Mert Yeşilmenderes Piyano Resitali


Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi
http://www.zorlucenterpsm.com/tr
 
Mert Yeşilmenderes Piyano Resitali
31.01.2015 Cumartesi, saat: 19:00
Zorlu Center PSM/Şehir Sahnesi

Mert Yeşilmenderes'in, Bach, Beethoven, Chopin, Liszt ve Saygun'un yapıtlarından seçkilere yer verdiği resital Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi Şehir Sahnesi'nde gerçekleşecek. Resitale giriş ücretsiz olup; herkese açıktır.

Mert Yeşilmenderes
Piyano

1994 yılında İstanbul’da doğan Mert Yeşilmenderes, ortaokuldaki müzik öğretmeninin yeteneğini keşfi ile, Rus piyanist Tenzile Selçuk ile, 10 yaşında piyanoya başladı. İlk konserini 2. Pera Piyano Festivali’nde verdi. 

Ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın sınavlarına Öğr. Gör. Zeynep Yamantürk, piyanist Renan Koen ve besteci Ali Darmar ile hazırlandı. Seviye sınavlarını başarıyla vererek doğrudan 8. sınıfa kabul edildi. İlk beş sene Doç. Ece Demirci ile piyano, Prof. Metin Ülkü ve İris Şentürker ile oda müziği çalıştı. 
Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Misha Dacic, Julian Gorus, Ilya Itin, Peter Katin, Lilya Zilberstein, Muza Rubackyte ve Gülsin Onay ile masterclass çalışmaları yaptı. Festivalde öğrenci konserlerinde yer aldı. Ayrıca İstanbul’da Ragna Schirmer, Johann Schmidt, Stephane Blet ve Hüseyin Sermet gibi piyanistlerle masterclass çalışmaları yaptı. 
2010 yılında Ulusal Müzik ve Müzikoloji Çalıştayı kapsamında, Süreyya Operası’nda konser verdi. İstanbul’da solo ve oda müziği konserleri verdi.
 
Mert Yeşilmenderes, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Selen Bucak ile ve özel olarak Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay ile çalışmalarını sürdürmektedir. 


UTKU GEÇGEL: MERT YEŞİLMENDERES'in 
Zorlu Center PSM'de Gerçekleşen Konseri Üzerine Yazısı

2015 sene olarak genç sanatçılara sahne almalarında çok fazla imkan sağlayacak bir yıl olacak gibi görünüyor, zira daha birinci ayın bitişine kadar kaç tane genç sahne aldı, sayamadım. Ocak ayının son günü, 31 Ocak’ta, Zorlu Center PSM Şehir Sahnesi’nde sahne alan değerli arkadaşım Mert Yeşilmenderes, dinleyicilere Bach, Beethoven, Chopin, Liszt ve Saygun eserlerinden oluşan bir resital verdi.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Piyano Bölümü 3.sınıf öğrencisi olan Mert Yeşilmenderes Prof. Selen Bucak ile çalışmalarına devam ediyor ve aynı zamanda da özel olarak Gülsin Onay ile çalışıyor. Böylesi önemli isimlerle çalışıyor olması meyvesini çoktan vermiş ki 11 yıldır piyano çalmasına rağmen sanki upuzun bir ömrü piyano ile yaşamışçasına profesyonel bir tuşeye ve tekniğe sahip.
Daha öncesinde de içlerinde Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Lilya Zilberstein gibi dünyaca ünlü önemli isimlerin ustalık sınıflarına katılmış ve sanatçıların beğenisini kazanmış olan Mert Yelişmenderes, resitalinde de dinleyicilerin beğenisini kazandığı konusunda da şüphe yok. Öyle ki iki kere kulisten sahneye dönmek durumunda kaldı ve sonrasında da bis olarak Chopin Nocturne Op.9 No.2 çaldı. He
nüz bir öğrenci olmasına rağmen bir konser piyanistinin taşıyabileceği tüm özellikleri üzerinde taşıyan piyanistimizi gönülden kutluyorum ve yolunun açık olmasını diliyorum.
Utku Geçgel

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com 
Bilgi: Mert Yeşilmenderes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir