Klasik Keyifler 6.Uluslararası Müzik Festivali


http://www.kk-tr.org/
Klasik Keyifler 6.Uluslararası Müzik Festivali Basın Açıklaması

Klasik Keyifler (KK) sayısız büyüleyici alanları ve tarihi mekanları müzik ile doldurmak üzere 6. Uluslararası Müzik Festivali ile tekrar Kapadokya’ya dönüyor. 1 – 23 Ağustos arası 3 haftalık bir dönem boyunca bölgenin misafirleri ve yerlileri her gün küçük toplulukların batı klasik müziği tarzlarından klasik Türk müziğine ve klasik caz’a varana kadar repertuarlarından oluşan müzik etkinliklerin tadına varacaklar. Dinleyiciler epey Mozart, Brahms ve Dvorak; Ellington, Tatum ve Miles dinleyebilecekleri gibi,  Cemil Bey, Dede Efendi ve Cantemir de duyabilecekler, aralarından daha maceraperest olanlar da Stravinski, Bartok ve Enescu’dan yeni neslin yakın zamanda besteledikleri eserlere uzanan bir yelpaze dinleyebilecekler. 
 
Konserlerin ana mekanlarını Avanos’ta görkemli yeni yeraltı Güray Seramik Müzesi ve Mustafapaşa’da Aya Nikola Manastırı, Eleni Kilisesi ve restore edilmiş ve Kapadokya Meslek Yüksek Okulu tarafından kullanılan bir Osmanlı medresesi gibi farklı mekanlar oluşturacaklar. Müzik severler ayrıca bölgeyi  Casa do ZiyA, Nevşehir Kültür Merkezi, Turist Otel Göreme, Uçhisar Kalesi, Fresco Konakları, Ortahisar Kültür Müzesi, Seten Restoran, Muti by Prokopi, House Hotel, Dinler Kayakapı ve Gamirasu Cave Hotel’de gerçekleşecek müzik aktivitelerine katılarak keşfedebilirler. Kimi sabahlar UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan Göreme Açık Hava Müzesi’nde festival boyunca ‘Barok Mağarası’ ve ‘Minimalist Mağarası’ diye adlandırılacak eski rahiplerin hücrelerinden müzik yankılanacak. 
 
Kapadokya Meslek Yüksek Okulu ayrıca 2015’te farklı ülkelerden (İngiltere, Macaristan, Afganistan, Kanada, Dubai, Belçika, İran, Avusturya, Japonya, Almanya, ABD ve Türkiye) gelen 100’den fazla genç müzisyen ve besteciye ev sahipliği yaparak KK’nın yaz müzik akademisinin genel merkezini oluşturacak. KK, müzik türlerinin en az hiyerarşik olanı, oda müziğine odaklanarak müzik endüstrisinin son derece rekabetçi doğasını aşmayı hedefliyor. Eğitim kadrosu aynı zamanda kendilerini öğretime de adamış heyecan verici uluslararası müzisyenlerden oluşuyor. 
 
Kısmen Ankara ABD Ankara Büyük Elçiliği’nin cömert katkılarıyla ve ABD merkezli kar amacı gütmeyen Chamber Music Exchange’nin (CME) sponsorluğu ile gerçekleşen festivalde Amerika’dan gelecek olan sanatçıların aralarında yakın zamanda IDSO ile Ulvi Cemal Erkin’in keman konçertosunu kaydeden dünyaca ünlü New England Konservatuvar’ından kemancı James Buswell; Carpe Diem Quartet’in üyesi çellist Carol Ou; California Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Amerikan Sanat Akademisi ‘Arts and Letters Award in Music’ ödüllü besteci Kurt Rohde; Pallade Musica’nın üyesi ve barok müzik üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen çellist Elinor Frey; müzik eğitimini 13 farklı ülkede kırsal kesimlere taşıyan ‘Cultures in Harmony’ organizasyonunun kurucusu kemancı William Harvey bulunmaktadır. 
 
Festivale katılacaklar arasında ayrıca, Graz Konservatuvarı’ndan professor, bariton Ulf Bästlein; Macar kemancı ve Münih Devlet Operasın eski baş kemancısı Ildiko Moog; Konzerthaus Orchester Berlin’in solo viyolacısı Atilla Aldemir; ‘Rising Stars’ konser turnesi ile onurlandırılan Tetraktys Quartet üyesi viyolacı Ali Başeğmezler; ve yenilikçi Berlin Counterpoint’in kurucuları Sacha Rattle ve Zeynep Özsuca da var.
Türkiye’de yaşamını sürdüren ünlü sanatçıların arasında kemancı solist Özcan Ulucan (Mimar Sinan Üniv.),  viyolacı Tuba Özkan (Mersin Üniv.), çellist Sinan Dizmen (Ankara Üniv.), flütist Cem Önertürk (Bilkent Üniv.), kemençeci Nermin Kaygusuz (İTÜ), bağlamacı Cenk Güray (Yıldırım Beyazıt Ünv.), piyanist Jerfi Aji, besteci Reuben de Lautour ve perküsyoncu Amy Salsgiver (İTÜ-MİAM), piyanist Çağdaş Özkan (Uludağ Üniv.), besteciler Onur Türkmen ve Tolga Yayalar (Bilkent Üniv.), şef Orhun Orhon (Başkent Üniv.) ve piyanist Birsen Ulucan var.
KK bu yıl yeni bir caz programını, New York merkezli gitarist ve besteci Dave Allen ile başlatıyor. Kendisine, eleştirmenler tarafından Türkiye’de Caz’ın First Lady’si olarak anılan Sibel Köse katılıyor. Amerikalı basçı Matt Hall ve Türk baterist Cem Aksel de Dave Allen Trio’nun diğer üyeleri.
 
Festivalde müzikal etkinliklere paralel olarak antik vazolarda bulunan resimlere dayanarak yeniden üretilmiş Hitit enstrümanları sergisi de sunulacak. Bir İTÜ- MIAM-ODTÜ ortak projesi olan bu projenin ve serginin küratörlüğünü İTÜ-MIAM’dan direktör Şehvar Beşiroğlu ve lüthiye Tunç Buyruklar üstleniyor. Okan Murat Öztürk ve Erdem Şimşek bu projeyi birlikte üreten diğer sanatçılar; ve Güray Seramik Müzesi’nde sergilenecek. Ayrıca bu sazlar ile ilgili tanıtım ve  bu sazlara özel bestelenmiş eserlerden oluşan kısa bir konser de yapılacak.
 
KK 2015 Kapadokya Müzik Festivali Bilkent Orkestrası’nın Kayseri’de, Kayseri Belediyesinin desteği ile,  Selçuklu döneminden kalma, restore edilip müze olarak açılan ve bir ortaçağ müzik ve şifa merkezi olan muhteşem Gevher Nesibe Külliyesi de dahil üç farklı mekanda yapacağı performansları ile sona erecektir. Bu konserlerde KK Artistik Direktörü ve kemancı Ellen Jewett, solist ve baş kemancı olarak Vivaldi’nin Dört Mevsiminden bir parça ve Tolga Salman da bandoneonu ile Piazzola’nin Dört Mevsimlerinden çalacak.
 
Festival Klasik Keyifler Müzik Derneği tarafından organize edilyor. Bilkent Üniversitesi, İTÜ (Müzik İleri Araştırma Merkezi) MİAM, TC Kültür Bakanlığı, Göreme Turist Otel, ve Kapadokya’dan bir çok farklı yerel sponsor ve Kayseri Belediyesi ve Nevşehir yerel belediyeleri tarafından destekleniyor. PR sponsorluğunu The House Hotel, medya sponsorluğunu ise TRT ve Kanal B yapıyor.

6.Uluslararası Klasik Keyifler Müzik Festivali Programı

1 Ağustos, Cumartesi
21:00  Eleni Kilise, Sinasos – KK Extravaganza
Atilla Aldemir, keman ve  viyola, Ellen Jewett, Önder Baloğlu ve Bianca Adamek, keman; Sinan Dizmen, çello; Sacha Rattle, klarnet; Zeynep Özsuca Rattle ve Çaüdas Özkan, piyano 
2 Ağustos, Pazar
21:00  Aya Nikola Manastırı, Sinasos – İspanya Hatıraları
Wulfin Lieske, gitar; Cem Önerturk, flüt; Bianca Adamek, Ellen Jewett ve Önder Baloğlu, kemanlar; Atilla Aldemir, viyola; Sinan Dizmen, çello
3 Ağustos, Pazartesi
Turist Otel, Göreme – KK Jam session
KK Katılımcıları; gitar, flüt, yaylılar
4 Ağustos, Salı
17:00 KMYO Osmanlı Medresesi, Sinasos – KK Gelecek Nesil
Bütün KK Katılanları (Ücretsiz)
5 Ağustos, Çarşamba
21:00 Casa do ZiyA, Göreme – Çingene Karmaşası
Martinu, Dvorak, Tchaikovsky
William Harvey, Ildiko Moog ve Ellen Jewett, keman, Atilla Aldemir, viyola, Elinor Frey ve Sinan Dizmen, çello, Sacha Rattle, klarnet
6 Ağustos, Perşembe
17:00 KMYO Osmanlı Medresesi, Sinasos – KK Gelecek Nesil 
Bütün KK Katılanları (Ücretsiz)
7 Ağustos, Cuma
21:00  Eleni kilise, Sinasos – İzlenimler, Kontrastlar  ve Kuklalar
Enescu, Bartok ve Stravinsky
Sacha Rattle, klarnet; Ellen Jewett ve Önder Baloğlu kemanlar; Jerfi Aji, Zeynep Rattle ve Çağdas Özkan, piyano
 

8 Ağustos, Cumartesi
13:00-16:00 KK Müzikli Kapadokya TuruUçhisar Kale – Fresco Konakları-Ortahisar Folklor Müzesi
19:00  Güray Seramik Müzesi – Hitit Sazları Projesi Tanıtım ve Konser (Ücretsiz)
21:00  Güray Seramik Müzesi  – Alla Corda – Çağlar Boyunca Telli Sazlar
Şehvar Beşiroğlu, Okan Murat Öztürk, Erdem Şimşek Hittit Sazları; Cenk Güray, bağlama; Nermin Kaygusuz, klasik kemençe; Oya Levenoğluö ud; Geleneksel Afgan sazları; William Harvey, Ildiko Moog ve Ellen Jewett, keman, Atilla Aldemir, viyola, Elinor Frey ve Sinan Dizmen, çello
9 Ağustos, Pazar
14:30  Eleni Kilise, Sinasos – KK Gelecek Nesil
KK katılanları (Ücretsiz)
14:30 Gevher Nesibe – Selcuk Külliyesi,  Kayseri 
Cenk Guray, bağlamaEren Can Yildiz, baglama, Murat Tokac, tanbur (Ücretsiz)
22:00  Seten, Göreme – Doğu/Batı Barok 
William Harvey, keman; Elinor Frey, 5-telli çello; Nermin Kaygusuz, klasik kemence ve KK yaylılar
10  Ağustos, Pazartesi
21:00  KMYO Osmanlı Medresesi, Sinasos  – Besteciler Kazanından 
Kurt Rohde, Tolga Yayalar ve Reuben de Lautour’dan çağdaş besteler. (Ücretsiz)
11 Ağutos, Salı
21:00 Güray Seramik Müzesi, Avanos – Melodinin Ruhu
Ravel Duo and Dvorak Quintet
James Buswell ve Ellen Jewett keman, Tuba Özkan, viyola; Carol Ou, çello ve Jerfi Aji, piyano
12 Ağustos, Çarşamba
18:30 Babayan Sanat Galerisi, İbrahimpaşa Köyü – Gayri meşruya Şarkı
Amy Salsgiver, vurmalılar, Filiz Karapınar, flüt ve Reuben de Lautour, elektronik
(Ücretsiz)
21:00  Eleni Kilse, Sinasos – Lied Sanatı 
Ulf Bastein, baritone ve KK Katılanları, Zeynep Özsuca ve Çağdas Özkan
13 Ağustos, Perşembe
18:30 Turist Hotel, Göreme KK Jam session
21:00 KMYO Osmanlı Medresesi; ; Besteciler Kazanından
KK’ye Katılan Bestecilerin Yeni Eserlerinden 10 Premier
14 Ağustos, Cuma
21:00 Elleni Kilise, Sinasos – Brahms’ın Pentaclları
Brahms Clarinet Quintet and Piano Quintet
 Kivanc Tire ve Ayşen Ulucan, keman; Özcan Ulucan, viyola; Elinor Frey, çello; Birsen  Ulucan, piyano ve Sacha Rattle, klarnet
15 Ağustos, Cumartesi
13:00-16:00 KK Müzikli Kapadokya TuruUçhisar Kale- Fresco Konakları-Ortahisar Folk Müzesi
20:30  Konser öncesi konseri Herkes Icin Muzik / Passacaglia Projesi
KK katılanları; Kapadokya ve Kayseriden çocuklar (Ücretsiz)
21:00 Eleni Kilise, Sinasos – KK Extravaganza
Bütün KK Katılanları  ve Hocalar (Ücretsiz)
16 Ağustos, Pazar
14:00 Kayakapı, Dinler, Ürgüp; Arp Aşkına
Bengi Canatan, arp; Gökhan Bağcı, ç
ello, Kıvanç Tire, keman

21:00 Casa do ZiyA, Göreme – Dave Allen Trio ve Sibel Köse
Dave Allen, gitar, Matt Hall, bass ve Cem Aksel, davullar
Sibel Köse, vokal
17 Ağustos, Pazartesi
19:00 The House Hotel Cappadocia, Ortahisar'da Caz
KK Katılanları
18 Ağustos, Salı
18:30 Turist Hotel’de Caz, Göreme
21:00  Güray Seramik Müzesi, Avanos –  Samimi Caz
Dave Allen, Sibel Kose ve KK yaylı dörtlü
19 Ağustos, Çarşamba
19:00 Gamirasu’da Caz, Ayvalı Köyü
21:00 Eleni Killise, Sinasos – KK Gelecek Nesil
KK Katılanları ve Hocalar (Ücretsiz)
20 Ağustos, Perşembe
18:30 Turist Hotel’de Caz, Göreme
21 Ağustos, Cuma
19:00 Nevsehir Kültür MerkeziHerşey için bir Mevsim,  (Ücretsiz)
Vivaldi ve Piazzola
Bilkent Oda Orkestrası; solistler Ellen Jewett ve Tolga Salman
22:00 Muti by Prokopi, Ürgüp – Jazz Finale
22 Ağustos, Cumartesi
21:00 Güray Seramik Müzesi, Avanos – Herşey için bir Mevsim
Vivaldi ve Piazzola
Bilkent Oda Orkestrası; solistler Ellen Jewett ve Tolga Salman
23 Ağustos, Pazar
14:00 Gevher Nesibe Külliyesi, Kayseri: Herşey için bir Mevsim (Ücretsiz)
Vivaldi ve Piazzola
Bilkent Oda Orkestrası; solistler Ellen Jewett ve Tolga Salman          

http://www.kk-tr.org/
proje hakkında
Eski Köy'e Eski Adet, ama Yepyeni…
 
Klasik Keyifler (KK) ufak oda müziği grupları konserleri ve atölyelerini değişik ve yaratıcı şekillerde organize etmek ve sunmak için oluşturulmuş bir organizasyon ağıdır. 
 
Sanatçılar için bir sığınak, müzik öğrencileri için eğitici ve yaratıcı bir olanak, ve dinleyiciler için de bir ilham kaynağı olabilmesi için düşünülmüştür. KK projesi müzisyenler ve dinleyiciler arasındaki iletişim kanallarını çoğaltarak; ve konser mekanlarını oda müziğinin orjinal atmosferine yakın bir şekilde seçerek/düzenleyerek, yani resmiyetten uzak bir şekilde oluşturarak her iki tarafa da büyük konser salonlarında yakalanması zor olan daha kişisel bir deneyim yaşama olanağı sunarak, çalanlar ve dinleyenler arasındaki sınırları kırmayı ve onları birbirlerine yakınlaştırmayı amaçlamaktadır. KK müzisyenler ve müzik sevenler için workshoplar ayarlamakta, kariyerine yeni başlayan müzisyenler için alışılmışın dışında çok farklı eğitim programları organize etmekte ve onların performans deneyimlerini arttırmaktadır. Farklı kültürler arası iletişim ve değişimler KK projelerinin ana eksenini oluşturmakta ve programlar bu ana kavramın etrafında organize edilmektedir. 
 
Türkiye binlerce yıldan beri çok çeşitli kültürlerin kavşağı/kazanı olmuş ve bu farklı kültürlerin mirasları da çoğu zaman altalta üstüste yanyana birlikte görülebilmektedir. KK dünyanın her yanından müzisyenleri bu çok kültürlü çok katmanlı mekanlarda birlikte müzik yapmak için bir araya getirip herkesin, bütün kültürlerin müzikal “klasiklerini” birlikte yorumlayacak hayal güçlerini ve anlayışlarını beslemeyi ve böylece daha evrensel bir müzikal eğitim sağlamayı hedefler.
 
Klasik oda müziğinden keyif almak ve bu keyfi paylaşmaktı ilk başlardaki amacımız… Benzer düşünen müzisyenleri buluşturmak, müzisyenleri ve müziği seyirciyle buluşturmak, klasik ve sihirli mekanları klasik müzikle ve bestecileriyle buluşturmak, sponsorları ve gönüllüleri müzisyenler ve seyirci ile buluşturmak, yolun başındakileri ustalarla buluşturmak… eğer bu buluşmaları sağlayabilirsek bu iş olur, hep beraber keyif alırız diye düşündük… bu yüzden klasikler ve keyifler….
 

Klasik Keyifler: Yerler hazır. Öğrenciler hazır. Enstrumanlar hazır. Yavaş yavaş herkes yerlerini alsın lütfen. Kapadokya 2015'te buradan bütün vadiye müzik yankılanacak. Alıntı fotoğraf: (facebook klasik keyifler sayfası)
 
Lütfen web sitemize ve linklere bir göz atın:
 Web sitesi:
www.kk-tr.org
 Atölyeler Programı:
www.kk-tr.org/atolyeler-2015.html
 Konserler programı:
www.kk-tr.org/konserler-2015.html
 Facebook:
www.facebook.com/KlasikKeyifler 
YouTube
www.youtube.com/user/KlasikKeyifler/featured
 Twitter:
https://twitter.com/klasikkeyifler 
Instagram:
https://instagram.com/klasikkeyifler/
  İLETİŞİM –
Ellen Jewett: +90-533-629-9118
ellen@klasikkeyifler.org
 www.ellenjewett.com
 
Hüsam Süleymangil  +90-532-614-4955
husam@klasikkeyifler.org
www.husamsuleymangil.com
 

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com 

İleti Haber: Klasik Keyifler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir