Samsun Devlet Opera ve Balesi 2012 -2013 Sezonu nu tamamladı

0


Samsun Devlet Opera ve Balesi
https://secure.dobgm.gov.tr/opera2009/devopera.asp?Mud=6

Samsun Devlet Opera ve Balesi 2012 – 2103 Sezonu

Volkan Kıran'ın Müdür ve Sanat Yönetmenliğinde 2012 – 2013 sanat sezonunu tamamlayan Samsun Devlet Opera ve Balesi, açılışından bu yana her yaz gerçekleştirdiği Anadolu Turnesi'ne bu yıl Seslerle Anadolu adlı müzikli oyun ile devam etti.

11 Haziran'da Sinop'ta başladığı turne kapsamında sekiz ilde sanatseverlerle buluşan Samsun Devlet Opera ve Balesi, Sinop, Çorum, Tokat, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Rize ve Giresun'da Seslerle Anadolu'yu sahneleyerek Anadolu'nun türkü ve hikayelerini sanatseverlere aktardı. Perde açtığı şehirlerde seyircilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan ve 24 Haziran'da Giresun'da gerçekleştirdikleri son temsille yaz turnesini tamamlayan Samsun Devlet Opera ve Balesi, festival sezonunu ise 3 Temmuz'da 4. Uluslararası İstanbul Opera Festivali ile açtı. 17. yüzyıldan itibaren Avrupa'yı etkisi altına alan Osmanlı kültürünü ve yaşamını konu alan ünlü Saraydan Kız Kaçırma operasını Yekta Kara'nın rejisi, Tolga Taviş'in orkestra şefliğinde 3 – 4 Temmuz tarihlerinde Topkapı Sarayı'nda sahneleyen Samsun Devlet Opera ve Balesi, festival programına IV. Murat operası ile devam etti. Okan Demiriş'in ünlü operası IV. Murat, kendi evi Topkapı Sarayı'nda Gürçil Çeliktaş'ın rejisi ve Tolga Taviş'in orkestra şefliğinde sahnelenirken, solo rolleri Bülent Ateşoğlu, Tevfik Rodos, Sema Cal Günsoy, Eda Bingöl Gürkan, Hasan Çelik, Ari Edirne, Barış Yanç, Özer Öndeş, Çağdaş Dursun, Özgür Aslan, Orçun Gün, Sezgi Elhüseyni, Zerrin Karslı, Gürkan Sezgin ve Erdem Kapusuz söylediler.

2013 yaz festival programına 11. Uluslararası Bodrum Bale Festivali ile devam eden Samsun Devlet Opera ve Balesi, 29 Nisan'da prömiyeri gerçekleştirdiği  Bach Alla Turca'yla Bodrum Kalesi'nde festival seyircisinin karşısına çıktı. Bach Alla Turca'nın ilk bölümünde J.S.Bach'ın Klavsen Konçertosu eşliğinde Marco Cantalupo ile Katarzyna Gdaniec tarafından sahneye koyulan çağdaş dans yorumu Konçerto'yu izleyen festival seyircisi, ikinci bölümde Mehmet Balkan koreografisi ile Bach Alla Turca'yı izledi. Anjelika Akbar'ın Bach A L'Orientale adlı albümünde yer alan düzenlemelerini perküsyon sanatçısı Mehmet Akatay eşliğinde canlı olarak çaldığı festival temsillerinde, klasik bale eğitimi alan ve kariyerine dansla başlayan Çağla Şikel de misafir dansçı olarak yer aldı. Junko Hikasa ve Lale Balkan tarafından sahneye koyulan Bach Alla Turca'nın her iki temsili de yoğun ilgi görürken, Bach Alla Turca festival seyircisinden büyük alkış aldı.

2013 yaz turnelerini ve festivallerini başarıyla tamamlayan Samsun Devlet Opera ve Balesi 2013 – 2014 sanat sezonunun açılışını 21 Eylül´de Rachmaninoff – Açılış Konseri ile gerçekleştirecek.
2012 – 2013 sanat sezonunda 34. 556 biletli seyirciyle açılışından bugüne en yüksek seyirci sayısına ulaşan Samsun Devlet Opera ve Balesi, yeni sanat sezonunun ilk prömiyer eseri olan Leonard Bernstein´in ünlü Batı Yakası Hikayesi müzikali için yoğun bir prova takvimiyle çalışıyor.

 
Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak:Samsun Devlet Opera ve Balesi

https://secure.dobgm.gov.tr/opera2009/devopera.asp?Mud=6

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.