştur. Josef Bieder’in Yıldızının Parladığı An (Aksesuvarcı) 1 Eylül Salı, 3 Eylül Perşembe ve 5 Eylül Cumartesi akşamları Üsküdar Tekel Sahnesinde izlenebilir.
Dekor Tasarımı: Ethem İ. Özbora
Kostüm Tasarımı: Mihriban Oran
Işık Tasarımı: Akın Yılmaz
Müzik: Murat Gedikli
Koreografi: Salima Sökmen
Dramaturg: Günay Ertekin
Süpervizör: Kubilay KarslıoğluKonrabasOyunda, bir devlet memuru olan kontrabasçı müziğin, tarihin, cinselliğin, hiyerarşinin ve toplumun dedikodusunu yapıyor. Koku romanının yazarı Patrick Süskind’in bütün dillerde en çok oynanan oyunu, Metin Belgin’in rejisi ve oyunculuğu ile İstanbul’da prömiyer yaptığı 11 Ocak 1992 tarihinden bu yana yirmi sekiz yıldır sahnede…
Kontrabas 3 Eylül Perşembe ve 5 Eylül Cumartesi akşamları Garibaldi Sahnesinde izlenebilir.
Yazan: Patrick Süskind
Çeviren: Hale Kuntay
Rejisör: Metin Belgin
Dekor Tasarımı: Ethem İzzet Özbora
Kostüm Tasarımı: Serpil Tezcan
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Müzik Danışmanı: Kerim SoysalAziz Dostum Çehov, Taksim Talimhane Açıkhava Sahnesinde
Aziz Dostum Çehov, Tütünün Zararları, Bir Evlenme Teklifi ve Ayı adlı üç kısa oyundan oluşuyor. Bir Evlenme Teklifi evlenme arzusundaki bir kadının takıntılarını ve bir türlü iletişim ortamı bulamadığı eş adayıyla yaşadığı münakaşaları; Tütünün Zararları baskın bir eş tarafından otuz üç yıl istemediği bir hayat yaşayan adamı; Ayı ise bir kadınla erkeğin alacak meselesi yüzünden nefretle başlayan ilişkilerinin aşka dönüşmesini anlatıyor. Erdinç Gülener, Eylem Yıldız, Emre Başer ve Deniz Denker’in rol aldığı Aziz Dostum Çehov 5 Eylül Cumartesi akşamı Taksim Talimhane Açıkhava Sahnesinde izlenebilir.
Yazan: Anton Çehov
Çeviren: Yılmaz Gruda
Yönetmen: Zafer Algöz
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Medina Yavuz Almaç
Işık Tasarımı: Birol GeziciSayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim/ İleti Haber:İstanbul Devlet Tiyatrosu Basın Bülteni

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.