Politik maskeler nasıl düşer?

Politik maskeler nasıl düşer?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türk ulusu tarafından büyük coşku ile kutlandı. Bu coşkuyu engellemek isteyen halkın karşısında polis güçleri vardı! Önce Ankara Valisi 37 kitle örgütünün girişimini durdurmak istedi ve yasak getirdi. Yasak kırıldı. Yurdun dört köşesinden gelen insanlarımız Ankara Ulus’taki Birinci Meclis binası önünde toplandı. Görkemli kalabalık, Ankara Valisi’nin gözlerini kamaştırdı. Bu buluşmada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Grup Başkanvekillleri ve CHP’li milletvekilleri ile birlikte Ulus’taydı. İşçi Partisi Genelbaşkanvekili Hasan Basri Özbey ve çok sayıda İşçi Partililer, DSP Genel Başkanı Masum Türker, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı İlker Yücel ve TGB’li gençler, sendikalar, sivil toplum örgütleri, yazarlar, sanatçılar, aydınlar ve ulusça tek yürek olmuş insanlarımızın coşkusu Cumhuriyetimizin 89. yıldönümüne yansıyordu. Ankara Valisi devleti temsil ettiğini unutmuş, hükümet sözcüsü gibi Başbakan‘ın buyruğunu polis gücü ile kullanıyordu. Anıtakabir’e gitmek isteyenleri biber gazı ve basınçlı su ile kışkırtmaya çalışıyorlardı.Vali ve polis dokunulmazlıkları dinlemeden tüm topluluğu biber gazına ve basınçlı suya boğdu. AKP tek parti iktidarına dönüşmüş; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı,19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tüm bayramların kutlamasını engellemeye çalıştı. Başaramayacağını görünce valileri ve polis gücünü kullandı. Ayrıca illerden, ilçelerden otobüslerin Ankara’ya gidişlerine izin verilmedi. Demokrasiyle bağdaşmayan yasaklar zincirinin ulusça farkına varıldı. Bütün bunlar polis devleti olma denemeleridir.Ulusun egemenliği bağımsızlığı giderek kısıtlanmaktadır.

Silivri zindanları engellenmek istenen Cumhuriyet Bayramı gibi bu ülkenin yaşadığı toplumsal bir kara lekedir. Politikacılar, askerler, ordumuzun yüzakı subayları, Silivri zindanlarında çürütülmektedir. Gazetecilerimizi hapsetmekte dünyada birinciyiz. Bunca general ve subayları tutuklayan başka ülke var mıdır? Tarihte başka bir örneği yoktur.

Cumhuriyeti kutladık ve ülkemiz varoldukça bu Cumhuriyeti kutlayacağız. Yaşasın Cumhuriyetimiz ve onun getireceği demokrasi.

Hayati Asılyazıcı
hayatiasilyazici@yahoo.com
Alıntı: Aydınlık Gazetesi
Son Güncelleme: Perşembe, 01 Kasım 2012 20:33

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir