Süreyya Opera Sahnesi 2014-2015 Programı

http://www.sureyyaoperasi.org/

Süreyya Opera Sahnesi 2014-2015 Programı


(Görsel: Tenise Yalçın/evetbenim.com arşıvinden- İDOB Orkestrası-Orkestra Şefi: Murat Kodallı/Cumhuriyet Konseri)

Süreyya Opera Sahnesi'nin artık sadece Kadıköy'ün değil, İstanbul ve Türkiye'nin müzik hayatında prestijli bir merkez sayılması bizleri sevindiriyor. Her Pazartesi günü yapageldiğimiz oda müziği konserleri sekizinci yılına giriyor. Yurt içi ve yurt dışından programa dahil olan usta virtüözlerin yanı sıra genç yeteneklere, hem klasik repertuvarın sevilen eserlerine hem de Türk bestecilere dengeli olarak yer verilmesine çalıştığımız "Kadıköy Belediyesi Oda Müziği Konserleri" ile İstanbul'un müzik hayatındaki bir boşluğu doldurmayı hedefledik. Böylece burası yıllar içerisinde oda müziğinin bir çeşit merkezi haline geldi.

Genç bestecilere ve yeni müzik arayışlarına olanak sağlayan "Genç Besteciler Şenliği: Sesin Yolculuğu" etkinlikleri de artık Süreyya Operası'nın gelenekselleşen, kimliğinin bir parçasını oluşturan faaliyetleri arasında yerini aldı. Bu kompozitörlerin Türkiye'nin çok sesli müzik repertuvarını zenginleştireceklerine inanıyoruz. Bu prestijin sağlanmasında kuşkusuz haftanın büyük kısmını heyecan verici çeşitli icralarıyla dolduran Devlet Opera ve Balesi'nin temsillerinin rolü büyük.

Süreyya Opera Sahnesi 2014-2015 sanat yılına, 27 Eylül günü İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin hazırlayacağı Açılış Konseri ile girecek. Oda müziği dizisinin ilk konseri ise değerli Devlet Sanatçısı Gülsin Onay'ın piyano resitali… Süreyya Sahnesi'nin sanat mevsimi; 2015 yılının Haziran ayında İstanbul Kültür Sanat Vakfı Uluslararası Müzik Festivali'nin konserleri; Uluslararası Opera Festivali temsilleri ve nihayet Kadıköy Belediyesi Gençler Arası Keman Yarışması ve final konseri ile sona erecek.

Bu yıl opera ve bale meraklılarına bir de sergi sunmak istiyoruz. Bilindiği gibi geçen yıllarda Türk Opera ve Balesiyle ilgili üç sergi hazırlamıştık. "Türk Operasının Kuruluş Öyküsü", "Opera ve Bale Afişleri" ve "Opera Bale Dekor Resimleri" sergileriydi. Bunların ilk ikisi daha sonra kitap olarak da yayınlandı. 2014-2015 sezonu içinse, Devlet Opera ve Balesi ile birlikte "Türk Kompozitörlerinin Opera ve Bale Eserleri"ni yansıtacak fotoğraflardan ve elbet bestecilerin kısa biyografilerinden oluşan bir sergi hazırlığındayız. Bu anlamlı sergiyle yerli ve telif eser yaratıcılığında ülkemizin kısa bir tarihsel geçmişe sahip olmasına rağmen aldığı küçümsenemeyecek, övünülecek gelişmeyi hatırlatmayı amaçlıyoruz. Bu kitapçıkla izleyicilere, yıllık programın takvimini gerekli özet açıklamalarla sunmaktayız.

Bütün konserlerin program notları ve icracıları hakkındaki daha ayrıntılı bilgi, her yıl olduğu gibi konser günleri müzikseverler için hazır olacaktır. Değerli kompozitör Profesör Muammer Sun, bu kitapçık için; yani Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası etkinlikleri üzerine özel bir yazı hazırladı. Bu yazıyı da Muammer Sun'a teşekkürler ederek zevkle sizlere sunuyoruz. Yedi yıldır aksatmadan gerçekleşen programı bu yıl da aynı şekilde gerçekleştirebilmek için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz. Usta sanatçıların katkısıyla, keyifli bir müzik mevsimi geçirmek dileğiyle… KBSO

 

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak Haber: http://www.sureyyaoperasi.org/HaberDetay.aspx?id=855>

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir