Şeniz Atik ile Söyleşi KHALKEDON/KÖRLER ÜLKESİ/KADIKÖY ÜN KURULUŞ EFSANESİ 7 Mart 15.0 7 Mart 2015 Cumartesi 15.00

Şeniz Atik ile Söyleşi

"KHALKEDON/KÖRLER ÜLKESİ/KADIKÖY’ÜN KURULUŞ EFSANESİ"
 

7 Mart 2015 Cumartesi 15.00
 
 

 

ŞENİZ ATİK ile söyleşi: Antik Kaynaklar ve Arkeolojik Veriler Işığında "KHALKEDON/KÖRLER ÜLKESİ/KADIKÖY’ÜN KURULUŞ EFSANESİ"
Antik dünyada Khalkedon ya da “Körler Ülkesi” olarak bilinen Kadıköy Antik Çağ yerleşiminin kuruluşu çeşitli efsanelere dayandırılır. Yaklaşık 2700 yıl öncesine uzanan bu bilgiler, bölgede yapılan küçük çaplı arkeolojik kazılarla günümüze taşınmaktadır. Bu konuşmada Kadıköy/Kalkhedon’un Antik Çağ kuruluşu, kentin yerleşim alanı ve önemli yapıları, halkın yaşamı, geçim kaynakları, inançları, komşularıyla siyasi ve ticari ilişkileri ile bölgede yapılan savaşlar ele alınacak, kısacası bugün yaşadığımız bu topraklarda binlerce yıl önce kimler yaşıyordu ve neler yaşandı gibi sorular cevaplandırılacaktır.
 
1987 yılında Kadıköy Altıyol’da yapılan “Khalkedon Nekropolü Kurtarma Kazısı” başta olmak üzere Kadıköy Hasanpaşa Kazısı, Fenerbahçe Yat Limanı araştırması ve Kadıköy’de yapılan pek çok temel kazıyı İstanbul Arkeoloji Müzeleri uzmanı olarak gerçekleştiren, MSGSÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Arkeolog Dr. Şeniz Atik, TESAK’ta gerçekleştireceği konuşmasında kazılarla ortaya çıkan buluntular ve yayınların ışığında Khalkedon’un Antik Çağ yaşamından kesitler sunacaktır.
 
 
HABER KAYNAK:
Tesak Kütüphanesi
kbtesak@gmail.com
 
KADIKÖY BELEDİYESİ TARİH, EDEBİYAT VE SANAT KÜTÜPHANESİ
Fotoğraflar: Mine Atafırat (google den alınmıştır)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir