PEN Ödülleri: Şiir Ödülü Refik Durbaş averilecek, Duygu Asena Ödülü Mücella Yapıcı ile Ayşe Berktaya Sunuldu

PEN Ödülleri: PEN Şiir Ödülü Refik Durbaş’a verilecek,
Duygu Asena Ödülü Mücella Yapıcı ile Ayşe Berktaya Sunuldu

 
 
 
PEN Şiir Ödülü Refik Durbaş’a verilecek,

 


Refik Durbaş
 
2014 Dünya Şiir Günü Bildirisi Refik Durbaş'ın usta kaleminden çıkıyor.
 
Hayatını emeğin özgürleşmesine adayan ve geniş Türkçe yelpazesiyle özgün bir şiir oluşturan Refik Durbaş’a 21 Mart Dünya Şiir Günü bağlamında bir şükran ifadesi olarak PEN Şiir Ödülü’nü sunmaktan kıvanç duyuyoruz.
 
2014 Dünya Şiir Günü Bildirisi Refik Durbaş'ın usta kaleminden çıkıyor.
 
“Refik Durbaş ve Şiiri” odaklı ödül töreni 21 Mart Cuma 19.00-20.30 saatlerinde İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak.
 
Şiirseverler davetli. 
 
 
 

Mücella Yapıcı

PEN Duygu Asena Ödülü Mücella Yapıcı ile Ayşe Berktay'a Sunuldu

2014 PEN Duygu Asena Ödül Töreni yapıldı:

PEN Duygu Asena Ödül Töreni 15 Mart akşamı Tiyatro Karnaval'da yapıldı. Tarık Günersel Dünya Yazarlar Birliği PEN'in edebiyatın bütün dillerde özgürce gelişmesi, ifade özgürlüğü ve dünya barışı için 1921'den beri mücadele verdiğini hatırlattı ve bazı tahliyelere rağmen PEN üyesi Muharrem Erbey ile başka pek çok aydının yıllardır tutuklu olduğuna dikkat çekti.

2012'de bu ödülü Büşra Ersanlı ile birlikte kazanan Ayşe Berktay'a ödül plaketini Zeynep Oral ile Tülin Dursun birlikte sundular: “ Sayın Ayşe Berktay, İnsan haklarını savunduğunuz,, kadınların bilinçlenmesine yönelik çalıştığınız, mağdurun yanında yer aldığınız ve barış için yılmadan mücadele ettiğiniz için 2012 PEN Duygu Asena Ödülü’nü şükran ifadesi olarak size sunmaktan kıvanç duyuyoruz.”

Ayşe Berktay ödül haberini hapiste aldığında bütün koğuşça mutlu olduklarını belirtti: "PEN Türkiye Merkezi'nin bu ödülü üzerine uluslararası ilgi arttı, dünyanın çeşitli yerlerinden kitaplar, mektuplar gelmeye başladı. Dayanışma güç verdi."

Gezi Parkı savunmasını bir çevre, insan hakları ve demokrasi savunması olarak niteleyen Zeynep Oral bu yılın ödül plaketini sunmak üzere İnci Asena'yı sahneye davet etti. İnci Asena ablası adına konan ödülün böyle değerli aydınlara sunulmasından duyduğu kıvancı vurguladı, ödül plaketini Taksim Dayanışmasi Platformu sözcüsü mimar Mücella Yapıcı'ya sundu:

 
PEN Duygu Asena Ödülü Taksim Dayanışma Platformu sözcüsü mimar Mücella Yapıcı'ya:
 
PEN Türkiye Yönetim Kurulu üyesi olarak da katkılarda bulunan Duygu Asena ömrünce kitapları kadar, her tür baskıya karşı duruşuyla, ezilenden, sömürülenden, şiddet görenden yana tavır alarak da gönüllerde taht kurmuştu. 2014 PEN Duygu Asena Ödülü'nü Gezi Parkı direnişinde sembol olan değerli çevreci ve insanca hayat savunucusu mimar Mücella Yapıcı'ya sunmaktan kıvanç duyuyoruz. Taksim Dayanışma Platformu sözcüsü Mücella Yapıcı baskıya, şiddete, gerilime karşı durmuş, doğa ve insan hakları bilinci ile önemli katkılarda bulunmuştur. Tutuklanmış, zulüm görmüştür. Haysiyetli mücadelesi örnek olmuştur, olmaktadır.
 
Haber Kaynak: Pen Web sitesi
http://www.pen.org.tr/


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir