NEJAD DEVRİM RESİM SERGİSİ: GALERİ.nev

 

 SH (Saklı Haber)

GALERI.nev

NEJAD DEVRİM

“maria devrim koleksiyonu”
1946-1976

13 ŞUBAT – 11 MART 2009

Nejad Devrim    Nejad Devrim

Ankara Galeri Nev 13 Şubat-11 Mart tarihleri arasında özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin ilk modernistlerinden Nejad Devrim’in eserleri, 2006 yılında İstanbul Modern’de açılan kapsamlı sergiden sonra ilk kez Ankara Galeri Nev’de izleniyor. Sanatçının ilk yıllarına, 1946-1976 arasına odaklanan sergi, sanatçının eşi Maria Devrim’in koleksiyonundan seçilen parçalardan oluşuyor. Nejad Devrim, serginin kapsadığı bu yıllarda, Fransa’nın en önemli eleştirmenlerinden Charles Estienne tarafından Braque, Chagall, Leger, Matisse ve Picasso’nun yerini alan genç kuşağın öncüleri arasında anılıyor. Maria Devrim, serginin açılışında bulunmak üzere ilk kez Ankara’ya geliyor.

Aralarında Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, Aliye Berger ve Füreya Koral'ın da bulunduğu pek çok Osmanlı aydın ve sanatçısını yetiştiren Şakir Paşa ailesine mensup Nejad Devrim 1923’te doğdu. 1936 – 1938 yılları arasında annesi Fahrelnisa Zeid ve kardeşi Şirin ile Berlin’de yaşadı. 1939’da henüz Galatasaray Lisesi’nde öğrenci iken, Matisse ve Bonnard etkisinde resimler yaptı. 1941’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi; Léopold Lévy’nin önce öğrencisi, sonra asistanı oldu. Öğrencilik yıllarında daha sonra sanatını besleyecek olan Bizans mozaikleri, Osmanlı hat sanatı ve soyut İslam sanatlarına merak saldı. Yeniler Grubu’nun kurucu üyeleri arasında yer aldı. 1946 yılında Paris’e yerleşti; çok geçmeden Gertrude Stein’ın toplantılarına davet edilen genç sanatçılardan biri oldu. Salon de Mai ve Salon de Réalités Nouvelles sergilerine katıldı. 1950’de Hartung, Soulages, de Staël gibi sanatçıların eserlerinin sergilendiği Paris’teki Galerie Lydia Conti’de kişisel sergisi açıldı. Aynı yıl Nejad, Leo Castelli’nin eserlerini New York’ta sergilemek üzere seçtiği “Paris Okulu” ressamları arasında yer aldı; Nejad’ın eserleri daha sonra Galerie Charpentier’de her yıl düzenli olarak açılan Paris Okulu sergilerinde izlendi. 1952 yılında Salon d’Octobre’un kurucu üyeliğini ve başkanlığını yaptı; bildirilerini kaleme aldı. 1955’de Tristan Tzara’nın ve Paul Eluard’ın şiir kitaplarını desenledi. Bu sırada sürdürdüğü ve Fransa’nın yanısıra İngiltere, İtalya, İspanya, Hollanda, Amerika, Orta Asya ve Sovyetler Birliği’ni de kapsayan sanat seyahatlerine 1985 yılında son vererek Polonya’nın güneyindeki Nowy-Sacz kentinde inzivaya çekildi. Nejad Devrim 1995 yılında Nowy-Sacz’da öldü. Ölümünün ardından Galeri Nev tarafından düzenlenen retrospektif sergisi 2001 yılında İstanbul’da, 2002 yılında Ankara’da açıldı.

Eserleri Paris Moden Sanat Müzesi ve Belçika Kraliyet Müzesi başta olmak üzere pek çok önemli koleksiyonda temsil edilen Nejad Devrim’in Ankara Galeri Nev’deki sergisi 13 Şubat-11 Mart tarihleri arasında devam ediyor.

Nejad Devrim

gezegen sokak 5 06700 gop ankara • t 312 437 93 90 f 312 436 39 47 • www.galerinev.com

Haber Kaynak: İleti Haber: S. Gözen Müftüoğlu, GALERİ Nev
Tablo Görselleri Galeri Nev
Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir