Pierre Réach Konseri, Gümüşlük Taş Ocağı nda

http://www.gumuslukfestival.org

 
 
Fransız piyanist Pierre Réach Konseri
04.08.2013 Pazar, saat: 21:00
Taş Ocağı

 

 
Fransız piyanist Pierre Réach Gümüşlük’te konser verdi
 
Bodrum’un Gümüşlük beldesinde devam etmekte olan Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin geçtiğimiz akşamki konuğu Fransız piyanist Pierre Réach idi. Piyanist, eleştirmenlerce kendi kuşağının en ilginç ve cazip piyanistleri arasında gösteriliyor. 
 
Katıldığı yarışmalarda aldığı üstün dereceler, radyo orkestralarıyla konserler, önemli müzisyenlerle oda müziği konserleri, festivallerde sanat yönetmenliği ve CD kayıtlarıyla dikkat çeken Pierre Réach, nadir çalınan eserleri icra etmedeki başarılarıyla tanınıyor. Fransız Romantik besteci Charles-Valentin Alkan’ı yeniden keşfeden Réach, “Les Quatre Ages de la Vie” isimli piyano eserinin de kaydını yaptı; sanatçı bu eseri halen sıklıkla çalmaktadır. 
 
“Goldberg Varyasyonları”yla da büyük beğeni topladı
Berlioz’un Symphonie Fantastique’inin Liszt’in piyano için uyarlamasını bir resitalde çalma cesaretini gösteren dünyanın nadir piyanistlerden biri olarak gösterilen Réach, Koyunbaba Antik Taş Ocağında 600 civarındaki klasik müziksever önünde, BODTO etkinlik sponsorluğunda verdiği konserde seslendirdiği J.S. Bach’ın “The Goldberg Variations BWV 988” başlıklı eseriyle büyük beğeni topladı. Eseri ara vermeden seslendiren Fransız piyanist programın sonunda dinleyiciler tarafından alkış yağmuruna tutuldu. Geçtiğimiz yıllarda aynı eseri, ABD’de seslendiren Réach, Amerikan basınından coşkulu eleştiriler almıştı. 
 
Goldberg Varyasyonları, J.S. Bach’ın en önemli eserleri arasında gösterilir. Rus Çariçesi Büyük Katarina, bu eseri J.S. Bach’a, Saksonya sarayı katındaki elçisi Kont Kaiserling’in geceleri uyuyabilmesi için müzik çalmakla görevli olan J. Gottlieb Goldberg’in konta çalması için bestelettiği biliniyor.  
 
Üç kez bis yaptı
Antik taş ocağında gerçekleşen konserin ardından izleyici Pierre Réach’i defalarca sahneye geri çağırdı. Tam üç kez sahneye gelen sanatçı program sonunda şu eserlere yer verdi; ilk biste Bach/Busoni’den “Corel”; ikinci biste L.van Beethoven’dan “Sonata tempest” ve son biste “Carnaval of Schumann”.
 
“Türkiye mucize gibi”
Konser sonrası duygularını ifade eden Pierre Réach, konser mekânı için “İnanılmaz bir yer, galiba çok şanslıyım, Türkiye’deki ilk konserimi bu kadar mükemmel bir yerde yapabildiğim için” dedi. İlk defa Türkiye’ye geldiğini belirten Fransız piyanist Türkiye’yi çok sevdiğini söyleyerek, “Türkiye mucize gibi” dedi. Pierre Réach, festival kapsamında düzenlenen Gümüşlük Müzik Akademisinde de masterclass dersleri verdi. Öğrencilerden çok memnun kaldığını söyleyen piyanist “Her ne kadar seviyeleri farklı olsa da harikalar; insani nitelikleri de çok yüksek. Bir konservatuvarda ders vermekten çok farklı sahilde ders vermek. Çok özel ve enteresan şeyler hissettim” şeklinde konuştu. Konseri de değerlendiren Pierre Réach, “Bu müzik prensin uykusuz gecelerinde dinlemesi için yazılmış. Çok zor bir müzik, buna rağmen dinleyici çok beğendi ve büyük bir dikkatle dinledi” dedi. 
 

Pierre Réach Konserin'den
Görsel Seçkiler
 
Gümüşlük, 04.08.2013 Pazar, saat: 23:00
Gülsin Onay: Harika bir piyanist, olağanüstü bir müzik akşamı..
Bach Goldberg varyasyonlarını çok güzel çaldı Pierre Reach..

04.08.2013
Eren Levendoğlu: 'Harika' ! Her gelene bunu öğretiyoruz…@ dalgic gumusluk — Tony Scholl, Gulsin Onay, Ruth Ehrhardt, Derek Gripper ve Eren le ile birlikte.


Pierre Réach

Fransız piyanist Pierre Réach Gümüşlük’te konser verecek
 
Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, kendi kuşağının en ilginç ve cazip piyanistlerinden biri olarak anılan Fransız piyanist Pierre Réach’i konuk ediyor. Konser, 4 Ağustos Pazar günü saat 21:00’de Koyunbaba Antik Taş Ocağında klasik müzik severlerle buluşacak.
 
Bodrum’un Gümüşlük beldesinde devam etmekte olan ve 10. yaşını kutlayan festival, bu yıl da birbirinden değerli ve ilginç müzisyenleri konuk ederek, turistik ilçeye gelen yerli ve yabancı sanatseverlere dolu dolu bir müzik serüveni yaşatıyor.
 
Özgün yönü öne çıkıyor
Festivalin bu defaki konuğu özgünlüğüyle öne çıkan Fransız piyanist Pierre Réach… Sanatçının kariyerini üç unsur özgün kılıyor: dünyanın her yerinde verdiği konser ve resitaller, eğitim ve ustalık sınavı ve çeşitli sanat etkinliklerinin organizasyonu. Diğer yandan sanatçı, katıldığı yarışmalarda aldığı üstün dereceler, radyo orkestralarıyla konserler, önemli müzisyenlerle oda müziği konserleri, festivallerde sanat yönetmenliği ve CD kayıtlarıyla da dikkat çekiyor. 
 
Goldberg Varyasyonlarını çalacak
2500 yıllık tarihi mekânda gerçekleşecek konserde Pierre Réach, Goldberg Varyasyonlarını seslendirecek. J.S. Bach’ın en önemli eserleri arasında yer alan Goldberg Varyasyonlarını, Rus Çariçesi Büyük Katarina’nın Saksonya sarayı katındaki elçisi Kont Hermann Carl von Kaiserling’e uyuyabilmesi için her gece müzik çalmakla görevli olan, Johann Gottlieb Goldberg için bestelenmiştir.
 
Festival Sponsorları
Festival Ana Sponsoru, Let's Bodrum (Let's Bodrum'un Ana sponsoru: İş Bankası; Let’s Bodrum sponsorları: Türkcell, HaberTürk, EtsTur, Mudo, Mobilera); Festival Co-sponsorları, Kempinski Barbaros Bay, Bosch; Festival Kurumsal Sponsorları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, Gümüşlük Belediyesi, BODTO, TURSAB; Festival Basın Sponsorları, Sabah Gazetesi, Bodrum Ajans; Diğer Sponsorlar, Gümüşkaya Sitesi, THY, Victoria's, Otel Gümüşlük, Dobrum Bilgisayar, Limon Restoran, Günbatımı Restoran, Ekin Ofset, Studio Nord, Koçteş Elektrik, Erenler Sofrası. 
 
Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Programı
15 Temmuz  – Gülsin Onay & Erkin Onay (Piyano/Keman) BODTO sponsorluğunda
20 Temmuz – 2. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Final Konseri B sınıfı
21 Temmuz – 2. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Final Konseri A sınıfı
22 Temmuz – Yury Martynov (Piyano, Rusya) 
25 Temmuz – Mauricio Vallina (Piyano, Küba) 
28 Temmuz – Endellion Dörtlüsü (Yaylı dörtlü, İngiltere) & Gülsin Onay (piyano) Bosch sponsorluğunda
01 Ağustos – Aldo Ragone (Piyano, İtalya) 
04 Ağustos – Pierre Réach (Piyano, Fransa) BODTO sponsorluğunda
10 Ağustos – Boğaziçi Caz Korosu 
16 Ağustos – Carlo Domeniconi & Derek Gripper (Gitar, İtalya) Kempinski Barbaros Bay sponsorluğunda
 
Konserlerin başlama saati 21.00’dir. Biletler, Festival Merkezi, www.sosyotix.com, Let’s Bodrum! Standları, Antik Taş Ocağından (Yalnız konser günleri) temin edilebilir.
 
İletişim
0 537 656 71 27
0 535 519 58 50
0 532 163 17 65
 

Pierre Réach
Pierre Réach’ın kariyerini üç unsur özgün kılar: dünyanın her yerinde verdiği konser ve resitaller, eğitim ve ustalık sınavı ve çeşitli sanat  etkinliklerinin organizasyonu. Sanatçı, uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı, Olivier Messiaen ve Pozzoli’de birincilik, Arthur  Rubinstein Yarışmasından aldığı madalya bunlara örnek gösterilebilir… Paris’te Yvonne Lefébure ve Yvonne Loriod’nun, Londra’da da Maria Curcio’nun öğrenci oldu ayrıca Arthur Rubinstein ve Alexis Weissenberg ile çalıştı. Dünyanın her yerinde resitaller, Seul’de KBS, Tokyo’da NHK, Paris’te Fransa Radyo Orkestrasıyla konserler verdi. Gary Hoffman, Joan Martin Royo, Christoph Henkel ve Gerard Poulet gibi müzisyenlerle oda müziği konserleri veren Pierre Réach, ABD’de J.S.Bach’ın “Goldberg Varyasyonları”nı icra ederek Amerikan basınından coşkulu eleştiriler aldı. Dünyanın her yerinde ustalık sınavları verdi ve sayısız cd kayıtları yaptı. Olivier Messiaen Yarışmasında, Monte Carlo’da Ustalar     Yarışmasında, Barselona’da Maria Canals, Rio de Janeiro ve Şangay’da yarışmaların jürisinde yer aldı. Bagnères de Bigorre’de “Uluslararası Frederik Chopin Piyano Yarışması”nı ve Vila-Seca’da “Uluslararası Paul Badura-Skoda Piyano Yarışması”nı yarattı. Paris Konservatuarı ve Escola Superior de Música de Catalunya (ESMUC)’da profesör olmakla beraber Şangay’daki Superior Conservatory’den onursal profesörlük unvanı aldı. Sanatçı ayrıca Fransa’daki Festival Piano Pic ve İspanya’daki Vila-Seca Müzik Festivalinin de sanat yönetmeliğini sürdürmektedir. 
Daha ayrıntılı bilgi için: www.pierre-reach.com    

 
Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak: Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali – http://www.gumuslukfestival.org
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir