Klasik Keyifler: Beethoven 250-Konser 2(18 Şubat BÜ ALH-20 Şubat Kapadokya)

Beethoven 250 – Konser 2 ‘Doğaçlamacı Beethoven’Beethoven en büyük bestecilerden biri olarak bilinir ama aslında döneminin en büyük doğaçlama ustalarından da birisidir. Rakip olan piyanistlerle izleyici önünde doğaçlama düelloları yapar, partilerde arkadaşlarının ve dönemin ileri gelenlerinin portrelerini piyano doğaçlamaları ile çizer ve dönemin popüler şarkıları üzerine muhteşem çeşitlemeler çalardı. Ayrıca Beethoven’ın arkadaşları da kendileri hastayken veya kederliyken bestecinin gelip bir çok kez kendileri için özel doğaçlamalar çaldığını anlatmışlardır. Bestecinin bu özelliğini anlamak, sınırsız yeni fikirlerinin ve tüm müziğine yayılmış olan çeşitleme formuna olan büyük sevgisinin açıklanmasına da yardımcı olur. Bu programdaki iki eserin çeşitlemeleri de dönemin popüler komik operalarından alınmış temalar üstünedir. Beethoven’ın doğaçlamaya olan yaklaşımı; onun küçük motifleri birleştirip, büyük forma hizmet eden yapı taşları olarak kullandığı kendine özgü bütüncül tekniğine de ilham vermiş olabilir. Bu teknik, tıpkı bu güzel keman sonatında olduğu gibi, Beethoven’ın orta döneminden itibaren bestelediği eserlerinde de hakimdir. Op. 38 Üçlü, Beethoven’ın meşhur Yedili’sinin bir düzenlemesidir ve adeta bir divertimento (eğlence müziği) gibi hoş temalarla doludur. Kendisinin klarnet, keman ya da bir 7’li için de uyarladığı bu eser Beethoven’ın müzikal fikirlerinin ne kadar esnek ve uyumlu olabildiğini gösterir.
Program 2 –
“Ich bin der Schneider Kakadu” teması üzerine Piyanolu Üçlü için 10 Çeşitleme Op.121a (1816)
– Keman Sonatı No.6, Op.30 no.1 (1802)
– Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasından “Ein Mädchen oder Weibchen” teması üzerine Piyano ve Viyolonsel için 12 Çeşitleme Op.66 (1798)
– Mi bemol Majör Üçlü, Op.38 (1799 -1803)
Özcan Ulucan, keman
Poyraz Baltacıgil, viyolonsel
Eren Aydoğan, piyano
18 Şubat 2020, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long Hall, 19:30
21 Şubat 2020, Kapadokya Üniversitesi, Uçhisar Sanat Yerleşkesi, 20:30*Kapadokya konseri biletleri online olarak www.3hanartproduction.com web sitesinden satışa sunulmuştur. Konserden 1 saat önce açılacak gişedende biletinizi temin edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için 05546928982 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.**B.Ü. ALH konseri biletleri sadece konser öncesinde kapıdan alınabilmektedir.Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Klasik Keyifler basın bülteni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir