ŞAİRLER YUNUSUN KENTİ ESKİŞEHİRDE BULUŞUYOR: 29 Mayıs- 2 Haziran

ŞAİRLER YUNUS'UN KENTİ ESKİŞEHİR'DE BULUŞUYOR

29 Mayıs- 2 Haziran

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi

 
    Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin 3 Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması 29 Mayıs- 2 Haziran tarihlerinde.
 
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştireceği Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması, 29 Mayıs- 2 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Şiir Buluşması’nın açılışı, 29 Mayıs saat 19.00’da Özdilek Kültür Merkezi’nde olacak. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, “Şiir buluşması ile yurt içinden ve yurt dışından gelen şairlerle, Eskişehirli şiir severleri buluşturmayı amaçlıyoruz” dedi.

 


 Cevat Çapan
 
Şair Haydar Ergülen’in koordinatörlüğünde yapılacak Şiir buluşmasının bu yılki onur konuğu usta şair Cevat Çapan. Şiir buluşmasına; Bosna’dan Adisa Basıc, Hırvatistan’dan Branko Cegec, Makedonya’dan Slave Gjorgio Dimoski, Sırbistan’dan Radovir Andrıç, Slovenya’dan  Peter Sulej, Almanya’dan Gerhard Falkner katılıyor.
 
Türkiye’den katılacak şairler ise şöyle: Asuman Susam, Cenk Gündoğdu, Engin Turgut, Gökçenur Ç, Gülce Başer, Hakan Savlı, Hayati Bâki, Hilmi Haşal, Kaan Uzuner, Melek Özlem Sezer, Müesser Yeniay, Namık Kuyumcu, Nazmi Ağıl, Nedime Köşgeroğlu, Nilay Özer, Ömer Erdem, Pelin Batu, Seyyidhan Kömürcü, Semih Yıldız, Sina Akyol, Suna Yenice, Metin Cengiz, Namık Kuyumcu.
 
            Cevat Çapan’ın Şiiri, Şiirin Yaşamdaki Yeri, Şairler Şiir Anlayışlarını Anlatıyor, Şiirimizde Yeni Soluklar, Nâzım Hikmet’in Şiiri gibi oturumlar ile Şiir Okumalarının gerçekleştirileceği 3. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması’nda iki de konser verilecek.
 
İKİ ÖNEMLİ KONSER
 
            Pek çok şairin şiirini besteleyen ve bunları müzikseverlerle buluşturan usta sanatçı Vedat Sakman, 30 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’de Porsuk kıyısındaki Eti Park’ta sevenleriyle buluşacak. Sakman şarkılarını söylerken, şairler de şiirlerini seslendirecek.
 
            Diğer konser ise, 31 Mayıs Cuma günü saat 18.00’de Espark yanındaki alanda gerçekleştirilecek. Panfülüt’ün usta sanatçısı Aydın Yavaş, piyanist Alexander Mekaev ile birlikte bir konser verecek. Aynı konser sırasında şiir buluşması’na katılan şairler de şiirlerini okuyacak.
 
NÂZIM’A GİDİYORUZ
 
Türk şiirinin büyük ustası Nâzım Hikmet, ölümünün 50. yılında, şiirlerle ve adına düzenlenecek bir söyleşiyle anılacak. Her yıl Eskişehir’in Doğançayır Beldesindeki ‘anıtsal mezarı’ başında anılan Nâzım Hikmet, Şiir Buluşması kapsamında 1 Haziran tarihinde yine aynı yerde anılacak. Tepebaşı Belediyesi’nin şiir buluşmasına katılan şairler, Nâzım’ın anıtsal mezarı başında şiir okuyacak, daha sonra “Nâzım Hikmet’in Şiiri” konulu bir söyleşi gerçekleştirilecek.
 
YAZILIKAYA’DA ŞİİR
 
            Her yıl olduğu gibi bu yıl da, Şiir Buluşmasına katılan şairler, Frig uygarlığının en önemli kaya anıtlarından biri olan Yazılıkaya anıtının önünde şiir okuyacak. Bu etkinliğe katılmak isteyenler, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi görevlilerine kayıt yaptıracak. Yazılıkaya’ya gidecek otobüsler Espark yanındaki otopark alanından kalkacak.
 
Cevat Çapan Kimdir?
 
Cevat Çapan 1933’te Darıca’da doğdu. Robert Kolej’de (1945-1953) ve Cambridge Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü’nde öğrenim gördü (1953-1956). 1960-1980 arası İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, 1980-1996 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü’nde, 1996-2012 arasında Yeditepe Üniversitesi İngiliz Edebiyatı ve Tiyatro Bölümlerinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Halen Haliç Üniversitesi Konservatuarında Tiyatro dersleri vermektedir.
 
İlk şiir kitabı Dön Güvercin Dön 1986 Behçet Necatigil şiir ödülünü aldı. Bunları Doğal Tarih (1989), Sevda Yaratan (1994). Ne Güzel Yolculuktu Aklımdan Çıkmaz (2001) izledi. Toplu şiirlerini içeren Bana Düşlerini Anlat kitabıyla Altın Portakal ödülünü aldı. Şiirlerinden bir seçki Fransızca’ya çevrilerek L’hiver est fini adıyla 1996’da Creaphis yayınlarından Fransa’da, bir başka seçki de İngilizce’ye çevrilerek Where Are You Susie Petchec adıyla Arc Publications tarafından 2001’de İngiltere’de yayımlandı. Ayrıca çağdaş Yunan, İngiliz ve Amerikan şairlerinden antolojiler ve İngiliz ve İrlanda Tiyatrosuyla ilgili inceleme kitapları ve oyun çevirileri yayımladı.

 

 

 

 
Haber Kaynak ve Görseller:
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi
 
Adres: Hoşnudiye Mahallesi Şahin Cd. No:84 26130 ESKİŞEHİR
Tel: (222) 211 40 00
Fax: (222) 320 88 88
E-Posta: bilgi@tepebasi.bel.tr
Eklenme Tarihi: 23.05.2013
http://www.tepebasi.bel.tr
 
Haberle İlgili Fotograflar
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir