Örnek Proje: Çankaya İlçe Eğitim Müdürlüğü, Öğrencilere Gazete Çıkarıyor

Örnek Proje: Çankaya İlçe Eğitim Müdürlüğü, Öğrencilere Gazete Çıkarıyor: 15 günde bir çıkacak gazete her sayıda on beş bin sayı basılacak. Bu örnek projenin oluşumunda çalışmalar; Çankaya İlçe Eğitim Müdürü Haluk Saydan başkanlığında, proje sorumlusu olarak Şube Müdürü Elif Demir tarafından uygulamaya konacaktır.

 


Çankaya Kaymakamı M.Hulisi Arat


  Çankaya İlçe Eğitim Müdürü;
Haluk Saydan

 
Şube Müdürü
Elif Demir

 

BASINA DAVET
Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okullarımız arası iletişimi sağlamak, okullarımızın sosyal, kültürel, akademik başarı ve her türlü etkinliklerinden birbirini haberdar ederek üretime teşvik etmek, bilgiye ulaşmak için daha çok sanal iletişim araçlarına başvurulan çağımızda, kitap, dergi, gazete gibi iletişim araçlarının ve bilgi kaynaklarının yadsınamaz öneminin altını çizmek, çocuklarımızı okumaya, özgün eserler ortaya koymaya ve bu eserlerini kendi gazetesinde yayınlamaya olanak sağlamak amacıyla on beş günde bir gazete çıkarmayı planlıyoruz.
Bünyesinde resmi ve özel olmak üzere 40 okul öncesi, 132 ilköğretim, 77 ortaöğretim okulu barındıran Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü bu kurumlarda ki idareci, öğretmen, öğrenci ve veli sayısı düşünüldüğünde oldukça geniş bir kitleye hizmet vermektedir. Okullarda yürütülen eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra, sosyal, kültürel, sportif alanlarda değerli ürünler, uluslar arası alanlarda çok önemli akademik başarılar elde edilmektedir. Çankaya gibi önemli,potansiyeli yüksek bir ilçe düşünüldüğünde üretim ve başarı kaçınılmazdır.
Ancak bu başarılar okul bünyesinde sınırlı çevrede ses getirmektedir. Oysa okullarımızda öğrenci, öğretmen ve idarecilerin gerek bireysel, gerek kurumsal özgün eserleri,kayda değer başarıları daha geniş kitlelere ulaştırılarak üretime teşvik unsuru haline getirilmelidir
Bu sebeplerle Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Haluk Saydan önderliğinde, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Şube Müdürümüz Elif Demir başkanlığında , iki gazeteci ve üç öğretmenden oluşan ekip, eğitim camiasının sesi olacak gazetemizi çıkarmak üzere çalışmalara başladık. Gazetemizin çıkarılması sadece bu ekip ile sınırlı olmayacak. İlk olarak gazetemizin adını öğrencilerimizin bulması amacıyla “ Gazetenin İsmini Sen Bul” sloganıyla bir yarışma başlattık. Yarışma sonunda yapılan değerlendirmede dereceye giren bir öğrencimiz gazeteye isim vermiş olacak ve bir adet netbook bilgisayar ile ödlüllendirilecektir.
Bütün öğrenci ve öğretmenlerimizi sürece dahil etmek, birlikte üretmek amacıyla, okullarımıza yaptığımız duyuruyla her okulda “Öğrenci Konseyi” kurulması çalışmasını başlattık. Okullarımızda bir öğretmen önderliğinde gönüllü öğrencilerden oluşan konsey kendi okulunda ki haber değeri taşıyan her türlü etkinlik, faaliyet, başarı, edebi eser, resim,karikatür, heykel, sportif vb etkinlikleri merkeze aktaran birer muhabir niteliği taşıyacaklar. Bu konseyde görev alacak ekip, görevlendirilecek gazetecilerin verdiği kursla gazetecilik mesleğinin gereklilikleri konusunda yetiştirilecekler. Bu küçük muhabirlerimizin önderliğinde her okul “kendi duvar gazetelerini” hazırlayacak. Gazetemizin duvar gazetesi sayfasında her sayıda bir okulumuza yer vererek geleceğin gazetecilerine ilk fırsatı sunmuş olacağız. Böylece okullarımızda doğal bir üretime teşvik süreci başlamış olacak.
İlk etapta on beş bin adet basılması planlanan gazetesini okulu kanalıyla eline alan öğrenci, sınıf arkadaşı, okul arkadaşı ve evinde ailesiyle doğal olarak geniş bir kitleyle paylaşmış olacak. Kendi gazetesinde kendi eserlerini görme, çevresini haberdar etme coşkusunu yaşamış olacak. Başka okullarda ki etkinliklerden ve başarılarından haberdar olarak, benzer ürünler ortaya koyma adına örnek almış olacak. Çevresinde bildiği tanıdığı okulların dışında belki adını bile duymamış olduğu okullar hakkında bilgi sahibi olacak. İletişim kuracak. Ortak projelere imza atacak.
Eğitim camiasında bir ilk olacak olan gazetemizi çıkarmak için amatör ruhla ve büyük heyecanla çalışmalara başladık. Tüm basın kuruluşlarından tecrübe ve desteklerini bizden esirgememelerini rica eder, konuya duyarlılık gösterilmesini temenni ederiz.

 ÇANKAYA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
 BASIN YAYIN HALKLA İLİŞKİLER SORUMLUSU
 ŞUBE MÜDÜRÜ

  ELİF DEMİR

İRTİBAT:0536 364 86 28
                 0 312 419 67 22  
       Fax : 0 312 419 27 84
E-MAİL : cankaya.gazetem@gmail.com
 

Haber Kaynağı: İleti haber; selmavan@mynet.com
Fotoğraflar: Çankaya İlçe Eğitim Müdürlüğü web sitesi
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
bilgi@evetbenim.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir