Tarık Konal: Bize öz Türkçe yaraşır

Saygın Dildaşlarım, Saygın Arkadaşlarım
Yazıya dökülmesi İÖ 4 bininci yıllara dayanan iyemli dilimiz Türkçemiz, saygın ulusumuza yüzyıllar boyunca unutturulmuştu. Bu unutulmuşluğa Bilge bir Önder olan ATATÜRK, görkemli Dil Devrimiyle "dur" demişti… Bilge Önder'in bizi yeniden saygın bir ulus düzeyine yücelten görkemli Dil Devrimini -özellikle gençlerimize- anımsatmak ereğiyle bir betik (kitap) yazdım.
"Bize öz Türkçe yaraşır" adlı betiğim, Cinius Yayınları'nca yayınlandı. Bu betiği edinmenizi, özellikle gençlerimize önermenizi rica ediyorum…
Erinç, gönenç dilerim
Tarık Konal

Bize Öz Türkçe Yaraşır 
Tarık Konal 
Cinius Yayınları / Dil Bilim

Sayfa: 267 
Hamur: 2. hamur
ISBN: 9786053230977
Boyut: 13×21 cm
Baskı Tarihi: Ekim 2014
Özgün Dili: Türkçe
Etiket 15,00 TL | %40 indirim 6,00 TL | Cinius Kitap'ta 9,00 TL

Güzel dilimiz Türkçemizin iyemlerinin, varsıllığının, yetkinliğinin bu denli uzağına düşülmesi nedendir? 
Tarık Konal 1949, İstanbul doğumlu bir öz Türkçe tutkunudur. Tarık Konal bu betiği, ulusumuza unutturulmak istenen görkemli Dil Devrimini ona anımsatmak, buna bağlı olarak da bu konudaki anlamlı çabalara bir katkı sunmak ereğiyle yazdı. 
Tarık Konal, “Bize, Dil Devrimi gibi olağanüstü bir kalıt bırakmış Bilge Devrimci Atatürk'e olan borcumuzun hiç değilse bir bölümünü Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca sözcükler yerine öz Türkçe sözcükler kullanarak ödemeyi neden düşünmüyoruz?” diye sormaktan, yaşamı süresince hiç erinmedi. Tarık Konal, öz Türkçeleri varken başka dillerin sözcüklerini yeğleyenlere yönelttiği eleştirilerini topladığı bu betiğinde, Türkçe düşünmeyle düşündüklerini Türkçe anlatmanın gönencini Türkçeseverlerle paylaştı.
Tarık Konal’a göre Dil Devrimi, hece’ye seslem; harf’e yazaç; inatçı’ya gemalmaz; kült’e tapınç; pitoresk’e resimsi; bahane’ye nedensi; vesile’ye nedence; fıkra’ya güldüşün; performans’a başarım; sukûnet’e dinginlik; yavaşşehir’e dinginkent; sitkom’a yapmacıkgülme; karikatür’e düşünçizi; huzur’a erinç; gaflet’e dalgı; nostalji’ye dünözlem; inovasyon’a yenileşim- yenilikçilik; memnuniyet’e gönenç; meskûn’a yerleşilmiş; menzil’e erim; kromozom’a kalıtım iplikçikleri ya da soyaktaran; suni teneffüs’e yapay soluklama demek değildir yalnızca Dil Devrimi, büyük bir ulusal kavganın bir bölümcüğüdür. 
Bu kavga, yabancı dillerin boyunduruğuna, dil köleliğine bir başkaldırıdır.
Bu kavgaya omuz vermek gerek 
Bu betik, Dil Devrimini gerçekleştirenlere, savunanlara, ona omuz verenlere adanmıştır.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise.yalcin@gmail.com
Bilgi: 
 Tarık Konal tarikkonal@hotmail.com
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir