Rüstem Ersöz ün Gönül Telimizi Titretenler resim sergisi: 14 – 27 Mart 2015

Rüstem Ersöz

 Gönül Telimizi Titretenler resim sergisi:

14 –  27 Mart 2015

Düş Yolcusu Sanat Durağı, 

Düş Yolcusu Sanat Durağı, Rüstem Ersöz’ün “Gönül Telimizi Titretenler” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Belgesel niteliği taşıyan bu sergide otuz dört halk ozanının (Muhlis Akarsu, Davut Sulari, Hacı Taşan, Muharrem Ertaş, Aşık Veysel, Arif Sağ, Hale Gür, Sabahat Akkiraz, Zaralı Halil, Nida Tüfekçi, Musa Eroğlu, Ali Ekber Çiçek, Aşık Daimi, Aşık Mahsuni Şerif, Aşık Reyhani, Arif Şentürk, Nesimi Çimen, Hasret Gültekin, Çekiç Ali, Yücel Paşmakçı, Yavuz Top, Neşet Ertaş , Özay Gönlüm, Talip Özkan , Cemile Cevher Çiçek, Muzaffer Sarısözen, Kazancı Bedih, Cengiz Özkan , Ümit Tokcan, Kamil Sönmez, Tamburacı Osman Pehlivan,  Erkan Oğur, Ruhi Su, Erdal Erzincan) portreleri sergileniyor.


Ruhi Su (1912 – 20 Eylül 1985)

Sergi 14 Mart – 27 Mart tarihleri arasında Düş Yolcusu Sanat Durağında gezilebilir.
Cemil Topuzlu Caddesi, Hasan Ali Yücel Sokak, No 2 B Blok, Daire 3, Çiftehavuzlar / KADIKÖY
Telefon: 0216 386 99 03 

GÖNÜL TELİMİZİ TİTRETENLER
 
Toplumsal belleğini, aşklarını, umutlarını, hasretlerini, kederlerini, ağıtlarını, başkaldırılarını bu kadar yoğunlukla türkülerine yüklemiş başka bir halk daha var mıdır bilmem. Ozanlarımız almışlar ellerine sazlarını, bizim yaşayıp da duyuramadığımız neyimiz varsa, imbikten geçirip onları, kuşaktan kuşağa aktararak bütün topluma armağan etmişler. Biz de ozanlarımızın söylediği türkülerde kendimizi bulmuşuz. Mutlu günümüzde, kederli günümüzde, hasretimizde, başkaldırımızda, yaşama sevincimizde, birliğimizde, dirliğimizde, bayramımızda, düğünümüzde, hatta cenazelerimizde türküler, ağıtlar söyleyerek derdimizi anlatmaya çalışmışız. Onlarla yaşamış, onlarla ölmüşüz. Onları yaratan ozanların adlarını kendimize bayrak yapmışız. Karacaoğlan’ın, Yunus Emre’nin, Dadaloğlu’nun, Pir Sultan’ın, Köroğlu’nun, Kaygusuz Abdal’ın, Nesimi’nin, Erzurumlu Emrah’ın ve daha adlarını sayamadığım birçok ozanımızın ortaya koyduğu yollar yolumuz olmuş, dilleri dilimiz olmuş.

Birçok ozanımızın türkülerini dilimize dolamışız ama ne yazık ki birçoğundan geriye ne bir resim ne bir fotoğraf kalmış. Belki “türkülerin yanında resmin, fotoğrafın ne anlamı var” gibi bir kanı oluşabilir. Oysa bellek oluşturmada seslerin önemi kadar görselin de önemi olduğunu unutmamak gerek. Bu yüzden geçmişten geleceğe köprü oluşturduklarına inandığımız ve görsellerine de ulaşabildiğimiz ozanlarımızın portrelerinin hazırlanmasını çok önemsemiyorum.

Gönül Telimizi Titretenler” sergisi halk müziğini geçmişten günümüze taşıyan yeni eserler üreten ozanlarımızı görünür kılmayı hedefleyen bir portre sergisi. Anadolu insanının duygularını, düşüncelerini, umutlarını, güzelliklerini türkülere işleyen ozanlarımızı yan yana görmek hepimize ayrı bir heyacan verdi. Belgesel niteliği taşıyan bu sergiyi hazırlarken baktık ki ozanlarımızın görsellerine ulaşabileceğimiz çok fazla kaynak yok. Rüstem Ersöz titiz bir çalışmayla bütün ozanlarımızın görsellerini farklı yerlerden tedarik etti. Rüstem Erzöz, uzun soluklu ve sabırlı bir çalışma ve ciddi bir emekle otuz dört ozanımızın portrelerini resmetti. Şimdiye ve geleceğe ışık tutacak bir koleksiyon oluştu.

Rüstem Ersöz’e teşekkür ediyorum.  Bu serginin hazırlanmasında sevgili Erdal Erzincan’ın, Soner Çakmak’ın, Mesut Eren’in güzel katkıları oldu. Onlara da ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.
Asıl önemlisi diliyle, sazıyla, fikriyle bize bütün bu güzellikleri yaşatan ve yaşatacak olan ozanlarımıza sonsuz teşekkürü borç bilirim.
 
Mehmet Kına 

   
Musa Eroğlu  –                              Neşat Ertaş (1938, Çiçekdağı, Kırşehir – 25 Eylül 2012, İzmir)    

Rüstem ERSÖZ, 
1962 yılında Eskişehir’de doğdu, İlköğretimi Bilecik/Bozüyük, Balıkesir/ Burhaniye, Muğla /Bodrum’ da okudu, Bursa Işıklar Askeri Lisesini takiben 1984 yılında Kara Harp Okulundan Topçu Subayı olarak mezun oldu. 1998 Yılında Kara Harp Akademisini, 2000 Yılında Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirdi, Yurtiçi ve yurtdışı birçok yerde ordunun çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra 2005 yılında Kurmay Albay rütbesinde iken emekli olduktan sonra resim çalışmalarına ağırlık verdi. Sanatçı Almanca, orta seviyede İngilizce ve Rusça bilmektedir. Çalışmalarına Düş Yolcusu Sanat Durağında devam etmektedir.
 
KATILDIĞI SERGİLER
1981-83      Resim Ve Heykel Müzesi Karma Sergi Ankara
1981-83      Resim Ve Heykel Müzesi Karma Sergi İzmir
1997           Kişisel Sergi Harp Akademileri –İstanbul
1997           Yaşayan Asker Ressamlar Sergisi Askeri Müze Harbiye –İstanbul
2010           Yaşayan Asker Ressamlar Sergisi Askeri Müze Harbiye –İstanbul
2012           Düş Yolcusu Sanat Duraği Karma Sergi –Bağdat Cad.. İstanbul
2012           Yaşayan Asker Ressamlar Sergisi Askeri Müze Harbiye –İstanbul
2012           Pastel Lekeler I Kişisel Sergi – Halis Kurtça Kültür Merkezi – İstanbul
2013           Pastel Lekeler II Kişisel Sergi – Cihangir Sanat Galerisi – İstanbul
2013           Pastel Lekeler III Kişisel Sergi – Moda Deniz Kulübü &ndas
h; İstanbul
2014           Kabotaj Bayramı Kişisel Sergisi – Moda Deniz Kulübü – İstanbul
2014           Düş Yolcusu Sanat Duraği Kişisel Sergi – İstanbul
2014           Yaşayan Asker Ressamlar Sergisi Askeri Müze Harbiye –İstanbul
2014           Düş Yolcusu Sanat Duraği Karma Sergi – İstanbul
2014           Düş Yolcusu Sanat Duraği Yılbaşı Karma Sergi – İstanbul
2015          Düş Yolcusu Sanat Duraği – Gönül Telimizi Titretenler Kişisel Sergi – İstanbul

HABER KAYNAK: Mehmet Kına 
dusyolcususanatduragi@gmail.com 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir