Tiyatro Özelleştirilemez

ELEŞTİRMENLERİN PANELİNDE SONUÇ: “TİYATRO ÖZELLEŞTİRİLEMEZ”
 

Tiyatro Özelleştirlemez: Panel 6 Mayıs 2012

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin Oyuncular Kahvesi’nde düzenlediği “Tiyatroda Güncel Sorunlar” başlıklı panelde tiyatro sanatçıları, bir kez daha tiyatro sanatı üzerine iktidarın dayattığı son düzenlemelere karşı direneceklerini dile getirdi.

Tiyatro Özelleştirilemez: 6 Mayıs 2012 İstanbul

 
“Tiyatro Özelleştirilemez” özünden hareketle Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB)’nin düzenlediği, moderatörlüğünü Birliğin Genel Sekreteri Metin Boran’ın üstlendiği “Tiyatroda Güncel Sorunlar” başlıklı panele Orhan Alkaya, Rutkay Aziz ve Yücel Erten konuşmacı olarak katıldı.
 
12 Nisan’da yıldırım hızıyla yürürlüğe giren İBBŞT yeni yönetmeliği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son 10 gün içinde tiyatro sanatçıları başta olmak üzere birçok aydını hedef alan suçlamaları ve kurum tiyatrolarının özelleştirilmesi yönünde basın karşısında “kullarına” verdiği direktifler, panelin ana izleğini oluşturdu.
 
Orhan Alkaya: “Yüz yıllık bir geleneği çöpe atmak istiyorlar ama buna izin vermeyeceğiz” derken, Rutkay Aziz: “Kültür ve sanat iktidarın tekeline verilmeyecektir, bunu bilmeleri lazım” ifadesini kullandı. Yücel Erten ise: “Muhafazakâr sanat gibi muğlâk bir kavramın etrafında gece karanlığında akortsuz şekilde seslenen koroya, orkestra şefi konumundaki başbakana ve memleketin tiyatrocularına seslendi ve kurum tiyatrolarının hükümetin tiyatrosu olmadığının altını çizdi. “Tiyatronun hiçbir iktidara yandaşlık etme görevi yoktur, olmayacaktır. Bu rant kokar, hortum kokar, ihale kokar” diyen Erten, “parayı veren düdüğü çalar” sözünün sanat alanında pek yer bulamayacağını vurguladı.
 
Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin yoğun ilgi gören paneli, katılımcıların soru ve önerileri ardından eylemlerin genişletilmesi, bir çalıştay hazırlığı içine girilmesi görüşlerinin paylaşılmasıyla sona erdi.

 

Haber kaynak: TİYATRO ELEŞTİRMENLERİ BİRLİĞİ
 tiyatroelestirmenleribirligi@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir