KERBELA bütün gerçekliğiyle sahnede

“KERBELA” bütün gerçekliğiyle sahnede
 

 

 
Beş yıldır Devlet Tiyatroları sahnelerinde Ankara seyircisinin ayakta alkışladığı Kerbela, yine Ayşe Emel Mesci’nin yönetiminde İslam tarihinin önemli olaylarından birini Şehir Tiyatroları oyuncularıyla sahneye taşıyor. Oyun, İslamiyet’in doğuşunda var olan insancıl ve demokratik düşüncelerin iktidar mücadelesiyle geçirdiği dönüşümü “insan” olgusuna barışçıl bir vurgu yaparak anlatıyor.
 
Ali Berktay’ın yazdığı Kerbelaoyununda 44 oyuncu ve 10 orkestra sanatçısı görev alıyor. Müzikleri Tahsin İncirci’ye ait olan oyunun Sahne ve Işık Tasarımını Cem Yılmazer, Kostüm Tasarımını ise Hale Eren yapıyor.
 

 

“Kerbela, dinsel bir kavga değildir”
Yönetmen Ayşe Emel Mesci “Kerbela” hakkında şunları söyledi; “Tiyatronun kökenleri mitoslarla ritüellerin buluştuğu alanda yatıyorsa, bizim "mitos" arka planımızı oluşturan birikimin içinde yadsınamayacak bir yere sahip, "kökleri derinde" bir kurucu-olay Kerbela… Hem siyasal, toplumsal, dinsel şekillenmelerde, hem de kültürel, sanatsal şekillenmelerde bu denli belirleyici olmuş başka bir örnek var mı, bilmiyorum.
Kerbela olayının en önemli yanlarından biri, zulme, haksızlığa, sosyal adaletsizliğe karşı her koşulda, gerekirse bir çölün ortasında günlerce susuz kalarak başkaldırmayı simgelemesidir. Dinsel bir kavga değildir burada söz konusu olan. Hatta bir yerden sonra iktidar kavgası bile değildir. Oyunda Hüseyin düşünde gördüğü annesi Hz. Fatma'ya şöyle der: "Nasıl anlatsam, bu bir iktidar sorunu da değil artık, insanlığımı koruyabilme savaşı belki de…" Gerçekten de asıl sorun bu bence. Mutlak bir haksızlığa, yadsınmaya, kötülüğe karşı "Hayır" diyebilme gücü…”
  

 

KERBELA

Yazan : ALİ BERKTAY
Yöneten : AYŞE EMEL MESCİ
Müzik : TAHSIN İNCİRCİ
Sahne Tasarımı : CEM YILMAZER
Işık Tasarımı : CEM YILMAZER
Kostüm Tasarımı : HALE EREN
Efekt : SES DÜZENİ: METİN KÜÇÜKYILMAZ
Yönetmen Yardımcısı : CEM BAZA, CEREN HACIMURATOĞLU, GÖKSEL ARSLAN, UĞUR DİLBAZ, MEHMET SONER DİNÇ
Süre : 2 SAAT 45 DK.
 
OYUNCULAR
ALİZE ERTEM, ASLI MENAS, ASLI ÖNGÖREN, AYBAR TAŞTEKİN, BARIŞ ÇAĞATAY ÇAKIROĞLU, BERFU AYDOĞAN, BORA SEÇKİN, BUĞRA CAN ILDIRIŞIK, BURAK DAVUTOĞLU, CAN ALİBEYOĞLU, CEM BAZA, CEYSU AYGEN, ÇAĞLAR OZAN AKSU, DAMLA CANGÜL, EMRAH CAN YAYLI, EMRE ÇAĞRI AKBABA, EMRE NARCI, ERCAN DEMİRHAN, ESEN KOÇER, FAHRİ KINCIR, FATMA İNAN, GİZEM AKKUŞ, GÜLŞAH BAYAR, HASİP TUZ, HÜSNÜ DEMİRALAY, İBRAHİM CAN, İREM ERKAYA, İSKENDER BAĞCILAR, LALE KABUL, MERİÇ BENLİOĞLU, MERT AYKUL, NAZİF UĞUR TAN, NİLAY BAĞ, NUR SAÇBÜKER OTAN, ÖZGÜR ATKIN, PERVIN BAĞDAT, SAVAŞ BARUTÇU, SEDA ÇAVDAR, SERAP DOĞAN, ŞENAY BAĞ, ŞİRİN KILAVUZ, ÜMİT BÜLENT DİNÇER, VOLKAN ÖZTÜRK, ZEYNEP GÖKTAY DİLBAZ
 
KONUSU
Oyun, İslamiyetin doğuşunda var olan insancıl ve demokratik düşüncelerin iktidar mücadelesiyle geçirdiği dönüşümü "insan" olgusuna barışçıl bir vurgu yaparak anlatıyor.
 

Kerbela, 29 Ekim – 1 Kasım 2014 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde…
 
  

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ
Gümüş Cad. No.3 Harbiye-ŞİŞLİ İSTANBUL
Basın ve Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 0212 455 39 35 / Faks: 0212 449 51 41
https://www.facebook.com/istanbulsehirtiyatrosu
https://twitter.com/sehir_tiyatrosu
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.tr web: www.ibst.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir