Pera Müzesi: Polonya Sanatında Oryantalizm


http://www.peramuzesi.org.tr

Polonya Sanatında Oryantalizm
24.10.2014 – 18.10.2015
Pera Müzesi
 

 
Pera Müzesi, Polonya – Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında, Polonya sanatındaki oryantalist eğilimlere odaklanan görkemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor: “Polonya Sanatında Oryantalizm”.
 
 

 
Prof. Dr. Tadeusz Majda’nın küratörlüğünde, Varşova Ulusal Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek ve 17. yüzyıldan 19. yüzyılın başlarına uzanan bir dönemi kapsayacak “Polonya Sanatında Oryantalizm” sergisinde: Varşova, Kraków, Poznań, Wroclaw Ulusal Müzeleri, Varşova Üniversite Kütüphanesi ve Lazienki Kraliyet Müzesi’ndeki koleksiyonların yanı sıra İstanbul’daki Askeri Müze’den eserler de yer alacak. Sergilenecek 190 eser arasında, 1864-1876 yılları arasında Sultan Abdülaziz’in saray ressamlığını yapan Stanisław Chlebowski’nin eserleri de bulunuyor.
 

Polonya Sanatında Oryantalizm
24 Ekim 2014 – 18 Ocak 2015

Polonya sanatındaki oryantalist eğilimleri, resim, desen, tekstil ve grafik eserlerle gözler önüne serecek geniş kapsamlı sergi 24 Ekim 2014 – 18 Ocak 2015 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ziyarete açılacak. 

 
17. yüzyıldan, 19. yüzyılın başlarına kadar devam eden bir dönemi kapsayan sergideki eserler arasında Jan Christian Kamsetzer’in Türkiye seyahatinden desenlerin yanı sıra, Zmurko ve Brandt gibi sanatçıların oryantalist görünümleri de bulunuyor. Eserlerin çoğu Osmanlı dünyasını konu alırken daha küçük bir bölümü Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya değiniyor. 
 
Pera Müzesi’ndeki sergide 1864-1876 yılları arasında Sultan Abdülaziz’ın saray ressamlığını yapan Stanisław Chlebowski için ise özel bir bölüm bulunuyor. Özellikle aralarında Jan Matejko, Wacław Pawliszak, Jan Ciągliński ve Jacek Malczewski gibi isimlerin bulunduğu Türkiye’yi ziyaret etmiş sanatçılara ait eserler de dikkat çekiyor.
 
Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında hazırlanan sergide, Varşova, Kraków, Poznań, Wrocław ulusal müzeleri, Varşova Üniversite Kütüphanesi ve Lazienki Saray Müzesi’nin yanı sıra İstanbul Askeri Müze’den eserler de yer alıyor.
 

 
Sempozyum
Polonya Sanatında Oryantalizm
25 Ekim Cumartesi, 10:00

Polonya, coğrafi konumunun da etkisiyle Doğu kültürleriyle tarihten gelen yakın bir ilişki içinde olmuştur. 19. yüzyılın oryantalist eğilimleriyle de birleşince, kültürel etkileşim yaşamın ve sanatın farklı alanlarında özgün izler bırakmıştır. 24 Ekim Cuma günü açılacak yeni sergi kapsamında düzenlenen Polonya Sanatında Oryantalizm Sempozyumu bu izleri araştırmayı amaçlıyor.

Etkinlik Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamalarını içeren 2014 kültür programı kapsamında düzenlenmektedir.


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenis.yalçın@gmail.com 
İleti Haber:  Pera Müzesi/ http://www.peramuzesi.org.tr/Sergi/Polonya-Sanatinda-Oryantalizm/165

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir